Çocuklarda Anal Fissür

       
        Çok yaygın olmasa da çocuklarda da anal fissür oluyormuş. Gerçi ben buna poposunda çatlak var diyorum;) Kaan 2 aylıkken tanıştık anal fissürle. İki, üç gün kakasını yapamayınca doktorun teşhisiyle öğrenmiş olduk. Tuvaletini yaparken o kadar canı acıyordu ki, onu öyle görünce doğum yaptığım anlar geliyordu aklıma. Korkudan tuvaletini yapamıyor bu seferde dışkı iyice sertleşiyor, daha çok canı yanıyor. Her ne kadar doktorun verdiği kremleri kullansak da tedavi uzun sürüyor, 6/8 haftayı buluyor. Sebebine gelirsek ıslak mendil kullanmaktan olabilirmiş, genetik yatkınlığı da unutmamak lazım.
        Biz bu sorunla sene de bir kaç kez karşılaşıyoruz. Az su içtiğin de, kuruyemiş v.s yediğin de tuvaletini yapmakta zorlanıyor. 2,3 gün ağlaya ağlaya yapıyor,  sonra iyileşiyor. İyileşse bile her tuvalete gidişinde acıyacak mı diye soruyor.
          Ben kremlerin dışında sıcak suya oturtmanın da faydasını gördüm. Tuvaleti geldiğin de Kaan'ı sıcak suya oturtuyorum, o zaman daha rahat yapıyor.
        Sene de bir kaç kez olsa da, çok canı yandığından sancılı bir süreç yaşıyoruz. Sürekli tuvalete gidiyoruz, ağlıyor, yapamıyor, geri dönüyoruz. Allah başka dert vermesin kuzulara, her gözyaşında içim gidiyor...
        
Share on Google Plus

anne güncesi

7 yorum:

 1. Islak mendilden olabilir aklıma gelmemişti. Oğlumda nadiren oluyor. Kuruyemiş de kabızlık mı yapıyormuş bunu da bilmiyordum ben.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kuru yemis kabızlık değilde cocuklar bunu çıkartırken biraz zorlanıyor kaba tabirle böyle söyleyeyim.;)

   Sil
 2. Eşimin yeğeninde yaşadık bu sorunu. Onu da ilaçlı sarı bir suya oturtuyorlardı. Çocuk kaka problemini aşana kadar annesi ecel terleri döktü.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tuvalet eğitimi bu yüzden aksar diye endişeliydim. Neyse ki tuvalet eğitimi verirken bu sorunu yaşamadık. Gerçekten çok zorlanıyorlar öyle boyle değil. Biz bu problemi iki hafta önce yaşadık ama kaan bugün bile bak anne acımadı diyor. Yani çok etkileniyorlar

   Sil
 3. Güncemmm çok geçmiş olsun kaana şifa diliyorum :( Allah başka dert göstermesin dediğin gibi. Kuru incir, kuru kayısı iyi gelebilir denedin mi hiç daha önce?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet zehra Allah başka dert vermesin. Çocukların ne derdi olsa biz 10 kat dertleniyoruz

   Sil
 4. Uff gerçekten çok üzücü bir durum. Allah hiçbir anneye ve çocuğuna yaşatmasın bu sorunu.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz