2. Sınıf Uzaktan Eğitim İşte Böyle Yapılır

      Covid-19 salgınından sonra okullar tatil edildi. Uzaktan eğitim ile tüm ülke aynı anda ilk defa tanıştık. Okulsuzluk...Avrupa'da akran zorbalığı, islamofobi, ırkçılık gibi eğilimler nedeni ile bir çok ailenin tercih ettiği bir sistem uzaktan eğitim. 2 sene önce ilk defa blogger arkadaşım "Bize Her Yer Okul'un bloğunda okumuştum. Çocuklarını okula göndermemeyi tercih etmiş ve bu çok konuşulmuştu blogcular arasında. Eleştirenlerde vardı, haklı bulanlar da... Şimdi bir yaptırım ve gereklilik olarak uzaktan eğitime başlandı ülkemizde. Yetişkinler olarak  biz bir çok alanda; lisansüstü eğitim, kurslar gibi informal eğitim alanlarına erişmek için uzaktan eğitimi kullanıyoruz ama çocuklar için nasıl olacaktı bu sistem. Çünkü çocuklar rol model alarak, fiziksel temasla ve duygusal yakınlık gibi bir çok şeyle birlikte eğitim sisteminden faydalanıyor.
     Kızım 2. sınıfta, EBA TV'yi izlemek onun için son derece sıkıcı. "Öğretmenim anlatsın" diyor. Haklı da... Hep diyorum ya Levent Yıldırım bizim için ne büyük şans. Canım öğretmenimiz uzaktan eğitim uyguluyordu zaten bize. Whatsapp gruplarındaki mesajları ve uzaktan takibi ile. Sınıf velileri olarak bu süreci de en iyi şekilde yöneteceğinden şüphemiz yoktu. Ki öyle de oldu. Zoom uygulaması ile bugün ilk canlı dersimizi yaptık.
Çocuklar kaldıkları yerden derse devam ettiler. Neva çok heyecanlıydı. 2 yıldan beri birlikte olduğu arkadaşlarını ve öğretmenini görünce çok heyecanlandı. Levent Öğretmen hepsine ayrı ayrı soru sorarak derse dahil etti. Çocuklarda canlı yayın boyunca dersten kopuş olmadı.
Kolejlerde bile olmayan uygulamayla yine "söz konu öğrenci ise...." diyen öğretmenimize teşekkür ediyorum.
Bu sene kayıp yıl olmasın diye çabalayan, özveri gösteren canım Levent Hocam...
Bir de sloganımız var: "Herkes Kendi Kendinin Öğretmeni Olacak"...Bunu çocuklara 3 kez tekrar ettirdi.
Bundan sonra her gün 40 dakika canlı ders devam edecek...
Ne desek az , ayakta alkışlıyor, saygıyla eğiliyorum....


Share on Google Plus

anne güncesi

2 yorum:

  1. Mesleğini seven, çocukları seven öğretmenlere sonsuz sevgi ve saygılarımı yolluyorum ♥

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler canım. Kızım ve biz çok şanslıyız, öğretmenimizin bu çabası bizi de motive ediyor.

      Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz