İlk okul öğretmeni...

   
   
  Neva 78 aylık. Bu sene ilkokula başladı. İlk heyecan, ilk forma, ilk teneffüs, ilk yazı tahtası... Bir aydır heyecanla okulun açılacağı günü bekliyor(uz). Onu bu kadar heyecanlandıran, okul açılsın diye gün saydıran küçük bir telefon görüşmesi oldu. Kızımı hiç görmediği halde bayramda bayramını kutlayan güzel yürekli öğretmenimiz, onun icine bir kıvılcım düşürmeyi başardı.
   Geçen yıl, yarı yıl tatilinden itibaren kızımız için doğru öğretmeni arıyoruz. Hangi okuldan ziyade hangi öğretmen sorusunun peşine düştük. Şunu bütün kalbimle söyleyebilirim ki bir öğretmenden beklediğim şey evladıma bilgi yükleyip, kurulmuş bir robot gibi duyarsız ama bilgili bir birey olarak hayatın kollarına salması değil. Günümüzde bilgiye ulaşmak o kadar kolay ki. Her şey bir tık ötemizde. Hele ki robotların hakim olacağı bir dünyada robot gibi insanlara hiç ihtiyacımız kalmayacak.  Biz insan gibi gençleri özlüyor olacağız zamanla. Soru sorunca göz teması kuran, çevresinde olup bitene duyarlı, paylaşmayı, konuşmayı, selamlaşmayı bilen, düşeni kaldıran, sabretmeyi-beklemeyi bilen, dertli olanla dertleşen insan sayısı giderek azalırken yetiştirdiğimiz robotlarla başbaşa kalacağız....
   
   Her şey ailede başlıyor ama sadece aileyle bitmiyor çocuk yetiştirmek. Okula adımını atar atmaz çocuk öğretmenini öyle bir yere koyuyor ki gönlünde ne annesi ne babası o yere ulaşamıyor. Öğretmenin sözleri herkesinkinden üstün oluyor bir anda. O ne derse doğru oluyor çocuğun gözünde. İşte tam da çocuğun öğretmeni  hayatının merkezine koyduğu bu dönemde,çekim noktasına ne koyarsak ruhuyla bedeniyle o noktaya doğru sorgusuz sualsiz gidiyor çocuklar.
     O çekim noktasına doğru kişiyi yerleştirmek için hem çok dua ettim hem de çok sorup soruşturdum. Dediler ki sorduklarım "Levent Yıldırım "diye bir öğretmen var. Çocuğunu gözü kapalı emanet edebilirsin. Öyle her duyduğuma inanır mıyım.... Eve mutfak robotu alırken bile kaç farklı kişiye soruyorum, öğretmen tercih ederken tek kişiyle yetinir miyim, konuşup tanişmadığım insana çocuğumu bırakır mıyım hiç, bırakmaaammm;)))
    Duyduklarım içime sindi ama görmeden olmazdı değil mi? Google'a yazdım kimmiş bu öğretmen diye. Hemen web sitesi çıktı karşıma. X kuşağından teknolojiyi iyi kullanan biri olması hem hoşuma gitti hem de buna zaman ayırmasını takdir ettim. Yaptığı etkinliklere baktım. Tam öğrenme, yaparak yaşayarak öğrenme ( yapılandırmacı) birleşimi bir sistemi var diye düşündüm. Ayrıca Tema Vakfı Kırşehir yetkilisi olması doğasever olduğunu gösterdi. Web sitesinden telefon numarasını öğrenip randevu alıp  okulda tanıştık. İlk izlenim harikaydı. 40 yıldır tanıyormuş gibi davrandı eşimle bana. Sonra dedim ki; hocam sizin ögretme stiliniz nedir, eğitim felsefeniz nedir?
- Çocuğun kendi kendine yeten bir birey olmasını hedefliyorum dedi.
    Aradığım cevabı bulmuştum. Bu öğretmen robot yetiştirmiyordu. Klasik müfredatı uygulamıyordu ayrıca güleryüzlü ama disiplinli oluşu her halinden belliydi . O gün vedalaştık. Sonrasında ara ara görüştük. Hep aynı  samimiyet, hep aynı ilgi... Ben bu öğretmenin sırrını çözdüm o herkese kendini özel hissettiriyordu. Onun formülü buydu. Nereden mi biliyorum. Sınıfımızda üst düzey bürokrat olan veliler var. Okulun ilk günü öğretmenimizin onlara ve bize davranışı aynıydı. Diger velilere de aynı  bize davrandığı gibi davranıyordu . Ona hep Öğretmenimiz diyorum çünkü biz de ondan çok şey öğreniyoruz. Sevmeyi öğreniyoruz ilk önce , öyle güzel seviyor ki herkesi...Dakikliği, zaman yönetimini, emeğe saygıyı...Ailemizin öğretmeni;)
   6 gündür kızım öğretmeniyle başbaşa. İçim öyle rahat ki. Gözüm hiç  arkada kalmıyor. Levent öğretmen var diyorum, o halleder.
    Şimdi öğretmenimden tek isteğim bu güzel karakterini çocuğuma aktarması. Başka hiç bir şey istemiyorum. Kendisi gibi işine, çevresine saygılı, emeğini esirgemeyen biri olarak yetişsin evladım bu bize ondan miras olarak yeter de artar bile...
     Bu kadar konuştuk merak edenler  için öğretmenimizin web sitesi burada tık tık...
    
Share on Google Plus

anne güncesi

3 yorum:

 1. Keşke tüm öğretmenlerimiz aynı duyarlılıkta olsa...
  Başarılar diliyorum, yolu açık olsun Neva'nın...
  Sevgiler ♥

  YanıtlayınSil
 2. keşke tüm öğretmenler böyle olsa

  YanıtlayınSil
 3. Ne mutlu kendinden böyle güzel bahsettiren öğretmene .Neva'nın yolu açık olsun sevgiler🤗

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz