Çocuklarda Davranış Yönetimi

 

    Çocuklarda davranış yönetimi 
    Çocuklarda davranış yönetimi, olumlu davranışların artması, olumsuz davranışların azalması için yapılan yönlendirmelerdir.
    Yaptıkları bir olumlu davranışın sonucunda ödğllendirilirse pekiştirilmiş olurlar ve bu davranışlarını sonrasında da tekrar ederler.
     Onları övün, sevin, okşayın...Onlara sarılın ve gülümseyin. Ödüllendirmek her zaman maddesel bir şey vermek değildir. Ufak bir sıcak davranışınız bile çocuk için ödüldür.
   Net ve açık konuşun... Bir şey için " hayır" desiyseniz bunun arkasında durun ve kararlı olun. Evet dediyseniz bunu mutlaka gerçekleştirin.
     Çocuklarınızı asla başkalarıyla kıyaslamayın.
     Kardeşi, arkadaşı, akraba çocukları ile kıyaslanan çocuk hiçbir gelişme kaydedemeyeceği gibi onlara karşı düşmanlık duyguları geliştirir. Kendine olan güveni sarsılır ve kendini değersiz hissetmeye başlar.
    Aile içinde tutarlı olun. 
    Birinin yapmasını istemediği bir şeye siz "yapabilirsin" demeyin. Aile içindeki istikrarı sağlayın.
     Yapmasını istediğiniz şeyleri oyun haline getirebilirsiniz. Örneğin oyuncaklarını mı toplamasını istiyorsunuz? O zaman onunla yarışın. "Haydi bakalım en çok oyuncağı kim toplayacak?" deyin ve yarışmaya başlayın. En çok oyuncağı toplayan yarışı kazansın.
    Koşulsuz sevgi ve kabul çocukların psikolojik ihtiyacıdır.
    Her ne yaparlarsa yapsınlar anne babaları tarafından sevileceklerini ve kabul edileceklerini bilmek isterler. Dolayısıyla anne babaların çocuklarını eğitirken oynamadıkları ve kabul etmedikleri şeyin çocuğun kendisi değil, davranışları olduğunu açıkça ifade etmeleri önemlidir. Problem çocukta değil, davranışlardadır.
    Çocuğunuza sizin hoşunuza giden şeyin ne olduğunu söyleyin. Olumsuz davranışları her seferinde tutarlı biçimde görmezden gelin. Bu davranışı başkasının ödüllendirmesine izin vermeyin.
   Çocuğunuza karşı anlayışlı olun. Onun da bir birey olduğunu ve sizden farklı olduğunu unutmayın. Empati kurun. Onun yerinde olsaydınız siz ne yapardınız düşünün.
    Eleştirimeyim. Ondan ne istediğinizi açık bir şekilde ifade edin. 
Share on Google Plus

anne güncesi

0 yorum:

Yorum Gönderme

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz