Çocuklarda Davranış Bozuklukları

     Çocuklarda davranış bozuklukları
     Davranış bozukluğu çocukların bedensel ve ruhsal sorunlarını dışa aktarmasıyla oluşur. Çocuklarda bir davranışın neden olduğunu kestirmek kimi zaman çok zor olabiliyor. Kimi çocuk öfkesini tırnak yiyerek dışa vurur kimisi de içine kapanarak. Ebeveynler her zaman bilirler ki bir çocuk yaşıtlarına göre farklı davranışlarda bulunuyorsa ve bu davranış uzun süre devam ediyorsa, girdiğimiz ortamda çocuğumuzun bu davranışı yaşıtlarını rahatsız edecek boyuttaysa ortada bir sorun var demektir.
çocuklarda davranış bozuklukları ile ilgili görsel sonucu  Anne çocuklarının farklı olduklarını, davranışlarında sıkıntı olduğunu bilseler de çoğu zaman bunun bir davranış bozukluğu olabileceğini düşünmek istemez, hep bir sebebe bağlamaya çalışırlar.
Bazı aileler genetik yakıştırmalar da bulunur. " Aynı dedesi..."
Bazı aileler diğer yaşıtlarını suçlar "Hep benim kızımı kızdırıyorlar, o yüzden böyle yapıyor..."
Bazıları da "Her yolu denedim, yapısı bu..." deyip, çocukların davranışlarına bir açıklama bulmaya çalışırlar. Açıklama yaparlar çünkü sergilenen davranış gerçekten "Neden bu çocuk böyle?"  dedirtecek cinstendir.
    Ben de dahil bir çok anne bazen bu soruyla yüzleşirken buluyor kendini. Neden bu çocuk böyle?...Davranış bozukluklarının sebepleri arasında:
-Dikkat çekme
-Anne baba ile hesaplaşmak
-Kitle iletişim araçlarının olumsuz etkisi
-Arkadaşları tarafından onaylanma isteği
-Kardeş kıskançlığı
-Ruhsal travmalar
Şunu da atlamamak gerekir, her anormal davranış davranış bozukluğu değildir.

      Peki davranış bozukluğu nedir? Çocuk hangi davranışlarda bulunuyorsa bir sıkıntı var demektir?
     Çocuk psikologlarıbir davranışın davranış bozukluğu olduğunu anlamak için şu dört maddeye dikkat etmek gerektiğinin altını çiziyorlar.
    *Davranışın sürekli ortaya çıkması: Uzun zamandan beri bu davranış devam ediyorsa.
    *Ortaya çıkan davranış yoğunsa: Davranışın yaşanması, şiddeti yoğunsa
    *Yaşına uygun değilse: Gelişim evresiyle, sergilediği davranış birbirini tutmuyorsa. 8 yaşında parmak emmek gibi...
    *Cinsel rol beklentilerine uymaması: Kız ve erkeklerden beklenen davranışların yer değiştirmesi gibi...
      Bu maddelerden de anlıyoruz ki her olumsuz davranış, davranış bozukluğu demek değildir. En çok karşılaştığımız davranış bozukluklarını şöyle sıralayabiliriz:
çocuklarda davranış bozuklukları ile ilgili görsel sonucu      -Hırçınlık    
      -Yalan söyleme        
      -Yeme bozukluğu
      -Uyku bozukluğu
      -Alt ıslatma
      -Konuşma bozukluğu
      -Küfürlü konuşma
      -Çalma
      -İnatçılık

       Bu davranışlardan biri ya da bir kaçı yukarıda saydığım şekilde yaşanıyorsa, yani davranış sürekli, yoğun, yaşına ve cinsiyetine uymuyorsa çocukta davranış bozukluğu olduğunu düşünebiliriz. Davranış bozukluğu olan çocuklar çevresine uyum sağlamakta zorluk çekerler. Arkadaşlarıyla dengeli ilişki kuramayan çocukta hırçınlık baş göstermeye başlar. Karşılaştığı her sorunda bir çözüm bulamayan çocuk  kendi ruhsal dünyasında çöküntüye girer. İlerleyen yaşlarda da kendi sorunlarına çözüm bulmakta zorlanır.
      Biz anne babaların davranış bozukluğunda en çok yaptığımız hata bu davranışın geçici olduğunu düşünüp sorunun daha çok büyümesine neden olmamızdır. Hiç bir ebeveyn çocuğuna kötü bir davranışı yakıştıramaz, bundan dolayı ya davranışı öteler ya da bahanelerin arkasına sığınır. Maalesef geçen bu zaman da hem çocuğun hem de ailenin aleyhine işler. Artık bir pedagog ya da çocuk psikoloğunun kapısı çalındığın da çocuk ve aile çok yıpranmış, sorun aşılamayacak hal almış olur.
       Çocuğumuzda bir davranış bozukluğu gördüğümüz de bunu ötelemek yerine yardım almak sorunların büyümeden çözülmesini sağlar. Görmezden gelme, bir davranışın sönmesinde etkili bir yöntem olsa da davranış bozukluğunda görmezden gelme, yok sayma ilerideki yaşlarda bu davranış ve problemin katlanarak karşımıza çıkmasına neden olabilir.

    
Share on Google Plus

anne güncesi

2 yorum:

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz