Çocuklarda Gece Öksürüğü

            Çocuklarda Gece Öksürüğü
            
         


           Sadece gece uyuyunca başlayan, gündüz hiç bir belirtisi olmayan, doktora götürseniz de bir şeyi yok denilip geçiştirilen değişik bir hastalık bu gece öksürüğü.
        Minik kuzum Neva'm 2 aydır bu problemi yaşıyor.    Uykuya daldıktan bir saat sonra kriz halinde başlıyor öksürük. Su veriyorum geçmiyor, bal veriyorum geçmiyor. Bazen kusuyor, balgamı atınca rahatlıyor. Bazı geceler neredeyse oturur pozisyonda uyudu. Düz yatınca öksürmeye başlıyor çünkü.
         Görünürde hiç bir şeyi yok, doktor sadece geniz akıntısı için ilaç verdi. Ciğeri ve boğazı temiz dedi. Uyumaya başlayınca ciğerleri sökülürcesine öksürüyor. Artık ben yoruluyorum o öksürürken.
         Herkesten bir kaç tavsiye aldım. Gece öksürüğünü  geçirmedi ama şiddetini azalttı. Simdi uyguladiğim bir kaç yöntemi paylaşacağım sizinle:
 ★ Göğsünü zeytinyağı ile ovup, sıcak havlu koydum
★ Ayağına vicks sürdüm, gerçekten azalttı öksürüğü, rahat uyumasına yardim etti. (2 yaşından küçük çocuklar için vicks uygun değil)
★Ihlamur çayı yaptım, içine zencefil, bal ve limon karıştırdım.
★Türk kahvesini kavurup göğsüne koydum sıcak sıcak. ( Yavrum her sabah kahve kokuyordu:)))
★Ve iki yastıkla uyudu. Yaklaşık bir hafta kadar neredeyse oturur pozisyonda uyudu gecenin bir kısmında.
         Bu kadar uzun süre gecmeyince, geniz etinden şüphelendim ben. Ağzı açık uyuyor bazı geceler, çok terliyor uykuya daldığı sırada, bu belirtiler beni, Neva'nın geniz eti mi var acaba sorusunu düşünmeye yöneltti. Kulak-burun-boğaz doktoruna götürdük. Horluyor mu dedi?  En büyük belirtisi bu dedi.  Neva horlamıyor ama ağzı açık uyuyor. Bu da öksürüğü tetikliyor. Biraz da benim ısrarımla röntgen çekildi ve geniz eti çıktı. Anne yüreği işte hissediyor. Şimdi geniz eti tedavisi görüyoruz. Bakalım, geçmezse ameliyat olacak.
        Bu arada geniz eti zaten herkeste varmış, bazılarında rahatsızedici büyüklükte oluyormuş. Bu da işte nefes almasını, duymasını engelliyor. Zaten kulağında su var, az duyuyor dedi doktor. Bu 2 aylık sprey tedavimiz iyi geçer umarım.
          Bu ara hep hastalıklarla uğraşıyorum, Allah beterinden korusun ne diyeyim...
Share on Google Plus

anne güncesi

12 yorum:

 1. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de olabiliyor. Ben de aynı Neva gibi bir haftadır uykusuzluktan sinirim bozuldu. Gündüz hiç bir şeyim yok. Gece öksürükten uyuyamıyorum. Dayanamayıp doktora gittim. Sinüzit teşhisi koydu.

  YanıtlayınSil
 2. Çok geçmiş olsun size bu arada...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkür ederim. Bu aralar benim de gündüz kuru bir öksürüğüm var. Artık öksürmekten sıkılıyorsun gercekten

   Sil
 3. Çok geçmiş olsun Allah şifasız hastalık vermesin yeter ki ama insan öksürüklerine bile çok üzülüyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kıyamıyorum ya, o yoruldukça ben de üzülüyorum. Allah başka dert vermesin

   Sil
 4. Geçmiş olsun, uzun süreli bu öksürükler çocukları güçsüz düşürüyor. Gece uykularını tam alamadıkları için hastalık da uzuyor sanki. Ihlamurun özellikle çiçekli kısmından yapılan çay çok faydalı diye duymuş uygulamıştım. Acil şifalar diliyorum, sevgiler.

  YanıtlayınSil
 5. geçmiş olsun can sıkıcı bir durum bu olay arada bana da gıcık tutar ama geçer. benim asıl amcam yıllardır her gece kalkar bu öksürük yüzünden, onunla birlikte her gece sahura kalkar gibi ev de ayaklanır. cidden bıktırıcı olabiliyor..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok kötü ya. Hem kendi, hem de biz uyuyamıyoruz. Artık o da bıktı öksürmekten ağlıyor zavallım

   Sil
 6. Ah canım bilirim o geniz şeysini :( Benim demir 2,5 yaşında bademcik ve geniz eti ameliyatı oldu. O geniz kıntısı çok pis öksürtür. Ne güzel önlemler almışsın . Geçmiş olsun canım Nevamıza öperim o minnak yanaklardan <3<3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek 2.5 yaşında oldu. Ben de 4 yaşı çok küçük buluyordum

   Sil
 7. Kıyamam kuzumaa:(( çok geçmiş olsun canım.
  Ben büük oğlum da yaşadım o sıkıntıları gece öksürmüyor ama tıkanır gibi oluyordu hem geniz eti hem bademcik sorunuydu Hatta geniz etinden haberimiz yoktu bademcik ameliyatı esnasın da dr. onu da almış getirdi gösterdi olmasın gerekenden çok çok büyükmüş sonrasın da inanılmaz rahatlamıştı her gece tıkanmasın aman diye beklerdim ameliyat sonrası da niye hiç sesi çıkmıyor diye sabahlamıştım başın da:)) çok rahatladı sonrasın da .
  Yaşadıklarını anlayabiliyorum inş. sıkıntısızca geçirirsiniz bu süreci. sevgiler canım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de o zor nefes alınca rahat unutamıyorum. Ameliyat gerekli olacak sanırım. Teşekkür ederim Allah başka dertler vermesin de yine üzülüyor insan

   Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz