Ayakkabıyı Düz Giymeyi Öğrendik

       
   
          Neva 4 yaşında, ayakkabılarını kendi giyebiliyor ama bazen düz giyme konusunda yardıma ihtiyaç duyuyor. Dün kreşte, parka çıkmışlar ve öğretmenleri çocuklardan ayakkabılarını kendilerinin giymesini istemiş. Bizimki de ters giymiş. Eve gelince morali bozuktu. Ayakkabıları ters giydim, bazı arkadaşlarım doğru giyiyor dedi. Anlaşılan bu duruma biraz bozulmuş.
         İlk başta anlatmaya çalıştığınızda anlamayabiliyorlar. Spor ayakkabılarda yapışkan cırt cırtları dışa doğru olmalı, ters giyince iki ayağını birleştirince ayaklarının arası açık oluyor dedim. Ama uygulamaya gelince anlamıyor. Sonra şöyle bir çözüm bulduk. Çıkartmaları ortadan kesip ayakkabının içine yapıştırdım. Puzzle gibi iki parçayı bir araya getirince doğru giymiş oluyor zaten. Evdeki pandiflere, terliklere, kreşteki ayakkabılarına hepsine birer çıkartma yapıştırdım. Şimdi kendiliğinden düz giymeye başladı. Meğer bu kadar kolaymış bu iş.
         Bütün ayakkabılarımız çıkartmalı artık.
       

Share on Google Plus

anne güncesi

20 yorum:

 1. Merhaba,

  harika yöntemmiş :)
  Ben ufakken hep ters giyerdim (hatırladığım kadarı ile büyüklere işkence olsun diye öğrendikten sonra bile ara ara ters giyiyordum :)). Sanırım bu tür görseller ile beyin daha kolay kaydediyor. Kızım nedense bu ters giyme olayını çabuk kavradı, hatta ben arada ayakkabıları ters koyarım ve o kendince düzeltir '' anne sen yanlış yaptın, doğrusu buuu'' diyerek. Bir havalara girer sonra anneye bir şeyler öğretti diye :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maşallah ona, akıllı bıdık...;) bizimki de düz giyince çok mutlu oluyor. Her yeni şeyi öğrendiğin de keyifleniyorlar

   Sil
 2. Çok güzel bir fikir oğluma zamanı geldiğinde bu yöntemle öğretebilirim. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben fe biraz araştırdım aslında bunların özel çıkartmaları varmış. Türkiye de var mı bilmiyorum. Ben denk gelmedim.Yurt dışında varmış. Umarım faydalı olmuştur. Sağlıkla büyüsün

   Sil
 3. Güzel yöntem olmuş güncemiz, kıyamam yaaa neyse ki artık dert olmayacak 😉

  YanıtlayınSil
 4. Hayırlı olsun. Benim oğlan da 4 yasında ve görenler düzeltse de ki ben şimdiye kadar hiç düzeltmedim kendisi bilinçli olarak tekrar çıkarıp ters giyiyor ;) demek öyle seviyor diye ilişmedim hiç. 6 yasındaki oğlana da hiç göstermedim geçenlerde bana anlattı - anne bak ne buldum cırt cırtlar dışarı doğru gelirse düz oluyor. Diye heyecanla bana yeni keşfini anlattı. Çocuk sayısı arttıkça tek tek öğretmeye vakit olmuyor ama bunlar cin gibiler maasallah Zaman'ı gelince zaten kendileri keşfediyorlar. Eğer kreş baskı yapıyorsa tabi okulda üzülecegıne evde öğrenmesi daha iyi olur. Okulda bazan öğretmenlerin desteklediği çocuklar arasındaki rekabet çocukta baskı yapıp kendini kötü hissettirebiliyor. Özellikle kreş dönemi Öğretmenlerin daha hassas olması gerek.

  YanıtlayınSil
 5. Merhabalar.
  Çocuklarda ayakkabı eğitimi de zor ve zahmetli bir süreç. Fikriniz ve uyguladığınız yöntem gerçekten çok ideal. Küçük çocukları olanlar bu fikrinizden faydalanabilirler.
  Kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Selam ve dualarımla.

  YanıtlayınSil
 6. AA güzel bir fikir olmuş. Ben de deneyeyim bu yöntemi. Steckerları çok seviyorlar

  YanıtlayınSil
 7. Merhaba,

  Çocukların dünyasını çok seviyorum :) Biz büyükler için ayakkabı giymek gibi küçücük şeyler, o küçükler için ne kadar büyük şeyler!

  Renkli günler!

  YanıtlayınSil
 8. İyi fikirmiş Güncem aferin sana :D
  Akıllı Neva ;) etikete ihtiyacı yok da işte onlar da oyun istiyor ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu arada kızların ayakkabıları ne şeker yahuuu

   Sil
  2. Kızların her şeyi şirin. Erkeklerin ne giydikleri belli zaten. Aksesuar olayı da yok. Kızların derdi çok, takısı, tokası...

   Sil
 9. Güzel çözüm bizim de aklımızda bulunsun :)

  YanıtlayınSil
 10. Güzel fikirmis :) acitmiyor mu,rahatsiz etmiyor mu ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İncecik bir sticker zaten, bizimki rahatsızlık duymadı

   Sil
 11. Süper anneee vallahi harika bir yöntemmiş bu harikasın.

  YanıtlayınSil
 12. Günce çok eglenceli bir fikir :)) bizim ki şimdilik ters giydiğinde yürümekte zorlandığını farkedince çıkarıp değiştiriyor bende arada soruyorum doğru terlik doğru ayakta mı gibi ama okul dönemlerinde ilgiyi alabilmek için bile bildikleri şeyleri yapmayabiliyorlar, o ayakkabıların şirinliğine de ayrı bayıldım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kızların her şeyi çok tatlı di mi ama...Artık karıştırmıyor, alıştı sanırım.

   Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz