Çocukların Yaşlarına Göre Spor Seçimi

       

         Çocuklarımın bir spor dalıyla ilgilenmelerini istiyorum. Bu hangisi olmalı, kaç yaşında başlamalı, neye dikkat edilmeli...? Bu konuları araştırırken topladığım notları blog da da yazmak istedim.
       Öncelikle şunu söylemeliyim ki;   çocukların biyolojik yaşı aynı olsa da fizyolojik yaşı farklı olabilir. Yani şunun çocuğu şu spora gidiyormuş, bizimkini de yazdıralım yanlış bir mantık. Çocuğu iyi gözlemlemek, yeteneklerinin farkında olmak lazım. Zorlama kesinlikle olmamalı büyüme kıkırdakları zarar görebiliyormuş.
           Çocukların spora başlayacağı ideal yaş 4. Bu yaştan itibaren farklı yaş grupları hangi sporları yapabilir şöyle sıralayabiliriz.
            4-6 yaş: Dans etme, yüzme, jimnastik, ip atlama, sek sek...
            7-10 yaş: Yüzme, futbol, basketbol, tenis
            10 yaş sonrası ise seçtiği spor dalında müsabakalara başlayabilir.
            Çocuğun spor yaparken keyif alması önemli, tercih çocuğa bırakılmalı. Etken yaşta spora başlamanın bir çok faydası var:
            * Sabırlı olmayı öğrenme
            *Takım sporlarında paylaşmayı öğrenme
            * Sağlıklı kemik ve kas oluşumunu desteklenmesine yardımcı olma
            *Düzenli spor yapanlar zamanı iyi kullanır
            *Düzenli spor yapanların hayatları daha disiplinli olur
            *Çalışmanın önemini kavrarlar
              Anne-baba olarak çocuğunuzu bir spora yönlendirirken, çocuğu emanet ettiğimiz kişinin güvenilirliği, eğitimi çok önemli. Çocuğu çalıştıran kişi güvenli mi, sürekli bağırıyor mu, iyi oyuncuları oynatıp diğerlerini dışlıyor mu, çocuğun büyük olmadığının, gelişimini tamamlamadığının farkında mı? Bu gibi noktalara dikkat etmek lazım.
          Son olarak çocuğumuzun yeteneğini abartmamak, cesaretlendirmek lazım. Centilmenliğin önemini anlatmalı, kazanmaya odaklı spor yaptırmamalıyız.
     
      
Share on Google Plus

anne güncesi

3 yorum:

 1. Güzel bir bilgilendirme olmuş. Çocukların hayatında mutlaka bir aktivite olmalı. Sosyal açıdan gelişimlerine çok faydası var. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 2. Kesinlikle çocukların spor alışkanlığının erken yaşlarda kazandırılması gerektiğine inananlardanım.Oğlum 7 yaşında yüzmede.Kızım 4 yaşında onu da yaz ayında yüzmeye vermeyi düşünüyorum.Ve bu sporun onların yaşam biçimi olmasını istiyorum.

  YanıtlayınSil
 3. Bilgisayar, tablet başında hayatını geçiren çocuklar yerine spor yapan sağlıklı çocuklar yetiştirmek gerek. Yukarıdaki yaşlara göre yapacakları spor alanlarını gösteren bölümü çok beğendim.
  Sevgiler..

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz