Kızımın Adını Nasıl Koydum?

         
 Hamile olduğumu öğrendiğim ilk günlerden itibaren isim düşünmeye başladım. Cinsiyeti belli olmadığı halde erkek olursa bunu, kız olursa şunu koyarım diye düşüncelerle kendimi oyalamaya başlamıştım. Nihayet 16. hafta oldu ve cinsiyeti belli oldu. Bir kızım olacaktı. Hastaneden eve geldiğimiz ilk andan itibaren kız isimleri düşünmeye başladım 9. aya kadar sürdü bu isim düşünme  işi her hafta farklı bir isme yoğunlaşıyor, sonra vazgeçiyordum.
      Neva nisan ayında dogacakti. Nisan' in hem tınısı güzeldi hem de bahar aylarından biri olması bana yeni başlangıçları çağrıştırıyordu. Bir müddet "nisan" olsun dedik. Sonra değişik kız isimleri duydukça kafam daha da karışmaya başladı.
    Güneş, nefes bir dönem bu iki isme yoğunlaştım, bunlar da hoş gelmemeye başladı bir dönem sonra. Artık saplantı oldu bende. Kızımın adı ne olacak.... Yani çocuk bakımı, doğum v.s den daha öncelikli olmaya başladı bir dönem isim meselesi.
    Irmak ya da yağmur koyarım dedim. Yağmurlar çok ağlıyor dediler. Irmak da yurt dışında yaşarsa ı  harfi  yok. Kıza irmak derler dediler. Mail adresi açsa irmak@... olacak karışıklık olur dediler. Çocuk sağ salim doğdu da mail adresini düşünüyoruz yani.... Zaman yaklaşıyordu. Reyyan'a takıldım bir ara. Artık kararım kesindi Reyyan koyacaktım. Oruç tutanların cennete girdiği kapının adı reyyan kapısıym7ış . Manevi anlamı da iyi, reyyan olsun  diye düşündüm.
    Doğum zamanı yaklaşıyordu. Neva ısrarla doğmuyordu. Kız çocuğu erken doğar dediler. Yok ya benim kız içeride mutluydu sanırım. Doğumu kolaylaştırsın diye her gün meryem süresini okuyordum. Hamile olduğumu öğrenince bir hatime başlamıştım. Hangi süre olduğunu hatırlamıyorum şimdi. Kur'an okurken 'neva' diye bir yer geçti. Neva çok güzel geldi kulağıma. Kuran'ı Kerim'i kapattım, anlamını araştırmaya başladım. Neva.... bir yerden de tanidik geliyordu. Daha önce  duymuştum sanki. Neva kainatın çekirdeği anlamındaymış. Aynı zamanda türk müziğinde bir perde, makammiş.... Ses, seda, ahenk, uyum anlamlarına da gelirmiş.
     Artık kesin kararımı vermiştim. Adı Neva olacaktı kızımın. Akraba, eş, dost neva ya pek sıcak bakmadı. 'Ne var' gibi sanki diyenler mi olmadı. O ne biçim isim diyenler de. Ben çok sevmiştim. Kararım kesindi kızımın adı neva olacaktı. 2-3 gün sonra da doğum yaptım. Kulağına ismini okuduk artık bu iş bitti. Neva' m vardı benim.
     Zamanla herkes alıştı. Kimisi bir çırpıda neva dese de doğrusu nevâ idi. Sonra öğrendim ki böyle bir kitap hatta film varmış. Geçenlerde denk geldi izledim filmi. Ay çok acıklı film. Kız intihar ediyor. Acaba diyorum önce filmi izlesem yine neva koyar mıydım.
     Neva farklı bir isim. Seslenirken de öyle neeevaaa....:))))
     Peki oglumun adını nasıl koydum. Erkek isimleri koymak daha kolay sanki.
     Bu aralar farklı gelen bir kız ismi de mila...
     Bir kızım daha olsa düşünebilirim sanırım bu ismi.
     İsim işi zor iş. Çocuk bekleyenlere kolaylıklar diliyorum.

Share on Google Plus

anne güncesi

7 yorum:

 1. Rabbim hayırlı uğurlu etsin inşallah bahti yolu açık olsun Neva'nın 😊insallah hayırlı bir evlat olur sizlere vatanına ..çok güzelmiş ismi ne güzel bir denk gelmiş kurânı Kerim'de ❤😊benim yerime Neva'yı öp 😘sevgiler canım benim 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum.

   Sil
 2. Çok güzel isimmiş gerçekten anlamı da çok güzel 😊 inşallah birgün benimde bir kızım olursa bende mila koymak istiyorum adını 😊 burda görünce çok şaşırdım 😍😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hep bir kızım olunca şu ismi koyarım derdim. Son ana kadar o kadar çok fikir degistirdim ki. Sonra neva oldu. Iyi ki de olmuş. Enerjisi yüksek bir isim bence

   Sil
 3. Son ana kadar benimkinin de ismi belli değildi. Sadece tatarca olacak eski Türk isimlerinden olacak diye düşünmüştüm. Bir de tabi iki tane olacak :))) Bizde herkes iki isimlidir o sebeple...

  İsimleriyel güzel, mutlu yaşasınlar inşallah ♥

  YanıtlayınSil
 4. Oğullarımın adı Emre, Eren. Kızım olursa Ayşe ya da Asya istemiştim. SelviBoylum Al Yazmalım'dan hareketle. Mila, Lina, Liva, Arin..Çok tuhaf geliyor. Tekerleme gibi ..

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz