Çocukları Neden Hep Ben Uyutuyorum?

                   Bu çocukları neden hep ben uyutuyorum. Neden evde belli görevler annelere veriliyor. Bazı geceler evde yokum diye geri kalan bütüüünnn geceler bu görev neden bana zimmetli??

          Fatih'le son zamanlardaki sıkıntım bu. Çocukların uyku saati geldiğin de ikimiz de birbirimize pas atıyoruz ama nedense gol yiyen hep ben oluyorum. Dişleri fırçala, pijamaları giy, kitap oku, ninni söyle, yetmedi masal anlat....Bu ritüel en az 1 saat. Evet gerçekten 1 saat sürüyor ve ben çoğu zaman birinin ayak ucunda kıvrılmış, uyuyakalmış oluyorum. Eğer çok yorgunlarsa bazen kitap bile okumadan uyuyorlar, ama bu ender anlar dışında 1 saate yakın zaman harcıyorum uykuya geçmeleri sırasında.
                      Akşam yemeğinden sonraki çay faslımızda ya bir bardak içiyorum ya da hiç içmeden çay bayatlamış oluyor. Sevgili koca kişimiz, çocuklar kudurmaya başladığın da şunları götürsene uyusunlar diyor ki o esneda ben henüz yeni oturmuş oluyorum. Saat 7.30 da alarmın çalması ile başlayan koşturmaca tam yeni bitiyor, ayaklarımı uzatıyorum, oh dediğim zaman bu cümleyi duymak acayip sinirlerimi bozuyor.
                Ayda 10 gece, bazen 11 gece evde olmuyorum. Çocukları Fatih uyutuyor. Bu 11 gece çocukları uyutuyor olmasından dolayı evde olduğum her akşam onları benim uyutmam gerektiği algısı oluşmuş durumda eşimde. 13 gün yıllık izin aldım ve bu 13 günün her gecesinde yine çocukları ben uyuttum. Artık bu uyku süreci beni çok yıprattı. Bazen kitap okumak bile gelmiyor içimden, hemen uyusunlar ve ben biraz daha bana kalayım istiyorum. Kitap okumak, blog okumak, dizi izlemek, soğumadan çay içmek, çocuklara çekirdek ayıklamadan çay ve çekirdek keyfi yapmak istiyorum.
Dün gece yine aynısı oldu. Kandil akşamı ibadet etmek istiyorum. Çocukların uyuması lazım, ertesi gün okul var çünkü. Eğer onları ben uyutursam biliyorum ki uyuya kalacağım. Sabah babamız haftasonu keyif hakkını kullanıp 10 da kalkmış zaten, cin gibi uykusu yok. Yine bana diyor ki bunların uyuması lazım. Yani......???
Öyle sinirlendim ki ben yatıyorum, ne haliniz varsa görün dedim. Gittim yattım. Onlarda ne halleri varsa gördüler. Eşim yatırdı çocukları, babaları uyutunca daha kolay uyuyorlar. Bunu bir kere daha anlamış oldum. Ben olsam gevezelikleri tutuyor. Herkesin garezi banaymış diye diye ben de uyumuşum.
Bazen sırf uyku zamanı için bir yardımcı mı bulsam acaba diyorum. Oğlumun uykuya geçiş aşaması beni çok yoruyor. Yatağa girene kadar ayrı, yatınca ayrı problem. Anladım ki benim kendime vakit ayırmam imkansız. Zaten kendime vakit ayırmam herkese batmış durumda bu aralar. Sakince oturan oğlum bile telefonu elime alıp alışveriş sitelerine ya da sosyal medyaya baktığım an  mızmızlanmaya başlıyor. Anneysen annesindir. Sadece Hatice olamazsın. En iyi ihtimalle hatice anne olursun.
Share on Google Plus

anne güncesi

20 yorum:

 1. Aah Özlemcim sorma yakın dertten muzdaribiz.Benim kızım 12 yaşında ve hala aynı.Kolaylıklar dilerim.

  YanıtlayınSil
 2. Ahh tüm eşler aynımı ya...Bazen Masal kız uyumamak için direnip beni cinnetin eşiğıne kadar götürüyor pes edip koca kişisine devrediyorum ama kırkta yıla bir lütfedip uyutuyor o zamanda vicdan azabı çekiyorum. Çocuğu zaten bütün gün iş dolayısıyla göremiyorum bide sinirleniyorum diye ah bu annelik....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya, bende de bir miktar vijdan azabı oluyor. Bu annelik zaten hep bir vijdan ki...

   Sil
 3. Ben buradaki Fatih oluyorum. :) Bizim oğlumuz 2,5 yaşında henüz ve teklif etmemize rağmen benimle uyumak istemiyor. Kendisi görev dağılımını yapıyor. Altını bana temizletiyorsa, üstünü annesi giydirsin istiyor. Uyutma görevini bana bahşetmedi henüz. :)

  YanıtlayınSil
 4. Bütün babalar Fatih mi acaba :))
  Her evde yaşanan bir durum sanırım bizde de çok olur genelde de hep yatıran ben oluyorum eşim yatırmak istese de bir yerde tıkanıyor baktım bocalıyor uyku vakti geçiyor olmuyor duruma yine ben el koyuyorum çocuklarla konuşmak ve durumu anlatmak en işe yarayan şey oluyor yani cpcuklara anlatacaksın dişlerinizi fırçaladıktan sonra masalımızı okuyup uyuyacaksınız siz artık büyüdünüz demek ve onların yanından ayrılmak en iyisi bir iki gece zor olabilir ama anlıyorlar durumu ben iki kızımı da böyle uyuturum biri 7 biri 2 yaşında.
  Kolaylıklar dilerim.

  YanıtlayınSil
 5. Sevgili anne güncesi, ben anne olmadığım için akıl vermek ukalalık olur ama izlediğim tüm filmlerde (ABD aileleri) çocuklara "Hadi bakalım git dişini fırçala, uyu" diyorlar. Valla öyle alıştırmışlar. Ne anne yoruluyor, ne baba. :))) Allah kolaylık versin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yabancılar biraz daha soğukkanlı. Biz kültür olarak çocukları çok sahiplenmeliyiz mantığıyla buyutulduk ve öyle de çocuk büyütüyoruz. Hangisi doğru bilemiyorum. 6 yaşından sonra her şey düzelecek diye ümit ediyorum

   Sil
 6. Neyse ki benim çocuklara sizi kim yatırsın diye sorduğumuzda hep babaaam derlerdi. Can da öğretiyor musun sen bunlara diyerek giderdi yatırmaya :)

  YanıtlayınSil
 7. O konuda bende de bir Hamdi var :) beyfendi annesinden öyle görmüşya ne altini temizler ne yedirir cok nadir uyutur oda bana gına geldiginde :) zaten bizim kızda ben olmadan uyumuyo sıpa.Ama yolunu buldum artik.Kesinlikle saat siniri koymuyorum.Gündz cok asiri uyutmamaya calisiyorum.Aksamda kafasini yere koyuyo uyuyo,yada salincaga koyuyoruz biz namaz kilarken sessizlik olunca uyuyo.Olduki uyumadi hemen kucagima yatiriyorum daliyo uykuya 😁 yani cocuklari kisitlamamak gerekiyormus bunu anladim.Sadece sessizlik ve loş ısık lazim.Bir süre sonra sklıyo hanımlar 😁

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorun onların gündüz uykusu değil, zira ikisi de gündüz uyumuyor artık. Yine de bu yatağa geçirme, uykuya dalmaları zaman alıyor. Bu da her aksam her aksam beni yoruyor.

   Sil
 8. Ben ve kız kardeşim sayesinde annem bu konuda oldukça rahattı sanki. ben inatla beni babam yatırsın kucağında o taşısın okula o bıraksın babamla olmassa dişimi fırçalamam vıyaklamaları ettiğim ve istediğim olmayınca ağlamadan hıçkırmaya geçtiğim için işten yorgun geldikten hemen sonra bu görevleri başlıyormuş. yazını okuyunca babamı dinliyor gibi hissettim bir an :) tüm çocuklar benim gibi olsa anneler azda olsa rahat edermiş :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah ne güzel... Bizimkiler de tuvalette beni, yemek yerken beni... hatta masada kimin yanina otursam öteki problem yapiyor:))) yas aralıklarının yakin olması da biraz etkili sanırım

   Sil
 9. haklısın ama foto nefiis :)

  YanıtlayınSil
 10. Bu yazıdan sonra çocukları bu aksam fatih uyuttu. Demek ki bazı insanlar yazılı iletisimden hoşlanıyor;)

  YanıtlayınSil
 11. Bizim babamız çekimden çok geç geliyor. Çalıştığım için ödevler, oyunlar, yemek, çamaşır, ütü hepsi bana bakıyor. Akşam 7 de eve giriyorum ve ancak 12 de oturabiliyorum. Çocuklar ben yatmadan asla yatmazlar. Odaları ayrı olduğu içinde bizim yatağımızda ben ortada olacak şekilde uyuyoruz. Gece eşim gelince herkesi kendi yatağına taşıyor. Biz anneler muhteşem bir şeyiz yaa maşallah bize.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Süper kahramanız gerçekten;) bu arada dun gece yine aynisi oldu yine ben uyuttum ve yine uyuya kaldım ;) bu gece evde yokum. Fatih mecbur uyutacak. Aslında bizim sorunumuz yardim edecek kimsenin olmayışı. Asil yoran bu bence

   Sil
 12. Merhaba bayanlar, öncelikle herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Aslında hanımların şikayetini yadırgamadım dersem kendime yalan söylemiş olurum. Kocalarla bir derdiniz varsa onlarla halledin, isterseniz önce ıslayıp, biraz yumuşadıktan sonra da dövebilirsiniz, bence mahsuru yok:); hemcinslerimi korumayacağım:) Ben her zaman oğlumla birlikte şarkılar söyleyerek uyuyorduk birlikte çoğu zaman. Örneğin kadifeden kesesi, karadır kaşların gibi parçalardı söylediklerimiz. Hiç de hanımla sen uyut, ben uyutacağım gibi bir şey hatırlamıyorum. Bence çocuklar buradaki ifadelerden etkilenecekler, "Acaba bizimkiler beni az mı seviyor? diye tereddüte düşecekler.:). Umarım kızmadınız. Hoşça ve kızmadan kalın.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz