Çouklarda Düz Taban

     
     
         Yürürken çok çabuk yoruluyor.
         Akşam üstü kaval kemiğinde ağrı oluyor.
         Çıplak ayakla yere bastığın da kavis oluşmuyor.
         Düz tabanın genel belirtisi bu. Bazen aileler çocuklarının düz taban olduğunu anlamayabiliyor, misal ben... Kaan tontiş, yapılı bir çocuk, ayakları da keza vücudu gibi iri ve kemikli. Öyle ki ilk yürümeye başladığın da ona ayakkabı bulmakta zorluk çekmiştik. Tontiş ayaklarına ayakkabı olmuyordu. Boyut olarak olsa da bir çok ayakkabıya ayağı girmiyordu. Tam bir yaşında yürümeye başlamışken ufak bir kaza geçirdik. O kazadan dolayı uzun bir süre topuğuna basamadı ve o günden beri parmak ucunda yürüyor. Geçti geçecek, düzelecek derken oğlumda bu yürüyüş alışkanlık haline geldi. Geçtiğimiz yaz ortopedi ve fizyoterapi uzmanlarına gösterdik her ikisi de kas ve kemik yapısın da bir sıkıntı olmadığını tamamamen alışanlık olduğunu söyledi. Çünkü alıştırma yapınca topuğuna basıyor ama sonra unutup tekrar parmak ucunda yürürüyor. Düşünün zor olanı başarıyor aslında.
     Fizyoterapistin önerdiği kas çalıştırma egzersizlerine bir süre devam ettik, yaz, tatil derken bunlarda çok kararlı olamadık açıkçası. Bu egzersizleri şöyle sıralayayım belki faydası dokunur parmak ucunda yürüyen çocuğu olan ebeveynlere.
     Parmak ucunda yürüyen çocuklar için egzersizler: 
    -Ayakaltında pet şişe yuvarlama.
    -Ayak parmaklarıyla kalem tutup bırakma.
    -Ayak parmaklarıyla misket, fındık gibi küçük nesneleri yakalayıp bırakma.
      Büyüdükçe parmak ucunda yürüyor olması daha da göze batar hale geldi. " Hadi asker gibi yürüyelim rap rap rap...Banyoya kadar topuğumuza basarak gidelim"  böyle söyleyerek yavaş yavaş bu alışkanlığını azalttı ama hala devam ediyor ve bu yüzden çok düşüyor oğlum....  Konu başlığı düz taban, parmak ucu ne alaka şimdi demeyin. Konuyu düz taban bağlıyorum hemen. İşte Kaan parmak ucunda yürüdüğünden biz Kaan'ın uzun süre düz taban olduğunu farkedemedik. Ta ki şimdiler de düz basmaya başlayınca farkettik zaten çok bariz, görenler de farkediyordu düz taban olduğunu.
   Ortopedist olan komşumuzun bize akşam çayına gelmesiyle olaylar netleşti aslında. Hemen farketti haliyle ve bizi medikale yönlendirdi. Medikalde ayak ölçümü yapıldı, hangi ayağın dah çok düz bastığı v.s ilgili bir rapor hazırladı. Buna göre tabanlık hazırlıyor benim tontiş oğluma. Belki bu yeni tabanlık da gelince parmak ucunda yürümekten de vazgeçer. Çünkü hala parmak ucunda balerinler gibi yürüyor. Sürekli uyarıyoruz, o kadar uyarıyoruz ki bir şeyi yasaklayınca "o zaman ben de parmak ucunda yürürüm" diyor...
       Kaza geçirdiğin de röntgende kırık v.s görülmemişti ama arkadaşımızın dediğine göre bazen çocuklarda ince çatlaklar çıkmayabiliyormuş röntgende. Haliyle çocuk canı yandığın da topuğuna basamadı ve parmak ucunda yürümeye başaldı. Olayda tam yeni yürüdüğü sıralarda olunca böyle bir stil geliştirdi kendi kendine sanırım.
      Allah başka dert vermesin. Bunu da aşarız inşallah. Bu dönem kreşe başlayacak Kaan. Orada da değiştirir belki yürüyüşünü. Tüm çocukların sağlıklı sıhhatli büyümesi dileğiyle....
Share on Google Plus

anne güncesi

0 yorum:

Yorum Gönderme

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz