Doğum İçin Nasıl Bir Hastane Tercih Etmeliyiz?

       
     
         Doğum için nasıl bir hastane?
         Hamileyken en çok kafamıza takılan soru doğumu nasıl, nerede yapmalıyım oluyor. Devlet hastanesi mi, özel mi? Genel olarak kapitalist düzene, bizi sömüren her türlü sisteme karşı olmama rağmen ilk doğumumda yaşadığım devlet hastanesi skandalından sonra bir daha, özellikle doğum için devlet hastanesine gitmemeye karar verdim. İlk doğumum ölü doğumdu. Hayatımın en kötü haberini aldığım gün doktor ve ebelerin anlayışsız tutumları sayesinde katmerli çileye dönüşmüştü.  
         Doğum öyle bir süreç ki, ne yaşayacağını, neler olacağını bilemiyorsun. Doğum öncesi her kafadan bir ses çıkıyor, sahneler gözümüzde korku filmi gibi büyüyor. Anne adayı olarak, pozitif hikayeler duymaya, motive edilmeye ihtiyaç duyuyoruz.   Hele bir de normal doğum düşünüyorsanız doktorunuzla olan iletişim ve ona olan güveniniz çok önemli. Doğum bir ekip işi, süreci doktor yönetse de annenin ruh hali, psikolojisi doğumun güzel geçmesinde önemli bir faktör. Yani bu filmin kahramanı da baş rol oyuncusu da anne aslında. Bunu ebelerin de, doktorlarında çok iyi bilmesine rağmen, devlet hastanesinde anne adayına beceriksiz muamelesi yapılıyor çoğunlukla. İlk defa yaşıyorum bunu, başıma ne geleceğini bilmiyorum, karnımdaki benim canım, sizden daha çok düşünüyorum elbette bebeğimi, sadece iki çift cesaret verici söze ihtiyacım var....Diyemiyoruz tabi, o anda tek odaklandığımız şey bebeğin bir an önce sağlıklı dünyaya gelmesi oluyor.
         Peki hangi özel hastane?
         Bu da çok önemli. Kendinizi devlet hastanesinin soğuk çalışanlarından kurtarayım derken size kredi kartı muamelesi yapan özel hastanelere kaptırmayın. Öncelikle yenidoğan ünitesi var mı? Eğer normal doğum düşünüyorsanız doktor bu konuda nasıl, normal doğumu destekliyor mu? Mail ve mesajlarınıza cevap veriyor mu? Her şeyden önemlisi sizi önemsiyor mu?
        Bütün bu soruların cevabını bulduğum hasta dostu hastane Memorial oldu. Zaten girdiğiniz de temizlik, hijyen ve güler yüzlü personeliyle kendini belli ediyor. Daha öncede bir kaç kez başka rahatsızlıklardan dolayı gitmiştim Memorial'a. Doktorlar gereksiz yere ne ilaç yazıyor ne de tetkik yaptırıyor. Grip şikayetiyle gittiğiniz de kendinizi ekg çektirken bulmuyorsunuz yani. En önemlisi paranızla rezil  olmuyorsunuz, her problemde size hemen cevap veriyor gerekli personel. Benim doktorum doğum sancım başlar başlamaz 6 saatini benimle birlikte geçirdi, hem de evinde misafirleri olmasına rağmen bir an bile yalnız bırakmadı. Pes ettiğim, gözümün korktuğu her noktada motivasyonumu yüksek tutmayı başardı.
           Bu yüzden, eğer doğum yapmak için tercihiniz özel bir hastaneyse, çok iyi araştırın. Ömrünüz boyunca bir ya da iki kez yaşayacağınız bu güzel an kabusa dönüşmesin. 
Share on Google Plus

anne güncesi

5 yorum:

 1. Çok üzüldüm:( ne diyeceğim bilemedim başın sağolsun, melek olarak kalması gerekiyormuş demek ki:((((dersem umarım pot kırmış olmam. :( Ben anne olmadım ama kızkardeşimin doğumunu hatırlıyorum devlet hastanesi ve çok pisti:( yazıklar olsun diyorum yani anlattığını da okuyunca...insanın bu ülkede parası yoksa hastaneye hiç gitmesin:((evde doğum yapsın belki daha iyi valla en azından hijyenik olur etrafında da anlayışlı insanlar olur:)

  YanıtlayınSil
 2. Öncelikle başınız sağolsun çok üzüldüm. 😔 Devlet hastanesi nasıl bilmiyorum, bende özelde sözde gayet iyi bir hastanede ünlü bir doktorda sezaryen yaptım ama orada bile enfeksiyon kaptım. Ameliyathanede herşeyin steril olması gerek nasıl bakteri bulaştı bilmiyorum. Başımıza her yerde birşey gelebilir kısacası.

  YanıtlayınSil
 3. Nerede olursa olsun Allah insanı hayırlı, merhametli insanlarla karşılaştırsın. Bebeğiniz için başsağlığı diliyorum. sevgilerimle...

  YanıtlayınSil
 4. Başınız saolsun , inanın çok üzüldüm . Bende anne değilim ama ablamın her saniyesinde yanındaydım . Özel hastane de farklı durumlar oluyor . Ablamda özel hastaneye gitti ve bebeğin sırtı açık dendi başka bir özel hastaneye gitti doktor hiçbir sorun olmadığını söyledi ve çok güzel ilgilendi .Başka doktora gitmeselerdi belki şuan yeğenim dünyada bile değildi.. Devlet hastaneleri gerçekten fazlasıyla katı ve pis ..!

  YanıtlayınSil
 5. Çok üzüldüm:( Başınız sağolsun. Ne yazık ki, ülkemizde sağlık ciddi sorun. Kime, nereye güveneceğini bilemiyor insan... Sevgiler...

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz