Öğretmenler Günü İçin El Yapımı Hediyeler

     24 kasım öğretmenler günü

Tuzdan seramikle magnet yaptık

     Ben çocukken, ilkokul yıllarında yani, öğretmenlere verilen sevgi, gösterilen saygı daha çokken ve öğretmenlik mesleğinin gerçekten kutsal görüldüğü yıllarda, babam her 24 kasım da sabah erkenden çiçekçiye gider, abimin ve benim öğretmenime güzel bir çiçek yaptırırdı. Üstüne de itina ile yazılan bir not iliştirir, kocaman çiçeği küçük kollarımıza uzatır okula öyle gönderirdi. Abartmıyorum, gerçekten her sene kocaman bir çiçek yaptırırdı.
        Ben hem çiçeğin büyüklüğünün verdigi hava, hem de öğretmenimin yüzündeki şaşırtıcı gülümseme ile sınıfta biraz şımarırdım o gün. Şüphesiz öğretmenim de şımarırdı notu okuyunca. Sadece ben değil herkes ufak tefek hediyeler getirir, öğretmen masasında yer kalmazdı 24 kasımda.
     Simdi ben veli oldum. Hem kızımın o mutluluğu yaşaması hem de öğretmenimize; "farkındayım, emek veriyorsunuz, cabalıyorsunuziyi ki varsınız" demek için küçük bir teşekkür mahiyetinde hediye almak istedim. Yalnız öğretmenimiz çok kesin bir dille hediye kabul etmediğini sene başında belirtmiş, ilk veli toplantısına katılmadığım için haberim yoktu bu durumdan. İstemem yan cebime koyun değil, kesinlikle istemiyorum, gelirse geri çeviririm, o gün sadece çocuklarımla olmak istiyorum demiş, ciddiyetini belli etmek için.
    5 yaşındaki bir çocuk duygularına ne kadar dile getirebilir. Özellikle Neva gibi soğukkanlı, mesafeli bir kız. Öğretmenler gününüz kutlu olsun bile dememe ihtimali çok yüksek. (Bu kız niye böyle, bilmiyorum neden böyle, artık karakteri deyip geçiyoruz.) Kızımın ve benim duygularımı ifade etmesi için kendi emeğimizle bir şeyler yapalım diye düşündük. Herkesin yaptığı gibi bir resim kağıdına kalp çizip "öğretmenler gününüz kutlu olsun" demek istemedim. Geçen yıl tuzdan seramikle şekiller yapmıştık. Şuradan bakabilirsiniz. Öğretmenler günü için de seramikten magnet yapalım diye düşündüm. Bu fikir Neva'nın da hoşuna gitti. Afferin anne, çok akıllısın deyip onore etti bir de beni.
  Bu gece nöbetçi olduğum için sabah kahvaltıdan sonra magnetimizi yapmaya başladık. Yoğurduk, şekil verdik, pişirdik, boyadık son olarak yazı yazıp vernikledik. Ve arkasına sıcak silikonla mıknatıs yapıştırdık. Güzel, kalıcı, şirin bir hediye oldu.
      Başka fikirler de vardı aklımda, keçeden küçük bir cüzdan, ya da t-shirte baskı yapıp boyamak gibi. Malzemeler ve malzemeleri almaya vakit olmadığından evdeki imkanları değerlendirdik. Size de fikir olsun diye paylaşmak istedim.
    Öğretmenlik yapmasam da bir öğretmen olarak bütün öğretmenlerimizin gününü kutluyorum. Enerjileri, sevgileri hiç bitmesin. Bir hevesle mesleğe başlayıp hayalkırıklıgıyla emeklilik günlerini beklememeleri dileğiyle....
   
   
   
   
     
Share on Google Plus

anne güncesi

0 yorum:

Yorum Gönderme

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz