Beyin Tümörü Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

     
    Beyin Tümörü Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

     Beynin içerisinde oluşan ve genellikle kafatasını iç bölümüne doğru büyüme gösteren tümörlere beyin tümörleri adı veriliyor. Her yaş grubunda görülebilen beyin tümörlerinin neden meydana geldiği ise halen bilinmiyor. Yapılan onca araştırmaya karşın halen beyin tümörlerinin oluşum nedenlerine dair net bir bulgu elde edilemedi. Halen nedenleri üzerine çeşitli araştırmalar yapılmaya devam ediliyor.
     En yaygın beyin tümörü belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı ise en başta geliyor. Çünkü beyin tümörü büyüdükçe kafatası içerisinde bir baskı oluşturur ve bu baskı da şiddetli baş ağrısına sebebiyet verir. Baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı ve kusma gibi çeşitli belirtiler de son derece yaygın bir şekilde görülebiliyor.
Aynı zamanda vücudun sağ ya da sol bölümünde güç kaybının meydana gelmesi de yine yaygın belirtiler arasında gösteriliyor. Görme ya da işitme kaybının meydana gelmesi, yürürken dengeyi sağlayamama, hafızada sıkıntılar ve konuşmada güçlük çekmek de beyin tümörlerinin belirtileri arasında yer alır.

    Beyin Tümörü Kimlerde Daha Sık Görülür? 

    Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda beyin tümörü de dahil olmak üzere pek çok hastalığın ve kanser türünün görülme sıklığı daha fazla oluyor. Ayrıca uzun süre boyunca radyasyona maruz kalan kişilerde de beyin tümörünün daha yaygın bir şekilde görüldüğü biliniyor. Kimyasallara veya elektromanyetik alanlara uzun süre maruz kalan kişilerde de görülme riski ciddi oranda artıyor. Son olarak virüs enfeksiyonlarının da beyin tümörü görülme riskini arttırdığı biliniyor.
Bu tür belirtilerden en az birinin olması halinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor. Beyin tümörü çeşitli tetkiklerin yapılmasının ardından kolaylıkla tanı konabilen bir durumdur. Özellikle beyin tomografisi hastanın mevcut durumu hakkında oldukça değerli bulgular verebilen bir tetkik yöntemi oluyor. Ayrıca PET çekimi, anjiyografi gibi farklı tetkiklere de ihtiyaç duyulabiliyor. Bu nedenle hastaneye başvurulması halinde teşhis konması için uzun süre beklenmesine gerek kalmadan tedavi aşamasına kısa zamanda geçirebiliyor.
Söz konusu belirtilerin bulunması halinde başvurabileceğiniz sağlık kuruluşları arasında Acıbadem Hastanesi de bulunuyor. Tanı için gerekli tüm tetkikler bu sağlık kuruluşunda gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca hastanenin web adresinden bu konuya dair çok daha detaylı bilgi almak da mümkün olabiliyor.

Share on Google Plus

anne güncesi

0 yorum:

Yorum Gönderme

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz