Çocuklara Kuruyemiş Ne Zaman Verilmeli?

               Çocuklar ne zaman kuruyemiş yemeli?
      Bebekler ek gıdaya başladığın da onları her gıdayla bir an önce tanıştırmak isteriz. Her gıdada başka vitaminler vardır aman bundan da mahrum kalmasın, şimdiden tadına alışsın diyerek 6. aydan sonra biz anneleri bir telaş alır.
       Peki kuruyemiş ne zaman verilmeli?
       Öncelikle çocuğumuz alerjik bir bünyeye sahipse bu konuda biraz temkinli olmalıyız. Kuruyemişi çocuğun dudak kenarlarına değdirirp bir reaksiyon verip vermediğine bakmalıyız. Ben kendi çocuklarıma 8. aydan itibaren muhallebilerine karıştırarak vermeye bsşlamıştım. İyice öğütlmüş un gibi olan ceviz, fındık v.s yi muhallebide ya da kahvaltıda vermeye başladım. Uzmanlara göre alerji riskine ksrşı 1 yaşından önce kuruyemiş vermemek lazım.
      Son zamanlarda kuruyemiş yerken nefes borusuna kaçan çocukların haberlerini çok duydum. Hatta bu çocuklardan biri 5 yaşındaydı. 5 yaşında da hala kuruyemiş verirken dikkatli olmak lazım demek ki...
       Kuruyemiş nasıl verilmeli?
       Dişleri olmayan çocuklar kuruyemişi çiğnemekte zorluk çekerler. Kaygan olan fındık, fıstık gibi kuruyemişler de kolayca çocuğun boğazına kaçabilir. Bu yüzden tam olarak çiğneyip öğütmeden kuruyemişi bütün halinde vermek çocuklar için telafisi mümkün olmayan sorunlara neden olabiliyor.
     *3 yaşından önce çocuklara bütün halinde kuruyemiş vermekten kaçınmalıyız.
     *Çocuk hareket halindeyken kuruyemiş vermemeliyiz.
     *Çocuk kuruyemiş yerken mutlaka yanında olmalıyız. Konuşurken heyecanlı bir durumda nefes borusuna kaçarsa müdahale edebilmeliyiz.
     *Çocuğun kuruyemişi ısırdığından emin omalıyız.
     *Ve çocuğa kuruyemiş verirken tehlikelerinden bahsetmeliyiz.  Koşarken, oynarken yememesi gerektiğini, ağzında iyice çiğneyip yutması gerektiğini, aksi halde neler olabileceğini anlatmalıyız.
      Sosyal medyafa, t.v de belki duymuşsunuzdur. Ömer Baran Yel diye bir çocuğun nefes borusuna fıstık kaçmıştı. Babası parkta çocuğa fıstık yedirirken boğazına kaçıyor ve beynine oksijen gitmediğinden beyin felci geçiriyordu. Facebook da babasının açtığı sayfadan gelişmeleri çok yakından takip ettim. Bir çok insan da bu feryada ortak oldu. Yazdığı şiirlerle gözlerimiz doldu...
      Bu haberi duyduğum da oğlum da Ömer Baran Yel ile aynı aydaydı ve ailesinin durumundan çok etkilenmiştim. Özellikle oğlum yerken daha da dikkat ediyorum. Çünkü erkekler çok hareketli. Daha önce yanlarına çerez koyardım, şimdi bensiz yemelerine izin vermiyorum. Bir nusubet bir nasihatten iyidir diye boşuna dememiş atalarımız. Başımıza bir şey gelecekse her şekilde gelir kaderci yaklaşımıyla düşünenler de olabilir. Yine de tedbir almak lazım. Şu sıralar farklı iki olay daha duyunca bu konuyu mutlaka paylaşmam gerek diye düşündüm. Bazen hepimiz ihmalkar olabiliyoruz.
      Çocukların iyiliğini düşünürken aslında zarar da verebilyoruz. Lütfen kuruyemiş verirken çok dikkatli olalım. Bir çok uzman 5 yaşından önce bütün halinde kuruyemiş verilmemesini öneriyor. Veriyorsak da yanlarında ve ısırdıklarından, çiğnediklerinden emin olarak verelim.  Allah bütün yavruları kazalardan korusun...
         
Share on Google Plus

anne güncesi

2 yorum:

  1. Aminnnn Allahım evlatlarımızı korusun inşallah...8 ve 4,5 yaşında 2 çocuk annesi olarak o dönemleri geçtik tabi ama çocuk bu her an tetikte olup gözlemek lazım..

    YanıtlayınSil
  2. Very Informative !
    I am following your blog, plz follow me. https://clickbystyle.blogspot.in/

    YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz