Türkiye'nin En Büyük Dinozor Parkını Gezdik

     
 
 
  Tatildeyken gittiğimiz ve çok beğendiğimiz sizinle de paylaşmak istediğim bir gezimiz vardı... Dinopark...
   Dinoprk Kemer Göynük'de. Tatile gitmeden önce buraya mutlaka gitmeliyiz diye kararlaştırmıştık. Dinozorlara merakı çok olan bir oğlun varsa bu kaçınılmaz oluyor zaten. Youtube da izlemediğimiz dinozor belgeseli, animasyon film kalmadı desem yeridir. Artık  bir dinozor görünce, dinozor demiyor, özel isimlerini de kullanıyor. T-rex, achilesauros, teramazom, duplodocus... Hatta görünce bu etçil, bu otçul diye ayırıyor bizi de bilgilendiriyor sağolsun. Bazen bu isimlere sallamasyon da yapıyor. Pundalasauros, şundalasauros gibi uydurmaya başladı. Hani belli ekler belli şeyleri temsil eder ya.Mesela _çi, _cı eki meslek yapar; dişçi, simitçi gibi... Bizim evde -sauros eki dinozor yapıyor. Dondurmasauros: dondurma yiyen dinozor. Tembelsauros: tembel dinozor gibi..
 
 
  Gitmeden dinoparkın videolarını izledik, yol tarifini aldık, zaten çok kolay tam yol üstünde. Ama gerçekten yol üstünde. Kemer tarafından Antalya'ya gidiyorsanız solda kalıyor. Antalya'ya yaklaşık 40 km.
   Girişte bizi bir görevli karşılıyor. Bu arada giriş ücreti tahminimden de uygundu. 11  yaşa kadar ücretsiz.  11 yaştan sonra 25 tl kişi başı. Biz toplam  50 tl vererek çok güzel vakit geçirdik. Bir lunaparka ya da aquparka gittiğiniz de bile daha fazla ödüyorsunuz. Kaldı ki burada hepsi içinde.
 

   Görevli demiştim, evet görevli bize nelerin ücrete dahil olduğunu, nelerin olmadığını anlattı. Kaba taslak nerede neler var gösterdi. Korku tüneli ve 3d sinema ücrete tabi, geri kalan; kazı alanı, survivor, zeplin, mini aqupark 25 tl nin içinde.
   Toplam 40 civarı dinozor var. Bu dinozorlar ses çıkartıyor hatta nefeslerini de hissediyorsunuz. Bir de hareketliler, kuyruk ve kafa sallıyorlar. Dinozorların gerçekleri ile aynı boyutta olduğu söyleniyor. Ki bizimkiler gerçek sanıp kaçtılar bir kaçından. Hatta bir tanesi -şimdi ismini hatırlamıyorum- bize ağzından su fışkırttı. Tam bunun adı neymiş, ne özelliği var diye okurken kendimizi sırılsıklam bulduk, bu an çok tatlıydı, çok güldük... Adını unuttum bu dinozorun jurassic parkı izleyenler bilir. Ağzından zehir fışkırtan dinozor. Biz ona zehirasauros diyelim o zaman...
   Dinozorları incelerken yolumuz zeplinin oraya düştü. 50 kilo altı zipline binemiyor. Fatih ve ben tadını çıkarttık. Öyle Rize de ki gibi çılgınca değildi, ama bir kaç çığlık attırdı yine de. Çocuklar binemedikleri için çok üzülmüşlerdi ki survivor alanında onlar için minisi vardı. Burada mini zipline görünce çok sevindiler.
   Zipline ve dinozor turundan sonra survivor alanına gittik. Bildiğiniz çocuklar için yapılmış  survivor. Parkurlar var. tırmanma duvarları, zipline, değişik bariyerli bölümler... Televizyonda izlediğimiz survivor alanının aynısıydı diyebilirim. Belki yanlarında arkadaşları olsaydı yarış bile yaparlardı. Survivor alanından sonra, kazı alanına geçtik. Kazı alanı ince kumla kaplı, çocuklar burayı kazıp dinozor kemiklerini buluyorlar. Bir kaç yeri kazdılar pek bir şey çıkmadı. Bir kaç dinozor dişi ancak bulduk. Bizden önce gelenler kemikleri çıkarmışlar sanırım. Biraz kazıp o dişleri bulması bile onlar için yeterli oldu.
   Kazı alanından sıkılınca havuza girdi çocuklar. İki tane havuz var biri mini aqupark gibi diğeri 70 cm lik çocuk havuzu. Havuzda çok eğlendiler. Havuzda  Neva'nın ayağı kanamaya başladı. İlk önce kenardaki lambaların kırılmış olacağını düşündüm, sonra baktık ki bir çocuğun tokası havuzun içine düşmüş ve sudan iyice yumuşamış olan kızımın ayağını kanatmıştı. Hemen görevliden yardım istedik. Çok ilgilendiler, minik bir kesikti ama ilk yardım yaptılar. Belki 100 kere de özür dilemişlerdir. Personelin bu kadar ilgili olması hoşuma gitti doğrusu.
  

   2-3 saat dinoparkta kaldık. Bir şeyler atıştırdık, ve gezimiz sonlandı. Son olarak çıkarken çocuklara boyama kitabı hediye ettiler. Biz çıkarken rus turistler çocukları ile içeri giriyorlardı, onlar da hayran gözlerle bakıyorlardı.  Burası Avrupa'nın en büyük dinozor parkıymış...
   Umduğumdan daha kaliteli ve eğlenceliydi. Sıkılmadan vakit geçirdi çocuklar tabi biz de öyle. Diskoların her bölümünü gezdik, korku tüneli hariç. Korku tüneli 14 yaş üstüydü, o yüzden giremediler. Geri kalan trambolin v.s de bizimkileri cezbetmedi. Zaten evde 150 cm. çaplı bir trambolin var hali hazırda.     Demem o ki tatilciler eğer kemer taraflarına gidiyorsanız bir de çocuğunuz varsa uğramanızı şiddetle tavsiye ederim.
    Not: Bu bir tanıtım yazısı değildir.
Share on Google Plus

anne güncesi

5 yorum:

 1. Ah bizimkiler küçükken olsaydı keşke. Hoş şimdi bile sevebilirler de :)

  YanıtlayınSil
 2. Çok keyifli geçmiş özellikle de oğlunuz kim bilir nasıl mutlu olmuştur :) Bu kadar şeye o fiyat cidden epey uygunmuş :) Ah zipline bana da bi denk gelse de biraz eğlensem :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hem de nasıl mutlu oldu. evet fiyat karşısında biz de şaşırdık.

   Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz