Bebek Türkçesi


           
 
        Kaan tam 2.5 yaşında, kelimeleri daha güzel telaffuz ediyor ve daha anlaşılır konuşuyor. Bir de kendisi yeni kelimeler türetmeye başladı, bazen bir kelime söylüyor ki günlük kullandığımız dilde hiç duyulmamış bir sözcük sanki. Nesnelere kendi dilinde yakıştırmalar yapıyor. Ve duyduğumda abes karşılamıyorum hatta onun söylediği kelime daha çok hoşuma gidiyor. Son zamanlarda ki kullandığı farklı ama düpedüz öz-türkçe kelimeleri not ettim bunlardan bazılarını sizinle de paylaşmak istedim.
      Yangı.....
       Oğlum lambaya yangı diyor. Bunu bizden hic duymadı, kendi türetti. Çok mantıklı değil mi? Yanmaktan yangı. Yanan şey anlamında sanki.
       Yıkamacı...
       Bulaşık makinesine de yıkamacı dedi bir ara. Hiç lafı uzatmıyor. Kısa yoldan yıkamacı deyip çıkıyor işin içinden.
         Sıcaklık...
         Elektrikli sobaya sıcaklık diyor. Banyo yaparken üşümesinler diye banyodaki elektrikli sobayı kullanıyorum (ufo). Biz hep konuşurken ufoyu aç, ufoyu kapat diyoruz ama o sıcaklık demeyi tercih ediyor.
         Kendince bir dil uydurmuş gibi, bildiği türkçe kelimelerle yeni kelimeler türetmiş. Bebek türkçesi diyorum ben buna. Hani bir ara öz türkçe kelime kullanımı yaygınlaşsın diye, yazdırgaç, ittirgeç, oturgaçlı götürgeç
..gibi kelimeler kullanıyordu spikerler haberleri sunarken. Kaan'ın bu hali bana onları anımsatıyor.
         Blog tutmayı bu yüzden seviyorum. Anılarımız hiç unutulmuyor ve çok kişiyle paylaşmış oluyoruz. Konuştukça blogda kaldığı gibi beynimizde de daha kalıcı yer ediniyor....
Share on Google Plus

anne güncesi

6 yorum:

 1. Yeğenim de karınca için "cindada" derdi. Hakikaten nasıl ürettikleri konusu muamma.
  Not almanız ne güzel. İlerde okuyunca gülüyorlar.

  YanıtlayınSil
 2. Ne tatlı sözcükler bunlar :)

  YanıtlayınSil
 3. Akıllı çocuklar yaratıcı da oluyorlar.Kullanıma yönelik çok mantıklı sözcükler.

  YanıtlayınSil
 4. Çok tatlı ve zekice tanımlar üretmiş maşallah diyelim inşallah..benim büyük kızım da böyleydi küçüğü henüz konuşmadı hiç unutmadığım salıncak için ürettiği bir kelime olan etsi betsi'ydi:))

  YanıtlayınSil
 5. Türk Dil Kurumu'na sunulması gereken kelimeler bunlar yaa :) Maşallah subhanAllah

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz