Uyku Düzenimiz....

         Uyku öncesi rutini 

          Uyku eğitiminde, uykuya hazırlık yapmak diye bir kalıp vardır. Yani uyku rutini. Her ebeveyn ve çocuk uyku öncesi rutinini farklı şekilde yapar.  Bazı aileler uyku eğitimi, uyku rutini uygulamadıklarını düşünseler de, farkında olmadan uyku öncesinde gelişen alışkanlıkları vardır her çocuğun. Ben bir dönem kızıma uyku eğitimi vermeye çalıştım ama uyku eğitimi ile uyku rutuni farklı şeyler. Ki şu anda uyku eğitimi - hele ki 6 aylıktan itibaren, çocuğa yalnız uyumayı öğretmeye çalışmak- bana çocuğa kötülük yapmak geliyor. Çığlık çığlığa kendi kendine uyumayı öğrenen çocuğun güven duygusu nasıl olur bilemiyorum. Bu yüzden uyku eğitimi değil de uyku düzeni tabirini kullanmayı daha çok tercih ediyorum.                   Bizim bir uyku düzenimiz var. Ailece uyguladığımız uyku saatimiz var. Ama uyku eğitimi vermiyoruz çocuklarımıza. Benim evde uyku düzenim şu şekilde:
       * En geç 7.30 da uyanmalarını sağlıyorum (kızım o saatte kreşe gittiği için, oğlum da uyanıyor zaten)
      * Halen gündüz uykusu uyuyorsa bunu ikindi saatlerine bırakmayı tercih etmiyorum, hem çok uzun uyuyor hem de gece uykusu çok geç saatlere sarkıyor. Gündüz 13.00 civarı uyumaya başlıyoruz. Bu maksimum 14.00 e ertelenir. ( Tabiki misafirin olması ya da dışarıda olmamız bu kuralları bazen bozuyor, biz de arada esnek davranıyoruz.)
       *Akşam kızım yorulduğu için en geç 21.00 gibi uyuyor, oğlumu da kızımla birlikte uyutuyorum genelde.
Evimizdeki düzenimiz bu. Böyle olması hem bizim için, hem de çocuklar için daha iyi oluyor. Sabah erken kalkmak bazen sinir bozucu olsa da, geç kalkıp geç yatan bir ççocuğu, gece yarısına kadar oyalamak daha can sıkıcı bence. Bu sefer kendime vakit ayıramıyorum, günün en yorgun olduğum saatinde  çocuklarla sağlıklı iletişim kuramıyorum.
       Uyumadan önce yaptığımız rutinlerimiz var. Önce pijamalarımızı giyiyoruz, sonra sütümüzü içiyoruz (Kaan yatakta biberonla içiyor sütünü, biberon onun uykuya geçiş aşamasında en büyük yardımcısı), daha sonra dişlerimizi fırçalıyoruz. Sonra herkes istediği kitabı getiriyor, kitap okuyorum. Eğer yorgunsam sadece bir kitap okuyorum.  Neva kitapla ilgili soru sorarken,  Kaan da biberonundan süt içerken uykuya dalıyor(uz). Bir de bizim olmazsa olmaz duamız var. Allah'ın bizi kötü rüyalardan koruması için başlattığımız dua rutunimizi hiç bozmadık. Dua edince Neva kendini çok iyi hissediyor, daha güvende, daha huzurlu olduğunu anlıyorum yüzünden..
Allah'a güvenmek ona güç veriyor. Hem de Yaratıcıyla arasında güzel bir ilişki onun için dua. Allah sevgisi kalbine yavaş yavaş yerleşiyor böylelikle.
Uyku duamız şu şekilde;
Allahım seni çok seviyorum, biliyorum ki sen de çocukları çok seviyorsun, beni bütün kötülüklerden koru.
Allahım bana, anneme, babama, kardeşime ve bütün hastalara sağlık, sıhhat ver.
Allahım annemi, babamı beni ve kardeşimi,  bizi birbirimizden ayırma,
Allahım kalbime iman ver, beni güzel insanlarla karşılaştır, bana güzel rüyalar göster,
Ve en sonuna kendi bir şeyler ekliyor, mesela dün gece " Gösterimi çok güzel yapayım Allah'ım" diye dua etti. Duanın gücüne inanması beni çok mutlu ediyor..
İşte bizim uyku rutunimiz, düzenimiz ve duamız bu. Bütün çocuklara deliksiz uykular...

Share on Google Plus

anne güncesi

11 yorum:

 1. Bebekliğinden beri 21 de uyur oğlum. Pijamalarını giyer hikaye okurum ve uykuya geçer. Her akşam banyo yaptırmıyorum ben.. Düzen çok önemli.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de her akşam yıkamıyorum, yazın hem eğlensin, hem de üstündeki tozu toprağı atsın diye her akşam yıkıyorum ama. Düzen önemli gerçekten, alışkanlıklar zamanla yaşam tarzları oluyor

   Sil
 2. Düzen ve disiplin önemli bence de. Esnek davranmak da her akşam saat 20.30-21.00 arasında uyku öncesi rutin başlıyor. Diş fırçalama, pijama giyip kitap seçimi yada biraz sohbet edip sakinleşme evreye geçiyoruz. Yatağında hikaye dinleyip ya hemen dalıyor ya da loş ışıkta sırtını kaşıyarak uyuyor. Emziği bıraktığımızdan beri uykuya dalmak için alternatif olarak sevgi ve şefkat ile onu rahatlatmaya çalışıyorum. Her zaman sorunsuz olmasa da iyi gidiyoruz diyebilirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet Gamzeciğim biz de aynen böyle yapıyoruz. Neva 2.5 yaşında emziği bırakmıştı, sadece kitap okuyarak uyuyordu Kaan şimdilik biberonla mutlu, emzik emmiyor. Zamanla biz de sizin yönteme geçeceğiz Kaan' da...

   Sil
 3. Ayakta sallayıp uyuturlar bizde. Ne kadar doğru bilmiyorum tabi ki...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de ayakta salladım bir dönem 3 aydır kendi uyuyor Kaan. Yani büyük konuşmamak lazım asla ayakta sallamam dedim ikisini salladım. Uyuzunda diyorsun nasıl uyursa uyusun. Tabi bunu başaran anneler de var ama ben yapamadım. Blanam ya sen ne zaman çoluğa çocuğa karışacaksın:)))

   Sil
  2. Önce senden bilgileri alıyorum Anne Güncesi, hazırlık kursu gibi... :)) Korkuyorum aslında biraz :-/ Yetişemem, beceremem, iyi aane olamam diye.

   Sil
 4. Bizimde yatış kalkış saatlerimiz belli. Büyük çocuğumda uykuyla ilgili çok sorun yaşadık bir kaç ay öncesine kadar hala uğraştırıyordu. Küçük miss, yatırıyorum uyuyor. Akşam 20:15'te yataktalar. Deniz (büyük olan) iki hafta öncesine kadar yanında ya da odalarında ben yatmazsam uykuya dalmıyordu iki haftadır onu da hallettik. Akşamları eşimle oturabiliyoruz artık, şaşkınız :))

  YanıtlayınSil
 5. Ne güzel bir dua, ne güzel bir rutin. Maşallah onlara annesi.

  YanıtlayınSil
 6. çok güzel bir duanız varmış :-)))

  YanıtlayınSil
 7. Bizde 21:30 da yataktayız demektir ;)

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz