Lunapark kazası....

         
         
Devrilen tren
         Belki sosyal medya ya da t.v aracılığı ile olaydan haberiniz vardır. Kırşehir'de lunaparkta tren devrildi ve 1 kişi öldü. Olayı birebir görmedim, olaydan hemen  sonra tesadüfen (tabi kaza olduğu henüz duyulmamış, ama nedense hala açık olan)  lunaparka gittik. Birkaç polis arabası gözüme çarptı, polisler ellerinde not defterleri, tutanaklar v.s bir şeyler yazıyorlardı. Lunapark hala açık ve tıklım tıklım dolu olduğu için kaza olmuş olabileceği aklıma gelmedi. Niye gelsindi zaten. Bunca veli tedbirsizlik, denetimsizlik yüzünden, en çok tercih edilen eğlence araçlarından birinin devrildiği lunaparkta çocuklarını eğlendirmeye devam edemezdi ve polisler zaten kapıya çoktan mührü vurmuş olmalıydı.
         Gişeye gittik, istediğimiz oyuncaklara binmek için bilet aldık. Devrilen treni sorduk,  arızalı dedi görevli. Bu kadar mı rahat olur insan. Ölümcül kaza olmuş herkes sakin, lunapark halen açık...Her neyse, her şeyden habersiz bileti aldık istedikleri bir kaç şeye bindi bizim çocuklar.  Tekrar polis ekipleri gelince ben başka bir bölümdeki görevliye neler olduğunu sordum. Trenin devrildiğini, 1  kişinin ağır yaralandığını söyledi. Çok şaşırmıştım. Şaşkınlığım lunaparkın hala açık olmasınaydı. Evet oradaki oyuncaklardan birinde böyle bir kaza olmuş, bu demek oluyor ki diğerlerinde de aynı risk var.
          Şu hızlı trenleri bilirsiniz, tam adını bilmiyorum. Hani böyle dolambaçlı raylardan yukarı çıkarsınız aşağı inerken kalbiniz duracak gibi olur. Ha işte onlardan biri devrilen. Yokuşu çıkarken geri geri geliyor ve raydan çıkıyor. Bu da demek oluyor ki tren ya eski, bakımsız ( ki bu görülüyor zaten) ya da şartlara uygun çalıştırılmadı, ya da denetlenmedi, ya da.....
          Şu insan hayatı diyorum ne kadar önemsiz. Ben bu lunaparkın sahibi, müdürü her neyse işte bir şekilde sorumlusu olsaydım, bu olayın üstüne her şeyi durdurur, insanları hemen oradan çıkartırdım herhalde.  Sebebiyet verdiğim bu olayda bir ağır,  iki tane kısmen hafif yaralı var. Hala kim gelirse kardır mantığıyla gişeler açık. Aletler çalışıyor. Bizim gibi habersiz insanlar da çocuklarının mutluluğunu izliyor.
         Toplama araçlarla yapılmış bir lunapark. Bu çok bariz ortada ve bir tedbirsizlik var bu da malum. Ama hala 2 yıldır işletiliyor ve biz de gidiyoruz. Şehrin tek eğlencesi bu zaten. Küçük şehrin küçük ve denetimsiz eğlencesi.
           Ben olayı öğrenince eşimle paylaştım. Hemen çıktık oradan bir de elime mikrofon alıp bağırmak istedim indanlara, hala burada neden duruyorsunuz diye. Tam o sırada lunapark da boşaltıldı polisler tarafından (nihayet) sanırım yaralının ölüm haberi geldi ki kapatmaya karar verdiler.
          Lunapark beni korkutuyor. Çocuklarla her gidişimizde evham kaplıyor. Binmeseler daha çok seviniyorum ama böyle yanıp sönen ışıklar, coşkulu müzik, bağıran, çığlık atan çocuklarla o kadar cezbedici ki. Çocuklarda mahrum kalmak istemiyor bu dünyadan. Ne kadar denetimli olsa da bence hiçbirinin garantisi yok. Her sene bir lunaparkta kaza oluyor mutlaka.
         Belki 1 saat önce gitseydik o trene binen biz olacaktık. Düşünmesi bile korkunç. Ölüm bizi her yerde bulacak buna şüphemiz yok. Böyle bir ölüm olunca vicdan azabından kahrolur insan. Keşke gitmeseydik, keşke itiraz etseydim.....

          Bir hayat bu kadar değersiz olmamalı. Yetkililer bu tarz yerleri daha çok denetlemeli. O eğlence aletleri... İpin ucunda yürümek gibi. Bir arıza verse, aksilik olsa onlarca insan aynı anda ölebilir. Tehlikeye açık eğlence yerleri bu kadar başı boş bırakılmamalı.
Share on Google Plus

anne güncesi

7 yorum:

 1. hiç bir şekilde o roller coaster denen şeye binmem Türkiye'de hiç bir alete binmemek lazım ya aslında işte o kadar rahat ve umursamaz ki herkes ne yazık ki :-((

  YanıtlayınSil
 2. hep korktugum birseydir..Korkum hızlı trenler değil ülkemizdeki güvensizlik ne yazık kı!insana verilen değer ortada işte.. Allah sabır versin

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Baştan savma her şey. Birileri birilerinin yakini diye hemen açılış onayı veriliyor.

   Sil
  2. hep korkmuşumdur lunaparklardaki araçlardan. oğlanın ısrarı üzerine kırılmasın diye bindiklerimde de akla karayı seçerdim ininceye kadar. :)

   Sil
  3. ben de sizin gibiyim. çcukları da kıramıyoruz. en az ehlkeli olanları seçmek en doğrusu snırım.

   Sil
 3. haberi ben de televizyondan görmüştüm. Böyle bir olayda hemen kapatılması gerekirdi. Fakat yazdığınız gibi önemli olan para insan değil ne yazık ki bazılarının gözünde. Geçmiş olsun diyelim ne diyelim..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. şu anda kapalı ama en başında sahibinin bu denli rahatlığı şaşırttı beni.

   Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz