5 yaş için yaz sporları

       
          Günler uzun, tatil uzun, bize günleri dolduracak bir şeyler lazım.
          Yaza hızlı girdik, bayram ve akabinden bir haftalık tatille yaza güzel bir başlangıç yaptık. Eee tatil bitti, döndük kürkçü dükkanına, bu çocuklara oyalanacak  bir şeyler bulmalı...
         Gençlik ve spor müdürlüğü 5 yaştan itibaren yaz spor okulları açmış. 5 yaş için de en ideali jimnastik ve yüzme. Neva jimnastiğe çok yatkın. Zaten öğretmeni de jimnastiğe yönlendirmemizi söylemişti. Atletik bir vücudu var. Her ne kadar çubuk kraker olsa da jimnastikte çubuk krakerler makbulmüş :))
         Kreşten sevdiği arkadaşlarının annesiyle de görüşüp birlikte kızları jimnastiğe yazdırdık. Hafta da 2 gün 1.5 saat jimnastik yapıyorlar. Spordan gelince evde de bacak açma ve köprü olma çalışmaları devam ediyor. Şimdilik tek sıkıntısı bacaklarını tam açamamak. Tek derdin bu olsun evlat, yaparsın zamanla dedik.
         6 yaş ve üstü için daha çok alternatif var. Tenis, badminton, savunma sporları...
         Neva'yla spor salonuna gittiğimiz de o jimnastik salonuna girince Kaan' la bize 1 saatlik  zaman kalıyor. Biz de salonun  sahasında futbol oynamaya başladık. İlk günler "ben cimnaştik yapcam" diye ağlasa da salon da futbol oynamaktan keyif almaya başladı. O da kendini vuruşlarda geliştirdi.
      Bunun dışında yazın yapacakları en eğlenceli şey yüzme olur sanırım.  Hafta sonları burda ki yüzme havuzlarına çocukları götürmek istiyorum. İstiyorum istemesine de karasal iklim malum gece havuzun suyu çok çabuk soğuyor gündüz de kolay kolay ısınmıyor, çocuklar için biraz daha sıcak olmalı sanki su ya da bizim çocuklar sıcak seviyor, bilemedim. Bu yüzden yüzme konusunu erteledik. Su gerçekten soğuk geldi bize.
       Jimnastik iki gün, peki sonraki günler de ne yapıyoruz. "Annneeee sıkıldım  annneee canım çok sıkıldı." Napim yavrum, napiiimmm....Annelerde çare tükenmez de bazen tükeniyor işte. Komşu çocuklarıyla görüşüyoruz sık sık. Akşam 7 den sonra 10 a kadar parktayız. Gündüz zamanı başka nasıl geçirebiliriz, neler yapabiliriz... 5 yaş için satranca başlanabilirmiş.  Demek ki güzel bir satranç takımı alma zamanı kaldı. Zira bir ara taşları tanıtırken olan takımımızı da bozdular.
        Kaan 3 yaşında onun için çok şey yapamıyoruz. Satranca başlarsak en azından o da taşların ismini öğrenir değil mi. Zaten onun eğlence anlayışı daha agresif. Neva' ya takılmayı çok seviyor. Önce ittirip kaçıyor,  sonra da kendisinin yakalanmasını bekliyor. Bu durum bazen Neva'nın canını acıtsa da bazen de hırpalnmaktan hoşlandığını görüyorum. Kaan dozunda hırpalıyor. Onun da oyun anlayışı bu. Böyle mutlu. Babasıyla yaptığı güreşler favorisi, nenden de aynı peforması bekliyor ama güreşmek de bana göre değil. Sırf gönlü olsun diye yapınca da çok yapmacık oluyorum.
        Bu yaz bizim evde tatil böyle geçiyor. siz neler yapıyorsunuz. Farklı alternatifleriniz var mı...
        Gençlik ve spor müdürlğünün böyle kurslar açıp, bu yaşta çocukları spora yönlendirmesi ne kadar güzel değil mi? Eğitmenleri bu spora yatkın olanları güz döneminde de devam ettireceklerini söyledi. Bence her çocuk bir spor dalı ile ilgilenmeli ve devam ettirmeli. Yapabileceklerini görünce vücutlarına saygıları artıyor...
Share on Google Plus

anne güncesi

4 yorum:

 1. Gençlik ve Spor Bakanlığının bu tür çalışmalarda bulunması gerçekten güzel. Bunun daha da yaygınlaşması lazım. İnsanlarımız zporu kendileri ve çocukları için lüks görüyor..Halbuki öyle değil.

  YanıtlayınSil
 2. Ağaç yaşken eğilir. Spor alışkanlığı kazandırmak gerek çocuklara.. Oğlum da yüzmeyi seviyor..

  YanıtlayınSil
 3. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 4. Sporun onlara çok iyi geleceğini düşünüyorum. Bizde de bu hafta Eren Basketbol'a, Ahsen Ada Yüzme'ye başlıyor. İkisi de çok heyecanlı. Biz ise onlardan daha heyecanlı. Cumartesiyi dört gözle bekliyorum :) İnşallah çocuklarımızın spor tutkuları bir ömür devam eder.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz