Kreşe Gitmek İstemiyor

           
          Bugün kafamda soru işaretleriyle dolaşıyorum. Neva kreşe başladı her şey çok iyi, yolunda gidiyor derken bu hafta her bıraktığımızda ağlamaya başladı. Evde de bana "Seninle kalacağım, kaydımı sildirin okula gitmeyeceğim" diyor. Geçen sene daha küçük olmasına rağmen daha çabuk alışmıştı....Bugün öğretmeniyle bir başka konuyu konuşmak için Nevayı ben bıraktım kreşe. Arkamdan o kadar çok ağladı ki. Nasıl davranacağımı şaşırdım. Pazartesi günü de eşim bıraktığın da aynı tepkiyi vermiş. Bugün onu öyle görünce çok üzüldüm. Kaydımı sildir bir daha gelmeyeceğim diyor. Öğretmen de kreşte çok mutlu olduğunu söylüyor. Kreş dönüşü de çok mutlu, hareketlerinden anlıyorum.....
       Neden böyle yapıyor çözmeye çalıştım. Biz Kaan'la evde vakit geçiriyoruz diye mi böyle yapıyor, ortamamı ısınamadı....Öğretmenimiz çok yardımcı olmaya çalışıyor, sağolsun ama resmen katıla katıla ağladı arkamdan....Bir yandan bugünlük gitmesin dedim, diğer yandan da sonraki günlerde aynısını yapar diye düşündüm....En sonunda, çok önemli bir toplantı varmış, benim işe gitmem lazım, gitmezsem müdür amca bana kızar dedim.          -Kaan ne olacak dedi.
       - Onu uyutup Hülya teyzene bırakacağım dedim.
         -Hmmm tamam, dedi ama yine ağlıyor. Her şeye rağmen çıktım. Öğretmen siz çıkın ben oyalarım dedi. 5 dakika sonra kapıda küçük bir açıklık vardı oradan baktım öğretmeniyle oyun oynuyor, öğretmen diğer arkadaşlarını da çağırmış Neva'yı avutmaya çalışıyordu. (Kaderine terkedip bir köşeye bırakmamasına da ayrıca çok sevindim) Bunu görünce içim rahatladı biraz. Ağlamıyordu en azından. Kaan da çok etkilenmiş olacak ki
         -Nivayı bırakmayalım, Niva üzüldü diyor. Sınıfın kapısını açmaya çalışıyor. Niva içeride kaldı diyor...
             Okul fobisi oluşmasından korkuyorum aslında.  Seninle evde kalmak istiyorum diyor...Bu cümle sarstı beni...Hiç böyle konuşmuyordu. Babasıyla paylaştım bu konuyu,  bir kaç  gün kaldı zaten, göndermeyelim, belki kendi ister dedi. Yine gitmek istemezse kaydını tamamen sildirelim diyor. O da benim gibi okuldan soğumasını istemiyor. Aslında kreşe gidene kadar sorun yok, birlikte giyeceği kıyafeti seçiyoruz, istekli görünüyor. Hatta ne zaman okul saati gelecek diyor. Bugün ilk defa evde kalacağım dedi, çok oralı olmamıştım. Sonrasında zaten kreşte bombayı patlattı.
              Sabiha Paktuna'nın bir kitabında okumuştum. Kardeşiyle annesinin evde kalmasını istemeyen çocuğu kreşe göndermeye ikna etmek için, annesi her gün kardeşi de başka bir kreşe gidiyormuş gibi kardeşini komşuya bırakıyormuş. Bu yöntemi denemek istiyorum. tabi Kaan'a Neva soracak "bugün ne yaptınız kreşte?"diye. Kaan da ben gitmedim diyecek....:))) En azından bir hafta denesem, sonra da çok yaramazmış almadılar kardeşini mi desem bilemiyorum...
               Kapalı kutu gibi bu çocuklar. Gerçek sıkıntıları ne, neden böyle davranıyorlar. Keşke beyinlerini okuma şansımız olsa....


Share on Google Plus

anne güncesi

13 yorum:

 1. Güncemmm merhaba, bence doğru tespit kardeşini kıskanıyordur Neva ve kendisini terkettiğinizi düşünüyordur. Sen kardeşiyle zaman geçiriyorsun ve onu kreşe atıyorsun bütün hırçınlığı bundandır emin ol. Zamanla yatışacaktır.

  YanıtlayınSil
 2. Güncemmm merhaba, bence doğru tespit kardeşini kıskanıyordur Neva ve kendisini terkettiğinizi düşünüyordur. Sen kardeşiyle zaman geçiriyorsun ve onu kreşe atıyorsun bütün hırçınlığı bundandır emin ol. Zamanla yatışacaktır.

  YanıtlayınSil
 3. Anne Güncesi üzülme, kardeşini kıskanıyor bence. Giderken istekli ve dönüşte mutluysa, bence zamanla alışacaktır :)

  YanıtlayınSil
 4. Bence de kardeş kıskanması gibi, doğru tespit etmişsiniz. Kuzucuklar büyüdükçe huyları da şekilden şekile giriyor sanırım.Allah yardımcınız olsun.

  YanıtlayınSil
 5. Dediğin gibi keşke düşüncelerini okuma şansımız olsa...

  Dediğin gibi muhtemelen kardeşi neden evde o neden okulda kıyasesini yapıp seninle evde kalmak istediği için yapıyor olabilir. Öğretmeni bu kadar ilgiliyse ortak hareket ederek aşabilirsiniz diye düşündüm. Hatta okula gittiği için sadece ona özel ödüller versen işe yararmı ki..

  Kolay gelsin arkadaşım

  YanıtlayınSil
 6. Oğlum kreşe başladığında kreş müdürü 30 gün sıkıntı olur 31. gün herşey normale döner demişti. Denizde zor çocuk. Bir ay boyunca kendini yerlere attı, evden çıkmadı, kreşten içeri girince kıyameti kopardı 31. gün bu tavırların hepsi yok oldu. Cd kayıt sistemi vardı kreşte. Ben içeri alındıktan sonraki hareketlerini izlemiştim. Bir dakika bağırıp çağırıyor bizim gittiğimizi anladıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi derse katılıyordu.

  YanıtlayınSil
 7. Yasadiginiz bu zor durumu umarım en kısa surede atlatırsınız. Dediğiniz gibi kardeşini kıskanıyor olabilir. Blogumda cekiliş var sizi de beklerim😉 Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 8. Anne Güncesi, canım. Dilerim sorun çabuk hallolur. Benim oğlum da çok zorlanmıştı, zaman içinde kabullenmişti. Sevgilerimle kızım :)

  YanıtlayınSil
 9. Küçük oglum da zor alismisti kardesi dogdugunda da evde kalmak istiyordu. Biraz zaman vermek wn iyisi. Alirsaniz daha sonralari da istedigi olmayinca bu kozu kullanabilir. Kolayliklar dilerim.

  YanıtlayınSil
 10. Zor bir durum bende ilk okula başkadıktan 1 hafta sonra okula gitmek istememiştim. İlk başlarda okula neden gitmek istemediğimi söylemedim sonra öğretmen diğer arkadaşlarıma bağırıyor diye korktuğumu itiraf etmiştim. Öğretmenim benimle konuşup yakın davranınca sorun çözüldü. Bu konuda öğretmeninin tavrı sayesinde kızınız da kreşe adapte olacaktır.

  YanıtlayınSil
 11. Merhabalar,
  Yazdıklarınız bana çok tanıdık geldi :)
  Onu asla orada bırakmayacağınızı işten çıkınca mutlaka gelip alacağınızı söyleyin. Ve her zaman ağlasa dahi vedalaşarak ağlayın.
  Eren kreşe başladığında yaşamıştık bu durumu. Şimdi ilkokul 1.sınıfa başladı ve sınıfta ağlayan çok fazla çocuk var. Erenin bana söyledi kelime "Ben ağlamıyorum çünkü beni burada bırakmayacağınızı ve okul bittiğinde alacağınızı biliyorum" oldu.
  Bazen siz Ada ile ne yapacaksınız ben okula gidince diyordu ben izindeyken. Büyük bir heyecanla senin gelmeni bekleyeceğiz diyordum çoğu zaman.
  Güzel haberlerinizi okumayı diliyorum.
  Bu yıl alıp seneye verseniz sonuç değişmeyecek. Sadece okula güvenmesi ve ortama alışması için birazcık zamana ihtiyacı var.

  YanıtlayınSil
 12. Kardeşinin evde olması bir sebep olabilir. Ama henüz kardeşi küçük senin kadar büyüdüğünde o da kreşe gidecek. Çünkü kreşte öğrendiklerimiz bize çok şey katar diyebilirsin. Benim naçizane görüşüm komşuya bırakma numarasındansa bu durumu kabullenmesine yardımcı olmaya çalışmak. Evet ağlayan çocuğa arkanı dönüp oradan çıkmak çok zor çünkü ben de aynı şeyleri yaşadım. Kızımın kreşe uyum dönemi 1 ay sürdü. Ama kararlı davrandım. Çünkü o aşamada geri adım atmak ileride ilkokula başladığımda da istemezsen kaydımı sildirebilirler gibi bir mesaj verebilirdi. Çok zor bir durum en iyisini anneler bilir yani siz. En doğru kararı vereceğinize eminim. Kolaylıklar diliyorum. Sevgilerimle...

  YanıtlayınSil
 13. Kardeşi büyük etkendir tabi ki, seninle vakit geçirmek istiyor :(
  Biz de başladık ve böyle ağlasa ne yaparım bilmiyorum. En son benden hiçbir şekilde ayrılamayacağı için annemlerle devam ettik oryantasyon sürecine... Çok zor bir süreç!
  Allah seçme şansı olmadan zorunda bırakmasın ve seçme lüksü versin tüm annelere ve babalara...

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz