Çocuklar İçin Evde Basit Elişi EtkinlikleriÇocuklar İçin Evde Basit Elişi Etkinlikleri


            Soğuk havaların gelmesiyle birlikte çocuklar sokak oyunlarına daha az zaman ayırmak zorunda kalabiliyorlar. Bu durum da onların daha fazla evde zaman geçirmesine yol açıyor. Çocuklarınızın evde geçirecekleri bu sürede hem bilgisayar ve televizyondan bir süre uzak kalmasını hem de öğretici ve keyifli bir zaman geçirmesini isterseniz elişi tam aradığınız türden bir uğraş. Çocuklarınızla birlikle evde yapabileceğiniz basit elişi etkinlerini öğrenerek hemen işe koyulabilirsiniz. 


                          Patates ile Baskı Yapma

C:\Users\Sercan\Downloads\3986072288_76173dd8a1_o.jpg

           Patates baskı yaparak resim yapma çocuklarınızın en sevdiği aktivitelerden biri olacak. Çok eğlenceli bir etkinlik olan patates baskısı için gereken malzemeler ise şunlar: en az bir adet patates, sulu boya, falçata veya bıçak, beyaz bir resim kağıdı ve varsa bir keçeli kalem. Yapmaya başlamak için patatesi dikine olacak şekilde ortadan ikiye bölün. Baskısını yapacağınız görseli keçeli kalem yardımıyla patatesin kestiğiniz kısmına çizin. Daha sonra ise bıçak ya da falçata yardımıyla bu çizdiğiniz kısımların üstünü çok derin olmayacak bir şekilde delin. Ardından patatesi yan tutun ve birkaç santim derinliğinde çizdiğiniz şekle yaklaşana kadar kesin ve şeklinizi ortaya çıkarın. Düzgün kesilmediyse kenarları düzeltmek isteyebilirsiniz. Oluşturduğunuz deseni sulu boya ile istediğiniz bir renge boyayın ve ardından kağıda yapıştırın. Kağıdın tam anlamıyla boyayı çektiğinden emin olduktan sonra ise patatesi kaldırın. Böylece patates ile baskı yapma işlemini tamamlamış olduk, daha fazla patates ile farklı şekiller oluşturabilir ve birbirinden farklı renklere boyayabilirsiniz.
Son olarak patates ile baskı yapma işlemi kesici alet kullanımı gerektiğinden dikkatli olmalı ve patatesi çocuğunuz yerine siz kesmeyi düşünebilirsiniz. Çocuklar için boyama ve baskı yapma kısmını onlara bırakabilirsiniz.

      Kağıt Katlama

C:\Users\Sercan\Downloads\2314620853_02a3f70a72_b.jpg

              Kağıt katlama evde yapılabilecek bir diğer elişi etkinliği. Her ne kadar çok kolay birçok şekil oluşturulabiliyor olsa da aslında kağıt katlama ile oldukça karmaşık eserler ortaya da çıkarabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak karmaşıklık düzeyini belirleyin ve işe koyulun. Eğer çocuğunuz küçük yaşlarda ise kağıt katlama ile en kolay yapılabilecek olanlardan uçak ve gemi yapmakla başlayabilirsiniz. Eğer daha büyükse zıplayan kurbağa, kuş, lale, rüzgar gülü, kalp, fiyonk, kutu ve bunun gibi objeler yapabilirsiniz. Kağıt katlama ile oluşturduğunuz nesneler daha sonra boyanabilir. Kağıt katlama çocuğunuzu zihinsel özelliklerini geliştirirken hem de diğer el işi etkinlikleri gibi el becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak. Çocuklar için boyama yapmak da ayrıca yaratıcılıklarının gelişmesine yardımcı olacaktır.

  Bileklik ve Kolye Yapımı

C:\Users\Sercan\Downloads\8379713151_65de7ab26e_k.jpg

            Evde çocuklarınızın kolayca yapabileceği hem de yaptıktan sonra kullanmak isteyeceği şeylerden biri de kolye ve bileklikler. Ayrıca yapması da çok kolay ve zamanınızı fazla almayacak. Bileklik ve kolye yapmak için gereken malzemeler çocuğunuzun zevkine göre değişiklik gösterecektir. Örneğin kız çocukları genelde boncuklu bilekliklerden hoşlanırken erkekler ise daha çok keçe veya deri ile yapılan örgülü ve örgüsüz bileklikleri tercih edebiliyorlar. O nedenle çocuğunuzun nasıl bir kolye ya da bileklik yapmak istediğini öğrenin ve ona göre gereken malzemeleri almakla ile işe başlayabilirsiniz.
Yukarıda saydıklarımız dışında cam boyama, maket yapma, örgü, kanaviçe yapma ve bunun gibi birçok aktivite bulunuyor. Çocuğunuzun ilgisine göre bunlardan birini seçebilirsiniz. Tüm bu elişi etkinlikleri sayesinde çocuklarınızda dikkat dağınıklığı oluşmasının önüne geçebilir ve el becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabileceksiniz.
Fotoğraflar : Jimmie, Venkataramesh Kommoju, Jack Lyons / Creative Commons
Share on Google Plus

anne güncesi

9 yorum:

 1. Hiç eskimeyen set patates boyası ;) kagıt katlama için netteki videoları kullanıyor benimki de hiç bileklik yapmadık. Evdeki tüm tespihleri parçalayıp boncukları da kaybettiler, biz daha cok bozucuyuz ;)

  YanıtlayınSil
 2. Patates baskısı, heyecanlı çocukluk denemeleri.. Bunlarla yapılmış kartlar, süsler hepimiz seviyoruz. Yaprak boyama da var sanki, yaprakları boyuyorsun bastırıyorsun çıkıyor. Çok seyrek yazıyorsunuz, belki tüm zaman çocuklara kararıdır bilemiyorum ama Anne Güncesi'ni takipteyiz..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cocuklar Büyüdükçe kendime daha cok zaman ayırırım diye düşünürken simdi başımı kaşıyacak zamanım yok. Bu da güzel, ne yapalım canları sağolsun

   Sil
 3. Eskiden okulda çok yapardık patates baskıyı hey gidi günler hey yaşlandığımı hissettim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dur naz ne yaşlanması...hala yapabilirsin:))( gerçi simdi hazır kalıplar var...

   Sil
 4. Gerçekten bu soğuk havalarda dışarıda vakit geçirmek zor olacağı için bu etkinlikle iyi fikir :)

  YanıtlayınSil
 5. El isleri çok oyaliyor gerćekten evde kapali kalinca.

  YanıtlayınSil
 6. Hediyeleşme etkinliği eşleşme sonuçları belli oldu 😉
  https://berikaningunlugu.blogspot.com.tr/2016/12/hediyelesme-etkinligi-eslesme-sonuclari.html?m=1

  YanıtlayınSil
 7. Merhabalar! Berika'nın Günlüğü'nün hediyeleşme etkinliğinde eşleşmişiz :) İletişime geçmek için mail adresinizi alabilir miyim ? İyi günler :)))

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz