Çocuğumla Yarıyıl Tatilinde Neler Yapabilirim?


                                          İlgili resim

   
          Yarıyıl tatilinde  hem çocuklarla olan iletişimimizin güçlenmesi hem de onlarda görmek istediğimiz olumlu davranışların pekişmesi için neler yapabiliriz?

          1- Çocuklarımızla akrabalarına karşı olan vefa duygularını pekiştirmek için akraba ziyareti yapabiliriz.
          Hafta içi sürekli okul, dershane,  ev üçgeninde koşturan çocuklarımızı, tatilde akrabaları ile buluşturabiliriz. Uzakta olanlara telefon edip, yakındaki akrabaları ziyaret edebiliriz. Mümkünse kuzen buluşmaları ayarlayıp, çocuğumuzun akrabalarına karşı olan vefa duygularını geliştirebiliriz.

         2-Çocukların cinsel kimlik kazanımı için onlarla etkinlik yapabilirsiniz.
          Kuşkusuz ki bunun için en iyi aktivite evde çocuğun cinsiyetine uygun iş yapmasına yardım etmek.
Kız çocuklarına mutfağın dağınıklığını göze alarak yemek yaptırabiliriz. Babalar da erkek çocuklarına evdeki tamirat işlerinde çocuğun yapabileceği kadar bir iş verebilirler.

         3-Çocuğunuzun odasına misafir olmaya ne dersiniz?
           Tatilde bir akşam çocuğumuzun odasında misafir olabilir, ona misafir ağırlama kültürünü öğretebiliriz. Hatta önceden alışveriş yapması için birlikte markete gidebilir, ikram için bir şeyler hazırlarken yardımcı olabiliriz.

           4-Birlikte güzel bir film seçerek bütün aile bireyleriyle izleyebiliriz.
          Eğitici, öğretici mesajları olan bir film seçip çocuklarla sinema saati yapmak çok hoş olur diye düşünüyorum. Biraz daha eğlence katmak için öncesinde mısır patlatabiliriz. Filmin beğendiğimiz sahnelerini vurgulayıp, önemli olan yerleri üstü kapalı anlatabiliriz.

           5-Evde yeni bir dekorasyonu birlikte yapabiliriz.
           Evde yapılacak yeni bir düzenlemede çocukların fikrini alabilir, bize yardım etmesine izin verebiliriz. Böylelikle çocuğun  "adam yerine koyma, önemseme" ihtiyacını karşılayabiliriz.

            6-Pazar ya da market alışverişi yaparken bütün sorumluluğu ona verebiliriz.
             Markette ve pazarda dikkat ettiğimiz kuralları çocuklarımıza öğretmek için harika bir fırsat. Parayı tasarruflu kullanmak, marka tercihi, son kullanım gibi dikkat ettiğimiz noktaları çocuğumuza da gösterebiliriz. Tüm alışverişi onun yapmasını sağlayarak, hata yaptığın da "şunu alsan daha ucuz, bu ürün daha kaliteli, bunun içeriği daha iyi" gibi yönlendirme yapabiliriz.

           7-Çocuklarımızla birlikte, arkadaşlarının evlerini ziyaret edebiliriz.
           Küçük bir hediye alarak çocuğumuzla bir arkadaşının evini ziyaret edebiliriz. Böylelikle uzun dostluklar, arkadaşlıklar kurması için ilk adımları atabiliriz.

           8-Manevi ve milli değerleri olan mekanları ziyaret edebiliriz.
            Şehrimizdeki cami, tarihi mekanları ziyaret edebilir, manevi bir mekanda nasıl davranılır çocuklara gösterebiliriz. Tarihi mekanları inceleyip, mekanla ilgi söylediğimiz bir kaç cümle onların aklında daha kalıcı olacaktır.

            9-Evle ilgi dikkat oyunları oynama
            Çocuğumuzla boş bir zamanda sohbet ederken evimizle ilgili sorular sorarak ne denli dikkatli olduklarını  öğrenmiş oluruz. Mesela" oturma odasındaki halı ne renk? Duvarlarımızda kaç tane pano var, hangi odalarda saat var, yemek takımımızdaki desenleri hatırlıyor musun?" gibi sorular sorarak dikkatlerini ölçebiliriz. Bunu eğlenceli, bir oyuna dönüştürebiliriz.
          Benim tatil programım için ise buraya tık tık...

                         
Share on Google Plus

anne güncesi

6 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı olmuş.gerçekten hepside başlı başına çok eğitici.Çocuklarınız çok şanslı Böyle duyarlı bir anneleri var 😃

  YanıtlayınSil
 2. Evde kaldığı 1 hafta ev işlerini ona mı yıksam acaba diye düşündüm bir an yazıyı okuyunca :) Ben çok fenayım galiba :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocuk ihmal ve istismarı görüyorum. :)))
   şaka bir yana harika fikir, sonra gelinin buna da anası bir şey öğretmemiş demesin;)))

   Sil
 3. Çok güzel fikirler. Tüm çocuklara iyi tatiller dilerim 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evde uygulayacağımız, farkında olmadığımız şeyler aslında

   Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz