Çocuklarla Dua Vakti

           
       Tatilde çocuklara küçük sure ve duaları öğretmek istediğimi paylaşmıştım ya hani, işte her gece yatarken küçük bir dua okuduk, akıllarında kaldı hemen de.
            Her gece yatmadan önce dua ediyoruz. Dua etmek onları çok rahatlatıyor. Bazen korktuklarını söylüyorlar " hadi dua edelim o zaman" diyorum, rahatlıyorlar. Her zaman söyledikleri ilk söz " Allah'ım bize güzel rüyalar göster" oluyor. Kötü rüya görmekten korkuyor çocuklar. "Dua edince kötü rüya görmeyiz değil mi?" diyorlar. Böyle düşünmelerini çok seviyorum, Allah'a olan  inançları pekişiyor. Artık ezberlediler, onlar dua ediyor, ben amin diyorum. Her cümleyi düşünerek söylüyorlar, yani inanıyorlar. Çocuklardaki bu katıksız inanca, teslimiyete hayran kalıyorum. Allah'ım bizi koru dediklerin de kalplerinden bir damla tereddüt geçmiyor. Evet Allah var ve onları koruyacak, mutlaka koruyacak. Bu teslimiyetin yarısı biz de olsa belki de hayat daha çekilir olur...
          Dua, dua, dua...bir meditasyon esasında. Ta içten gelerek istemek, el açmak, Yaradana eksiksiz güvenmek. Çocuklarımla dua ederken bunu hissediyorum. Huzuru hissediyorum. Küçük kalplerindeki masumiyetle birleşince dua, gerçek huzur o zaman ortaya çıkıyor. Bir de ellerini amin diye açarken benim gibi yapmaya çalışmaları, Kaan'ın tam benim gibi elini tutması....Çok çok çok tatlılar.
          Bir de Mevlana'nın şu sözü;
       
            Duasız üşürmüş yürekler bil,                       Sana bir dua edenin olsun,                   Senin de bir dua ettiğin.......
       
         Şimdi bu dua seanslarına küçük sureler ekledik. Yavaş yavaş ezberliyorlar. Ben okuyorum, onlar tekrar ediyor. Tam uyku öncesi, ezber için verimli bir zaman dilimi diye düşünüyorum. Hem de günün en sessiz, durgun zamanları.
        İlk duamız buydu, şimdi başka sureler ya da ayetler ezberlemeye devam edeceğiz...

     Share on Google Plus

anne güncesi

9 yorum:

 1. İlk duayı babam genelde hep uzun yola çıktığında söyler. Bana da ondan geçmiş sanırım bu alışkanlık.

  YanıtlayınSil
 2. Secret kitabını okuduğumda onun dediği gibi istediğim şeyi gerçekmiş gibi düşünmeye çalışmıştım, olmuyordu. Sonra baktım ben o secreti dua ederken yapıyorum zaten. Dua ettiğimde o kadar eminim ki olacağına, ayrıca olmuş gibi falan hayal etmeme gerek yok :)

  YanıtlayınSil
 3. Merhaba bloğunuzu takibe aldım, Artık https://tugbagunse.blogspot.com.tr adresindeyim , bekliyorum :)

  YanıtlayınSil
 4. Dua etmek huzur veriyor insana... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 5. Bendede çocukluğumdan beri alışkanlık olmuş.Dua etmeden uyumuyorum.Kızımada her gün babasıda bende okuyoruz.Şimdiden bu imanı aşılamanız çok güzel.Allah kalblerinide Allah aşkıyla doldursun insallah.

  YanıtlayınSil
 6. bayıldım bu yazıya
  dua ve inanç olduktan sonra
  yoga meditasyon solda sıfır bence de
  çocukken öğretilenler unutulmuyor
  ne mutlu o çocuklara senin gibi bir anneye sahipler
  sevgiler

  YanıtlayınSil
 7. Ne güzel düşünmüşsünüz. Güçlü bir meditasyon etkisi olduğu yadsınamaz.
  Çocukların ilk dini bilgileri ve duaları evde doğru bir şekilde, doğru kaynaktan öğrenmelerinin önemi büyük. Malum, günümüzde din kisvesi altında akıl almaz eylemler gerçekleşiyor.
  Duaları(nız) her daim kabul olsun dilerim...

  YanıtlayınSil
 8. Sevgili arkadaşım cepten bazı yayınlarda yorum kutusunu göremiyorum bugün yine öyle oldu bak bir en son yazına yorum bırakmak istedim yazamadım.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz