Çocuklarla Ramazan Etkinlikleri (sadaka kutusu)

         

  Ramazana bu sene de kavuştuk. Her sene olduğu gibi bu sene de nasıl dayanacağım, çok susarım, günler çok uzun gibi nazlı sitemler etsek de 3. günü bitirdik bile.
           Bizim bildiğimiz, anladığımız, sevinçle karşılayıp, hakkini vermeye çalıştığımız Ramazan Ayını cocuklar hangi gözle görüyor acaba. Bunu ilk gün Neva'nın sorduğu bitmek tükenmek bilmeyen sorular sonrasında, farkında olmadan verdiğim bu cevapla daha iyi anladım.
     - Kızım çok susadım, artık konuşamıyorum, iftardan sonra konuşalım mı?
     - Allah neden bizim susuz kalmamızı istiyor ki?
       Sorusu sonrasında, bir yerlerde yanlış yaptığımı Ramazanı ona yanlış mesaj vererek anlattığımı anladım. Çocuk Ramazan Ayını aç kalmak olarak algılıyor, kafasında da Allah bizi aç bırakıyor gibi bir algı oluşuyor.
      Hep deriz ya " Oruçlu oruçlu bağırtmayın beni", " Zaten çok acıktım bir de sizin kavgalarınızı çekemeyeceğim".....
Aslında altında yatan mesaj ne kadar farklı değil mi? Biz çocukları bencil tutumlarıyla eleştirirken, bizi anlamadıklarını düşünürken, Ramazan'ı onlara nasıl anlatmış oluyoruz. Halbu ki Ramazan midemize hakim olduğumuz kadar elimize, dilimize, kalbimize de hakim olduğumuz bir ay.  Peygamberimizin bir hadisi var ya;
Oruçlu iken çirkin konuşmayın, biri size sataşırsa ben oruçluyum deyin.
      Şimşek gibi  beynimde çaktı bu hadis. "Sakin olmak, sakin kalmak" bu Ramazan Ayının sembolü olsun bizim evde. Çocuklar bilsinler ki Ramazan Ayı geldiğin de biz daha mutlu, daha sakiniz. Evimizdeki Ramazan havası böyle essin istedim.
        Ramazanın bize öğrettikleri sadece bu değil elbette. Yardımlaşma, teravih namazı, misafir davet etme, aç insanları doyurma, fitre verme, sabretmeyi öğrenme....Aç kalmak dışında ne çok şey var aslında. Çocuklara bu yönleriyle Ramazan'ı sevdirmeli diye düşündüm.
          Bunları öğretmek için Ramazan etkinlikleri yapmaya başladık. İlk etkinliğimiz "sadaka kutusu" oldu. Eskiden büyüklerimizin çocuklara Ramazan'da yaptırdığı bir etkinlikmiş bu.
      Fitreyi bu şekilde anlatabiliriz mesela. Ramazan ayının sonlarına kadar biriktirdiğimiz parayı fitre olarak yardıma muhtaç insanlara verebiliriz. Evdeki ayakkabı kutusunu renkli evalarla kapladık. Şirin bir sadaka kutusu yaptık. Yavaş yavaş para biriktiriyoruz...
         Ramazan etkinliklerimiz devam edecek. Aklımdan geçen her güne bir etkinlik ama zamansızlık nedeniyle yapabilir miyim bilmiyorum. Yaptıklarımı paylaşmaya devam edeceğim.
        Sabırlı, sakin olduğumuz bir Ramazan olsun inşallah....
        
        
        
Share on Google Plus

anne güncesi

14 yorum:

 1. Maasallah sıze de kızınıza da. Sadaka kutusu cok güzel bır fıkır. Alısverısten dondukten sonra mesela kendımıze aldığımız seyler kadar kutuya para atıp bayramda da ıhhtıyac sahıbı ınsanlara vermek... Fıkır ıcın teşekkürler. Ben zor gecen bır gebelikten dolayı bu sene tutamıyorum, esım de hep ıs yemeklerıne gıdıyor ıftar vakıtlerı bu yüzden duzenlı olrak her gün ramazanı hatırlayamıyoruz. Ilk gun spontan yemeğe bırını cagırdık o kadar bakalım ıns çocuklar ıcın güzel geçer bu ramazan.Allah bereketını verıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ramazanın bereketini her yerde hissediyorum. Zamanım, uykum, mutfagım....ve daha çok şey yapıp daha az yoruluyorum. Ramazanı çok seviyorum. Çocuklarında aklında böyle kalsın istiyorum. Onlarda dört gözle beklesinler istiyorum ramazanı. Eşinin işi çok yoğun artık bunu biliyoruz denizcim:) Hem 3 çocuk hem gebelik seni yoruyor dur. Allah sana kolaylık versin. Bu ramazan hepimiz için bereketli olsun.

   Sil
 2. Maşallah. Ramazan bilinci çok önemli.Hayirli ramazanlar. ..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet hele ki bu zamanda, bütün değerlerimizi çok cabuk kaybediyoruz

   Sil
 3. Hayirli Ramazanlar olsun. Güzel fikirmis diger etkinliklerinizi de merakla bekliyorum, sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim deneyen, güzel bayan;) yarin bir tane daha geliyor;)

   Sil
 4. Anne guncesi ne kadar güzel bir konuya deginmissin. Çocuklarda doğal olarak bilmedikleri için bizlerde farkında olmadan yanlış davranabiliyoruz. Maşallah nevaya :) etkinlikler her zaman ki gibi çok güzel 😊 hayırlı ramazanlar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım farkında olmadan ramazanda soğuyorlar mi acaba, kotu mu algılıyorlar. Dikkat etmek lazım verdiğimiz mesajlara

   Sil
 5. Güncemiz ne güzel anlatmışsın, kendini eleştirmissin, tebrik ediyorum... Annelik hem güzel hem sorumluluk yüksek, hakkini veriyorsun vesselam. .. etkinlikler sahane biz de nasipleniyoruz, keyifle de bekliyoruz,ve son cümlede amin inş diyorum �� hayırlı ramazanlar...

  YanıtlayınSil
 6. Çok anlamlı ve Ramazan ruhuna yakışır bir yazıydı.Mubarek ayın, sırf oruç tutmak olmadığını, yardımlaşmanın gereğini bu şekilde miniklere anlatman çok takdire şayan.Allah kolaylığını versin yavrum, Allah kabul etsin, sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
 7. Güzel bir etkinlik olmuş.emeğinize sağlık. ramazanı şerifin şanına şerefine yakışır bir şekilde yaşayıp uğurlamak nasib olsun hepimize inş

  YanıtlayınSil
 8. Salla Arasan Tarasan kimsenin akLina Bu GelmezDi. TEBRİK Ederim Muhteşem Konu için . KESKE Herkes bu incelikle düşünse.

  YanıtlayınSil
 9. Canım ramazan etkinliklerini şimdi tek tek okudum ve sana hayran kaldım. Ne kadar ince bir düşünce ve etkinlik öyle. Benim kiler biraz daha büyük olduğu için büyük tam gün oruç tutuyor. Küçük ise tekne orucu tutuyor. Ama sadakayi öğretmek için senin gibi bir etkinlik yapmayı düşünüyorum. Hayırlı Ramazanlar.

  YanıtlayınSil
 10. cnım benim ne mutlu size. Ramazanın ruhaniyetinden ne kadar güzel istifade ediyorsunuz. Kocaman sevgiler <3

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz