Odaları Ayırmak İçin Doğru Zaman

         
çocuklar

            Yaş farkı az olan iki kardeşe farklı uygulamalar yapmak kolay olmuyor. Mesela biri yanınızda yatıyorsa diğerinin odasını ayırmak çok zor. Hem çocuk açısından hem de bizim açımızdan. Çocuk da kıskançlık anne de de vicdan azabı artıyor.
            Neva'nın yaklaşık 18 ay civarı odasını ayırmıştık, kardeşi doğmadan odasına alışsın, doğumdan sonra ayırırsak sanki onu yanımızda istemiyormuş hissine kapılmasın diye düşünmüştük. Şimdi bana sorsanız yatak odama bir baza alır onu 3 yaşına kadar yanımdan ayırmazdım. Hem aklım onda kalmazdı, dertsiz tasasız son bir kaç ayımıza koyun koyun uyuyarak geçirirdim hem de hem baza fiyatları, oda takımlarından daha uygun.

               Zaten Kaan doğduktan 3 ay sonra Neva tekrar benimle yatmak istedi. Anlaşılan aramızdaki sevgini hala devam ettiğini böyle anlamak, pekiştirmek istiyordu. Zannediyorum onun bu isteği benim imtihanımdı. Ve sanırım ben ilk başlarda onu yanıma alarak yanlış yaptığımı düşünsem de ilerleyen zamanlardaki anne çocuk ilişkimiz için güvenle bağlanma sürecine büyük bir katkı sağlamıştım. Yani iyi ki de o bir seneyi aynı yatakta 3 kişi olarak geçirdik çoğu geceler. Yeni alınan baza da yatmak da eşimin kısmeti olmuştu. Anlaşılan bazayı boşuna almamıştık. E tabi saklama alanı olarak da epey ihtiyacımızı gördü:)
                  Kaan tam 2 yaşına geldiğin de yeni aldığımız çocuk odasına bir baza daha ekleyerek ikisinin de odasını ayırdık.  İkisi de sorun çıkarmadan severek odasında yattı. Daha sonra bir kaç gece Kaan yanımıza gelmek istedi ama bunun dışında büyük sıkıntılar yaşamadık.
                  Şimdi bazı geceler  üçümüz uyuyoruz. 24 saat evde olmadığım da beni çok özlüyorlar, ayrılamıyoruz. Ben de onları kırmıyorum. En azından uykuya geçiş sürecinde yanlarında oluyorum. Bazen de ben onlarla uyumak istiyorum. Bazı geceler biraz Neva'yla, biraz Kaan'La uyuyorum. Bazı geceler de hayır sen yatağına git diyorlar. O anlarda birlikte uyuduğumuz günlerin ne kıymetli olduğunu anlıyorum.
                   
Share on Google Plus

anne güncesi

7 yorum:

 1. İkisi de doğduklarından itibaren kendi odalarında yattı bizimkilerin. Anneme gidince orada da ayrı odaya koyuyordum. Bir gece Metos çok ateşliydi, annem dedi ki kızım gide gele helâk oldun alsana şu çocuğu yatağına. Hadi alayım dedim. Üç saat yatakta döndükten sonra Metos'a oğlum seni yatağına götüreyim mi dedim, hahaha böyle içten bir "Evet" yoktur :) Aynı odada yatınca ben uyuyamıyorum zaten, onun için odalar arasında çok koşturdum senelerce:)

  YanıtlayınSil
 2. Zamanında odalarını ayırmak kadar bazen küçük kaçamaklara göz yummak da çok güzel etkiler bırakıyor, doğrusu keyifli de oluyor birlikte uyumak. Hele kısa da olsa ayrılıklar sonrası kurallar geçici de olsa esniyor.

  YanıtlayınSil
 3. Yazdıklarınız sizin annelik iç güdünüz doğal olarak.Pedagoglar çocuklar ve ebeveynlerin aynı yatakta uyumamasından taraf,bununla ilgili bir seminere katılmıştım,çok yönlü işlenmişti bu konu.O yüzden yazmak istedim.Benim de 8 ve 4,5 yaşında iki evladım var.Bebeklik dönemlerinde beşikleri yatak odamdaydı ama hiç bir zaman yatağımda uyumadım onlarla.Tabi bu da benim annelik iç güdümle yaptıklarımdı..

  YanıtlayınSil
 4. Ben de zamanında odalarını ayıran anneler denim ama asla odalarında uyumak istemeyen çocuklarım var. Kendilerine ait birer oda ve istedikleri yatakları almama rağmen uykuya daldıklarında yataklarına götürürken bile götürme diyorlar. Ne yalan söyleyeyim bende tadını çıkarmaya çalışıyorum bir kaç yıl sonra istesem de yatmayacaklar zaten.

  YanıtlayınSil
 5. Benimkiler de hep ayrı odalarda uyudular. Yalnız biz eşimle onların odalarına taşınmıştık :))) Birimiz birinin birimiz diğerinin odasında uyuduk bir süre. Sanırım 2 yaştan sonra da normale dönmüştük :)

  YanıtlayınSil
 6. Merhaba! :) Blogunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım. Sizide kendi bloguma beklerim,takip ederseniz mutlu olurum 💎 www.nurundelidolublogu.tk 💎

  YanıtlayınSil
 7. Merhabalar.
  Cenab-ı Hakk, çocuklarınızın zihinlerini ve bahtlarını açık eylesin. Sağlıklı, sıhhatli ve mutlu bir şekilde tüm sevenleri ve sevdikleri ile beraber büyümelerini nasip ve müyesser eylesin. Bizler çok cahil anne ve babaların nezdinde yetişip büyüdük. Gelişmekte ve büyümekte olan çocuklarımızın yaşları itibariyle geçiş dönemlerinde nelere dikkat edileceği hususunda bu işin ehli uzmanlardan da yardım almak gerekiyor. Bakın siz de engin bilgi ve tecrübeleriniz, çocuklarınızın artık odalarının ayrılma vaktinin geldiğini söylüyor. Blog sayfanızın nezdinde başta siz olmak üzere, çocuklarını eğitme ve yetiştirme konusunda duyarlı ve bilinçli tüm anneleri tebrik eder, kolaylıklar dilerim.

  Yaklaşmakta olan Ramazan bayramınızı kutlar; tüm sevenleriniz ve sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, huzurlu ve hayırlı bir bayram geçirmenizi dilerim. Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun efendim, saygılarımla.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz