Üsküdar uçurtma müzesini ziyaret ettiniz mi?

Ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden biri Üsküdar’da.

Bu müzeyi hic ziyaret ettiniz mi bilmiyorum....
Uçurtmayla tanışmak hic böyle keyifli olmamıştı. Harika etkinliklerle, çocuklarınızla haftasonu vakit geçireceğiniz bir yer...
Bana gelen bir mail sayesinde bu müzeyle tanıştım ve daha çok insana ulaşması için de blogda yayınlamaya karar verdim. Detaylı bilgi için tık tık...

Müze hakkındaki bilgileri ilk ağızdan aktarıyorum ve sizi fotoğraflarla başbaşa bırakıyorum....
Uçurtma müzesi 
Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Çocuk Dostu Müzedir”
2008 Yılında Kültür Bakanlığının başlattığı “Çocuk dostu müze projesi”ne uygun konseptiyle, Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi çocukların ziyaret edebileceği en ideal müzelerden birisidir.
03 Yaş itibariyle ziyaretçi kabul eden müzede, bünyesinde barındırdığı anaokulu öğretmenlerinden oluşan eğitimcileriyle her yaş gurubuna muhatabının anlayacağı bir dil kullanarak rehberlik yapılmaktadır. 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “İnteraktif Müzedir”
2 Ayrı müze salonu, 3 ayrı atölye bölümü ile aynı anda 200 öğrenciye hizmet verebilecek, toplamda 500 m2’lik alana sahip müzede,
Hiç bir ürün cam fanuslar arkasında gizlenmemektedir, uzman eğitimci rehberleri ile birebir her ürün için ayrı hikâyeler, tarihi bilgiler çeşitli belgeler ve görseller eşliğinde sunum yapılmaktadır.
Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Atölye çalışması ile desteklenmektedir”
2011 yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün başlattığı “Müzeli eğitim Projesi”ne uygun konseptiyle, Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, çocukların ziyaret ettiğinde, dilerlerse uçurtma atölyelerine katılarak ülkemiz kültürünü temsil eden uçurtma modellerini uzman eğitimcilerin destekleri ile kendi uçurtmalarını kendilerinin yapabileceği tek müzedir.
Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinde “Araştırmalar desteklenmektedir” Uçurtma kültürünü daha yakından tanımak veya benzeri çalışmalar yapmak isteyen amatör veya profesyonel araştırmacılar için tüm imkânlar sunulmaktadır.
Bu çerçevede, talep eden ziyaretçiler için müzemizdeki “Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi” tüm ofis imkânlarıyla birlikte ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Büyük bir koleksiyona sahiptir ”
33 Ülkeden toplanan (Eylül 2017 itibariyle) 2500 adetin üzerinde (uçurtma, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve çeşitli objelerden oluşan) farklı kültürlere ait geniş bir koleksiyon bulunmaktadır.

İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin 2012 yılından itibaren sürdürdüğü proje çerçevesinde, dünyanın çeşitli ülkelerindeki uçurtma kurumları mercek altına alınarak yoğun bir çalışmaya girilmiş ve her geçen gün koleksiyonun genişlemesi sağlanmaktadır.
 Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Ziyaretçilerden ücret almamaktadır”
İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Pazar hariç tüm mesai günleri 09 00 – 17 00 arası açık olup ziyaretçilerden giriş ücreti talep edilmemektedir.

Talep edilmesi halinde ise, atölye çalışmasına katılanlardan 18 TL ücret alınmakta ve uçurulmaya hazır uçurtma ile müzeden ayrılmaktadırlar.


Ayrıca AVM’lerde, Otellerde ve çeşitli kurumların bahar etkinliklerinde de gerek atölye, gerekse gezici müze ile yapılan çalışmalar devam ettirilmektedir.


Share on Google Plus

anne güncesi

6 yorum:

 1. Uçurtma müzesi ha? Ne güzel, keşke yeğenim küçükken olsaydı onu götürürdüm dedim,:)))ücretsiz olmasına sevindim bence tüm müzeler ücretsiz olmalı hatta. Ya da 5 lira filan gibi olmalı.
  Emeğine sağlık arkadaşım, sevgiler.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de İstanbul'da değilim, müzayede hiç gitmedim. Ama müze için uğraş veren Mehmet Bey'den mailler alıyorum. Müzeye kendisi çok emek veriyor ve belliki bizlerden destek bekliyor. Ben de bloğunda paylaşarak Türkiye'nin ilk uçurtma müzesini tanıtmak istedim elimden geldiğince...

   Sil
 2. İlk defa duyuyorum böyle bir müze olduğunu. İstanbul'a gelince gitmek gerek...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar için çok güzel. Biz büyükler için de. Zira uçurtma herkes için keyifli...

   Sil
 3. Merhabalar.
  Uçurtmaları çok da severim ama, maalesef İstanbul'da ikamet etmediğim için müzeyi ziyaret etme imkanım olmadı. Ancak sizin bu güzel ve değerli paylaşımınız sayesinde en azından müzeyi hem görsel, hem de bilgi edinme açısından ziyaret etmiş kadar oldum. Emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çokkk teşekkürler, ben de bu emekçi insanlara bu şekilde destek olmak istedim.

   Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz