Bloğum Bir Günde 5000 Görüntülenmeyi Nasıl Aldı?

       
       
       
             Bir yılı aşkın bir süredir blog yazıyorum. Her blogger gibi benim içinde sayfa görüntülemesi, takipçi sayısı çok önemli olmuştur. Bu hafta çarşamba günü ise görüntülenmeme baktığın da gördüğüm rakam beni çok şaşırttı 4000 küsürlerde devam ediyor ve bunu gördüğüm de saat henüz 21.00 di. Çok şaşırmıştım. Ne olmuştu da bloğum bu kadar görüntülenmeyi almıştı.
          Detaylara bakınca " anneanne ve babaannelerin torun bakma zorunluluğu" başlıklı yazım en üst sırada 5000 görüntülenme almıştı ve bunların hepsi organik görüntülenmeydi. Yani insanlar arama motoruna girmiş ve direk bu yazımla ilgili araştırma yapmış.


         
          Bloğum bu yüksek görüntülenmeyi almıştı almasına ama neden bu yazımla ilgiliydi. Hemen gündeme baktım. Biraz araştırınca anladım ki Başbakan'ın yeni bir açıklaması var. "Büyükanneler baktıkları torun için bakıcı parası alacak" diye. O zaman anladım görüntülememin neden bu kadar yükseldiğini. Halbuki büyükanne denmiş açıklama da ben ise anneanne, babaanne diye yazmıştım başlıkta. Eğer büyükanne diye yazsaydım bloğumun görüntülenmesinin tavan yapacağı kesindi.
            Ben de çok eski, tecrübeli bir blogger değilim ama bu olaydan sonra yeni başlayan, görüntülenmesini yükseltmek isteyenlere bir kaç öneri de bulunmak istedim.
       
       
         Google arama motorunda beni ilk sayfaya koymuş ki, insanlar bu konuyla ilgili araştırma yaptıkların da benim yazıma da bakma gereği duymuşlar. Peki google beni arama yaparken 1. Sayfaya neden koymuştu;
            *  Yazıya baktığım da başlıkta anahtar kelimenin olması ve  anahtar kelimelerin paragraflarda da yer alması
             * İlk paragraf ve son paragrafta anahtar kelimelerin olması. Anneanne, babaanne kelimesinin olması. Çünkü google robotları yazıyı bazen baştan bazen ise sondan başlayıp tarıyorlar.
            * Bütün yazılarım gibi bu yazımın da özgün içerikten oluşması.
            * Yazımın google'ın istediği uzunlukta olması.
            Evet arkadaşlar içerik, özgünlük önemli. Şimdi google da anneanne, babaanne torun diye arama yapınca  benim yazım ilk sırada. Tersinden yazınca da yani torun bakan anneanne babaanne yazınca da 4. sıradayım.
           
            Bu yazıyı tam bir yıl önce yazmıştım. Birden sürpriz yapıp beni üst sıralara taşıması büyük bir gelişme oldu. Bloğum bir günde 6000 görüntülenme alması beni çok şaşırttı. Normal görüntülenmem 500-750 arası, hadi bilemedin sık içerik girince 750-1000  oluyor. 6000 görünce gerçekten çok sevindim.
           Anladım ki biz her içerik girdiğimiz de bir tohum atmış oluyoruz ve o bir yerlerde büyüyor. Tüm emek veren bloggerlara bol görüntülenmeli günler diliyorum.
         Not: Bu olayın olduğu gün sayfanın fotoğrafını almayı unuttum bu yüzden haftalık görüntülenmeyi paylaştım.
           
Share on Google Plus

anne güncesi

14 yorum:

 1. Tebrikler.Oldukça yüksek sayıda görüntülenme olmuş. Bloggerlar için öneriler sunmanız da ne güzel. Ancak küçücük bir ekleme yapmak isterim. Facebook, twitter, instagram vb. sosyal medya hesaplarında olmak da sanırım sayıyı yükseltiyor.Sadece blogda yazıyorum. Görüntülenme sayım hiçbir zaman 500'ün üstüne çıkmadı.
  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Elbetteki. Yazılarınızı twitter, face gibi sosyal medya hesaplarında paylaşmak çok önemli. Bunlarda trafiğinizi etkiliyor

   Sil
 2. Tebrikler Anne Güncesi! Senin her yazın faydalı ve okunmaya değer, hem de herkes için :)

  YanıtlayınSil
 3. Evet biz bloggerlar hayata bir not düşüyoruz. Ve birileri bundan fayda görüyorsa ne mutlu bizlere.. Tebrik ederim başarınızı..
  Sevgiler..

  YanıtlayınSil
 4. Biz buna doğru zaman doğru şartlar diyoruz :D Tebrikler

  YanıtlayınSil
 5. Devamı da gelir inş güncemiz, gazete görmüştüm Ben de torununa bakanlara maaş şeklinde 😂😂😂

  YanıtlayınSil
 6. Çok yararlı bir yazı olmuş ellerinize sağlık:))

  YanıtlayınSil
 7. tebrik ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum

  YanıtlayınSil
 8. Tohum ekmek güzel bir benzetme olmuş ve çok doğru. Yazınız özellikle yeni başlayanlar için umut verici. Bence blog yazmakta en önemli iş Özgün olmak. Özgün olunursa eninde sonunda emeklerin karşılığı alınıyor..

  YanıtlayınSil
 9. Tebrikler Canım
  Demek ki blog yazmak insanların ihtiyacına karşılık vermek ne kadar önemliymiş
  eminim ki seni mutlu eden de bu olmuştur

  YanıtlayınSil
 10. daim olsun inşallah anahtar kelime konusu oldukça önemli gerçekten ;)

  YanıtlayınSil
 11. Tebrikler, harika bir duygudur eminim :)

  YanıtlayınSil
 12. vaybe iyimiş şans işi. bir sürü yazı olunca böyle şeylerde birinden biri denk gelince bir anda patlarsın. benim blog kendime eğlencelik olduğu için ne gelen var ne giden. yazı yazmaktan hiç anlamam ve yazacak bir şeyim de yok. sosyal iletişimim zaten sıfır :D
  merak eden varsa ki olmaz http://enisbaydemir.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz