6+ Ay Bebeklere Verilebilecek Sağlıklı Ek Gıdalar

  


6+ Ay Bebeklere Verilebilecek Sağlıklı Ek Gıdalar

Altı aydan büyük bebekler için sağlıklı ek gıdalar konusu bütün annelerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Çünkü ek gıdaya geçiş süreci, bebeklik döneminde çok önemlidir. Anne sütü dışında farklı lezzetleri ve tatları tanımaya başlayacak olan bebek için ek gıdaların özenle seçilmesi gerekmektedir. 6+ ay bebekler için ek gıdalar bebeğin yeme işleviyle ilgili becerilerini de geliştireceği için dikkatli bir şekilde seçilip bebeğe verilmelidir.

6+ Ay Bebeklerin İdeal Kilosu Ne Kadar Olmalı?

Altı aydan büyük bebeklerin ideal kilosu, beslenme konusunda bebeğe nasıl bir ek gıda takviyesi yapılacağı konusunda esas alınan ölçütlerin başında gelmektedir. Çünkü ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğin yeterince beslenebilmesi ve normalden fazla kilolu olmamasına dikkat edilmelidir. Bebeklerde ilk 6 ay itibarıyla büyüme hızı giderek yavaşladığı için 6 aylık bebeğin ideal kilosu doğum kilosunun 2 katına eşit olmalıdır. Buna göre 6 aylık erkek bebeklerde kilo ortalama 7.7 kg civarındayken kız bebeklerde de ortalama 7.2 kg civarında olmalıdır. 

6+ Ay Bebeklerin Beslenme Sıklığı

6 aydan büyük bebeklerin beslenme sıklığı da ek gıda verme konusunda önem taşıyan bir konudur. Eğer bu dönemde bebeklere anne sütü veriliyorsa 3 öğün anne sütünün yanında 3 öğün ek gıda alması tavsiye edilir. Ancak 6+ ay bebekler anne sütüyle beslenmiyorsa bu durumda 2-3 öğün formül mamanın yanında 3 öğün ek gıda verilmeli yani toplamda 6 öğün beslenme yapılması önemlidir.

6+ Ay Bebekler İçin Sağlıklı Ek Gıdalar

6 ay bebekler için sağlıklı ek gıda çeşitleri arasında ilk akla gelenler meyve püreleri ve sularıdır. Olgun meyveler arasında elma, muz, armut, avokado gibi ek gıdaya geçiş meyveleri kullanılabilmektedir. Patates, kabak, havuç gibi sebzelerden yapılan çorbalar da bu dönemdeki bebeklerin ek gıda takviyeleri olarak tercih edilebilmektedir. 6+ ay bebekler için ek gıdalar arasında kendi ellerinizle hazırlayabileceğiniz meyve püreleri ile sebze çorbalarının tarifleri Ascianne.com’dan bulabilirsiniz.

Share on Google Plus

anne güncesi

0 yorum:

Yorum Gönderme

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz