Morluklar Nasıl Geçer?

Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
     Çocuklar yürümeye başladıktan sonra kazalara, düşme ve yaralanmalara açık hale geliyorlar. Henüz dengelerini tam olarak sağlayamadıkları için, sık sık düşüp kendilerine zarar verme ihtimalleri çok yüksek oluyor. Kaan emeklemeye başladığından itibaren vücudumuz morluklardan hiç kurtulmadı. Morlukların biri geçerken öteki başlıyordu.
       Bizim morluklarımız en çok yüzümüzde oluyor. Genellikle alın bölgesinde. O kadar çok düşüyor ki her an bir çığlık sesi yükselebiliyor evden. Melekler gerçekten de çocukları koruyor. Yoksa bu kadar düşmeye beyni zedelenmişti.
       Neva da erken yürümeye başladı ama başına bu kadar iş açmamıştır. Solaklar sakar olur dediler, vücudu tam dengede değil kafası ağır basıyor dediler;) Kilolu olduğundan hareketlerini kontrol edemiyor dediler, sakar da dediler;))) Sanırım biraz sakar. Önüne hiç bakmıyor, hedefe kitleniyor ve direk koşuyor. Bu yüzden de önündekileri göremiyor, takılıp düşüyor.
      Çok canı yanıyor her defasında. "Öp anne, öp öp"diyor. Acısı aklına gelince bir daha gelip öptürüyor;)
      Başımıza bu kadar çok kaza gelince morluklarla baş etme yöntemlerini de öğrendik haliyle. Kesinlikle ilk yaptığım buz koymak. Evde küçük çocuk varsa buz torbası bulundurmak elzem oluyor. Artık onlar da alıştı canları yanınca dolabı gösterip buz diyorlar;) Hem acıyı hafifletiyor hem de morluk oluşumunu önlüyor. Bunların dışında benim araştırıp bulduğum bir kaç şey var, onları da yazmak istedim.
1. Siyah zeytin çekirdeksiz olarak ezilip lapa yapılınca morluklara iyi geliyormuş

2. Un, zeytin­yağı, bal karıştırılıp ha­mur yapılarak sarılır.

3. Et dövülüp ezik­lere sarılır.

4. Çarpmalar, düşmeler sonucu oluşan mor­luklara Biberiye yağını sürün, 2 saat sonra morluk geçmeye başlar. Biberiye yağı kesiklere, ağrılara, morluk­lara çok iyi gelir.
    Bunlardan eti denedim, gerçekten de morluk olmadı. Diğerlerini yapacak vaktim olmadı hiç.
      Morlukların tamamen geçmesi 20 günü buluyor. Acısı bir kaç gün içinde azalsa da izi epey kalıyor. Kılcal damarlar ezilip dokunun içine kan sızdığından vücut bunu ancak 2-3 hafta içinde emiyormuş.
     Kazasız, belasız, morluksuz günler bütün çocuklara....

Share on Google Plus

anne güncesi

12 yorum:

 1. Mümkün mü acaba kazasız belasız düşmesiz morluksuz :)
  bizimkiler de sürekli morluk içinde. Büyük kızımda bir krem vardı şimdilerde üretimden kalkmış onu kullanıyordum baya etkiliydi (lasonil). Küçük kızımda pek bişey yapmıyorum. Buza da izin vermiyor sıpa. Biberiye yağı aldırayım en iyisi.
  Paylaşım içim tşk

  YanıtlayınSil
 2. Benim kısım da buzu istemiyordu. Geçenlerde çok fena kafasını çarptı. Ertesi günde gösterisi vardı. Zar zor ikna edip buz koyduk. Şişlik kaldı ama morarmadı. O da farkına vardı buzun faydasının....ne demiş atalarımız düşe kalka büyüyorlar:)))

  YanıtlayınSil
 3. Ahhhh bebeklik dönemlerinde ayrı düşüyorlar şimdi ayrı...
  El kol dengesizliği başladı bizde önergenlik safhası malum :) Lap lap hareketler...
  Dolayısıyla her an heryeri morarabiliyor çarpıp, düşüp...
  Ben uzun zamandan beri çayağacı merhemi kullanıyorum... Sadece morarmalara değil, sinek böcek sokmalarına, yaralarda hücre yenileyici özelliği var dediler birde.
  Ben memnunun, sizde deneyin isterseniz :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çay ağacı metremi bizim eve çok lazım olacak anlaşılan. Ay evet ya ergenkon fe ayrı bir sakar oluyorlar;)

   Sil
 4. Ay ben onun öp anne öp diyişini yerim ya :)) anne güncesi sadece çocuklarda değil ki bu morluk olayı bende her gün bir yerimi sakatlıyorum sakarlık başa bela büyüyünce bile aynı çocukken de başıma sürekli bir şey gelirdi :))) anneler olmasa napardık bilmiyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorma ya ben de aynı. Çocuklardan sonra ayrı bir sakar oldum. Ya bir şeyler kuruluyor dökülüyor anlamadım. Bardak kırıyorum sürekli. Bence var ya Gözdecim çok şey düşünmekten bir şeye konsantre olamıyoruz. O yüzden de zorlaşıyor olabilir miyiz acaba

   Sil
 5. çok sık düştükleri kötü bir dönem var neyse ki atlattık bizde o dönemi :) düşe kalka büyüyorlar lafı çok doğru gerçekten :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle gülşahcım düşe kalka büyüyorlar. Evet siz atlattınız bizim de az kaldı inşallah

   Sil
 6. Biz bu morluklardan düşerek değil, ama top oynadığı zaman oluyor. Yağlı hamur, et ve zeytini duydum. Ancak biberiye yağını hiç duymamistim. Öğrendiğim iyi oldu. Sevgiler.

  YanıtlayınSil
 7. Ah o morluklar.. Bizde de çok oluyor.. Oğlum çok hareketli.. Yerinde duramayınca çarpmalar düşmeler oluyor tabi..

  YanıtlayınSil
 8. eti ben de duymuştum eskiler çok kullanırmış.

  YanıtlayınSil
 9. Ben de et ve zeytinin özellike ezikler için kullanıldığını biliyorum.Büyükannelerimizin tekniği her zaman işe yarayı.Sevgiler :)

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz