Tuvalet Eğitimine Hazır Mıyız?

         Tuvalet eğitimine hazır mıyız?

          Her ne kadar bu konuda tecrübeli olsam da, sanki hiç bilmiyormuş gibi araştırmaya koyuldum. Neva' da neler yapmıştık nasıl alışmıştı düşündüm. Henüz 2 sene oldu ama unuttum sanki. Bu anneler ne unutkan oluyorlar böyle;) Bakalım tuvalet eğitimine hazır olup olduğu nereden anlaşılıyormuş:
        - Kısa komutları anlıyor ve yapıyorsa
         - 5 dakika sıkılmadan bir yerde oturabiliyorsa
        - Altı gece uzun süre kuru kalıyorsa
        -Bezden rahatsız olmaya başladıysa
        - Tuvaletin farkında ve ne yapıldığını biliyorsa, çocuk hazır demekmiş.
        Kaan tuvalet eğitimi için hazır olduğu sinyallerini uzun zamandır veriyor aslında. Büyük tuvaletini yaparken bizden uzaklaşıyor, bitince de " anne kaka yaptım " diyor. Neva tuvalete gidince O da koştur koştur geliyor arkamızdan benim de çişim var diyor ( malumunuz Kaan'ın hayat felsefesi "ablam yaparsa ben de yaparım") Lazımlığına oturuyor. Artık son zamanlarda kıyafetini de çıkarmamı istiyor, şakacıktan oturmak istemiyor yani.
        Sık sık gittiğimiz bir komşumun evinde tuvaleti gösteriyor, anne çişim var diyor, meğerse kalasını yapmış oluyor o sırada....Yani oğlum bence tuvalet eğitimi için hazır.
          Yine bazı arkadaşlarım 23 aylık çok erken, biraz bekle diyor. Erkekler geç öğreniyormuş. Ama çocuk bu kadar da hazırken denemek istiyorum. Bezden çok rahatsız oluyor artık. Her altını açışım ve bez bağlayışım olay oldu son günlerde. Çok önceden bir yerde okumuştum. Çocuk giysilerinden, bezden rahatsız oluyorsa bu da tuvalet eğitimi için hazır olduğunu gösteriyormuş. Hani her çocuğun üstünü giydirirken kaçtığı, çocukla köşe kapmaca oynadığımız dönem vardır ya, tam o dönemdeyiz biz. E merdivenleri de inip çıkabiliyor:)))
       İşte tek sorunumuz ben hazır değilim. Biliyorum bir kaç gün uğraşacağım, sonrası kolay...Aslında bu yazının başlığı tuvalet eğitimine hazır mıyım olacaktı;)
Ah öyle zor geliyor ki şu sıralar her şey....
       Erkek anneleri yardımınıza ihtiyacım var. Lazımlığa, klozete nasıl işeyecek ki bu çocuk. Pipisi yukarıda kalıp kendini ıslatır:)))Bir kaç arkadaşım bardağa, pet şişeye çiş yaptır, sonra tuvalete alışır dedi. Öyle mi yapayım. Ne yapayım???
Share on Google Plus

anne güncesi

22 yorum:

 1. Merhaba,

  bende formülünü bilmeyip de oluruna bıraktım. Sanırım bazı ipuçlarına dayanarak o hassasiyete gözlemleyerek varırırz. Çocuk bir şekilde hazır olduğunun sinyallerini veriyor zaten. Sabırlı olmak gerçekten önemli. Güzel yazı olmuş, çaylak anneler için kısa ve net bilgiler.
  Sevgiler <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bütün sinyaller var şimdilik. Tabi buna rağmen inatlasip öğrenmeye de bilir. Havalar ısınsın deneyeceğiz bakalım.

   Sil
 2. ahahhaa güncem!!!! son paragrafta adres belli Dağınık Anne! :))) Ama o bu aşamaya geçti mi? bilemiyorum :)))

  Zor yaa annelik, unutkan annelerimizzz :))) Kalemine sağlık ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım daha geçmedi. Dur söyleyeyim birlikte başlayalım:)) unutkanlık naşa bela dostum. İnsan arabanın anahtarını koyduğu yeri unutur mu ya....:)))

   Sil
 3. Bizde hadi hazır başlayalım diyoruz bütün belirtileri gösteriyor ama icraata gelince hop yapıveriyor altına, artık tatil döneminde başlayacağız kararlılıkla tuvalete yapana kadar ne yapalım, zor bir iş kolay gelsin size de..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Havalar da ısınması bu sene. Yani burada böyle şimdilik. Ben de haziranı bekliyorum. Sabırla halledeceğiz inşallah

   Sil
 4. Bizimki ne kolay olmuştu. Sevdiği bir abisini (kendinden 2 yaş büyük sadece) çişini tuvalete yaparken gördü. Sonra ben de yapıcam dedi. O gün bir düğün töreninde olmamıza rağmen bezi çıkarıp attım ve atış o atış ;) kolay gelsin...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Harikasın buzlu kalem. Hem de düğünde hallettiniz ha, vay beee...bravo valla. Ablasını model alıyor zaten bu yüzden de 18. Ayından beri yapınca söylüyor. Ama bir erkek model lazım bana. Olayı tam idrak etsin di mi

   Sil
 5. Sana kolaylıklar dilemeye geldim canım.İnşallah bir çözüm bulursun kısa zamanda :( Görüşmek dileğiyle.Sevgiler sana.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ece ablacım çok teşekkür ederim...çözüm bulacağız artık, ya pet şişe ya pet bardak:))))

   Sil
 6. ben yazın yazlıkta bahçeye yaparak alıştırdım sonra evde basamak yardımı ile tuvalete yapmaya başladı hiç lazımlık kullanmadık ama gece bezinin çıkması daha uzun bir süre aldı ama onu da alıştırma külotu ile hallettik..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dışarıda öğretmek çok iyi fikir. Ben de toplayıp bavulu parklara mı taşınsam ki:))) bütün günü orada geçiririz...kızıma da kadınlık taşıyıp parkta öğretmiştim. Gündüzle geceyi aynı anda bırakayım diyorum. Tabi oğlum da böyle düşünüyor mu bilmiyorum;)) her şey halloluyor zamanla da işte biz anneler evham yapıyoruz

   Sil
 7. Anne Güncesi, sen yolunu bulur, en iyi şekilde başarırsın :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah Blanam yaaa bazen her ley birbirine katılıyor, güzel motive edici yorumun için teşekkürler

   Sil
 8. Benim de en çok zorlanacağımı düşündüğüm şey. Önünde örnek bir çocuk olursa daha çabuk öğreniyor sanırım. Maalesef bizim örnek olmamamız oğlumda işe yaramadı.Şimdilik beklemedeyiz.Kendi bezden rahatsız olmuyor. Tuvalete de sadece su ile oynamak için gitmek istiyor.Tecrübeli anneleri takipteyim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizimki bezden müthiş rahatsız. Her defasında artık bez bağlamayayım, şimdi başlayayım diyorum ama benim vaktim yok. Ona özel zaman ayırmam lazım. İşten izin almayı düşünüyorum. Hepsinin bir zamanı var canım sabırla beklemek lazım. Kaan da hazır gibi ama yapmaya da bilir. Bakalım deneyip göreceğiz artık.

   Sil
 9. lazımlık kullandım az bir zman ama çocuk pek sevmiyordu lazımlıığı . sonra direk tuvalete oturttum. Çocuklar için var ya tuvalete konan oturma kısmı, oraya oturtuyordum. O da balık figürlüydü. Hadi gel balıklara bakalım derken daha da sevdi. Yani deneme yanılma ile :) Sürekli sorardım çiş var mı diye. Zaten hazır olma sinyalini verdiyse sorun yaşanmıyor canım.Pipisi yukarıda kalmıyor vücudu çok küçük ya şimdi, oturduğu yerde poposu ile biraz göçerek oturuyor:) sen de bu arada göstereceksin başlarda nasıl yapması gerektiğini. arada kazalar olacak tabi :D
  oyy oyy ne günlerdi yaa. :D korkmasın da , zorlama yapma. erkek çocuklar çok kıl olurlar bu konularda gelişimleri geçtir, daha korkaktırlar:) zorlamadan yavaş yavaş, su akar yolunu bulur diye şartlandır kendini hissetmesin endişeni.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet demir kadının ya erkekler çok farklı. Fazla nazlı ve sıkılganlar. Ol üzeri de seviyor, ablası her yaptığın da o da yapmak istiyor. Ben lazımlığı balkon v.s yanımda götürürüm diye aldım. Kızıma da öyle yapmıştım. Ya bizimkinde mi bir sorun var. Yukarıda kalıyor biraz irice benim oğlan ondan olda gerek:))) ay pipisiyle başımız dertte ya:)) canımsın yorumun için teşekkür ederim, öpüyorum çok

   Sil
 10. Evet başlarda öyle bir sorun oluyor. Kaç kere lazımlığa oturduğu halde dışarıya kaçırmıştık. Ama zamanla öne eğilmeyi öğreniyorlar, kolay gelsin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım ya, hep ıslatıyor üstünü. Pet şişe denedim geçen gün, o da bana tutuyor şişeyi anne çiş yap diyor:)))) ayyy çok komiğiz bu aralar. Yorum için teşekkürler...

   Sil
 11. Merhabalar.
  Aman çocuklar zamanı gelince tuvalet eğitimini alsınlar ve çişlerini sağlıklı bir şekilde tuvaletlere yapsınlar. Siz tecrübeli bir annesiniz, bunu çocuğunuzla birlikte başaracağınızdan eminim. Benim bir kız torunum var. Bir türlü sağlıklı bir şekilde büyük çişini yapmadı. İçinde biriktirdi. Lavmalar ve değşik yöntemlerle çiş yapmasını sağlıyoruz. Kalça çıkıklığı ile başlayan sorunlar, annesinin ilk 6 ayda sütünün kesilmesi, mama verilmesi falan derken çocuk sürekli kabız oldu, kabızlıktan kaynaklanan ağrıları nedeniyle bu sefer de büyük çişini hep korka korka ve parça yaptı. 6,5 yaşında pek eskisi gibi olmasa da sorun hala devam ediyor. Büyük çişinden bulaşan mikroplar idrar yollarını hasta etti, şu anda böbrekleri kontrol edilecek. Sizin anlayacağınız ne çocuklarımda ne de bir yakınımda görmediğim , karşılaşmadığım bir büyük çiş sorunu yaşadık ve hala yaşıyoruz.
  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlayınSil
 12. Tüm detaylarıyla hatırlanmasa da unutulmuyor bence çünkü annem hala unutmadı. :D En iyi yolu bulursun hatta belki bulmuşsundur :))

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz