Çocuklarınıza Hangi Suyu İçiriyorsunuz?

       
         Bir haftadır yazmıyorum, yazamıyorum. Ailece hastayız bu aralar, cocuklar biraz toparladı derken ben çok agir bir enfeksiyon geçirdim, bugün biraz daha iyiyim neyse ki. Çocuklar hasta olunca kendimizi ne kadar yorgun hissedersek hissedelim hic bir şey yokmuş gibi davranmayı başarabiliyoruz biz anneler. Kendi derdimizi bir kenara bırakıp, onların telaşına düşüyoruz.
        Neva ve Kaan ikisi de ishal oldu. Buna kusma da eklenince hem onlar hem ben çok yoruldum. Belki de bu yorgunluğun,  uykusuzluğun bünyemi güçsüz düşürmesiyle ardından ben hastalandım. Çok şükür bugün hepimiz iyiyiz. Blogdan ı kadar ayrı kaldım ki, ne yazmaya ne de yeni postları okumaya vakit ve enerji bulamadım kendimde. Bir çok yayından haberdardım aslında face, instagram dolayısıyla ama "başımı kaşıyacak zamanım yoktu" deyimi tam benim için söylemişti sanki bu hafta. Neyse ki bugün bloğuna biraz vakit artırabildim. Kafama takılan bir soruyu da sizinle paylaşmak istedi.
       Damacana su mu, çeşme suyu mu?  
         
        Geçen senelerde sağlık bakanlığı, bazı hazır su markalarının içeriğinde zararlı maddeler olduğunu tespit etmiş ve markalarıyla birlikte bunu halka açık yayınlamislardi. O zamanlarda hepimiz ayni soruyu sorduk kendimize. "Cocuklara hazır su içirerek hata mı ediyoruz?" Benim kullandığım marka bu açıklanan markalar arasında yoktu ama burası Türkiye, çok tutulan bir su firması olduğu için bilerek mi açıklamadılar mi diye de düşünmeden edemedim. Bu yüzden bir dönem çeşme suyu içtik çocuklarla.
          Şu anda, burada alt yapı çalışmaları yapılıyor. Su boruları değişiyor. Sürekli sular kesiliyor bu yüzden, her su kesilmesinin ardından gelen su ise çamurlu su. Çevremde bir çok çocuğun ishal şikayeti olduğunu duydum. Apartmanımızdaki tüm çocuklar ishal oldu. Borular yenilendi ama verilen su sağlıksız olunca pek kıymeti olmadı.
           Alt yapı çalışması olmadan da dağıtılan su ne kadar sağlıklıydı, tartışılır. Uzmanlar şebeke suyu damacana sudan daha sağlıklı deseler de, ben o suların da yeterince denetlendiğini düşünmüyorum. Kaldı ki sürekli klorlanıyor, bizler de klorun uçmasını beklemeden suyu hemen tüketiyoruz. Hele ki içtiğim de hissettiğim o klor tadı midemi bulandırıyor.
          Hazır su alırken de kaynağının nerede olduğu çok önemli bence. Bakıyorsunuz bazı suların çıkış yeri İstanbul, İstanbul' un da mutlaka el değmemiş yerleri, sanayi atığı uğramayan kaynakları vardır ama nasıl emin olacağız?
        Çocuklarımın yaşadığı bu son ishal vakasından sonra, bizzat doktorun da önerisi ile artık çeşme suyu kullanmıyorum. İçtiğim suyun güvenli olduğuna inanıyorum (inanmak istiyorum.) Plastik damacanada bekletiliyor olması, güneş ışığına fazla maruz kalması, bünyenin bağışıklığını azaltması...Bunlara kulağımı tıkadım, ne zaman ki içime sinen sağlıklı bir su kaynağı bulursam ( bu karadenizin yaylalarında akan buz gibi su olabilir) o zaman hazır su içirmek belki.
          Sizin bu konuda ki düşünceniz ne? Çocuklarınız, kendiniz hangi suyu neden tüketiyorsunuz... Bu soruların cevabını merak ediyorum açıkçası, umarım ben hata yapmıyorumdur....
       
         
Share on Google Plus

anne güncesi

28 yorum:

 1. Geçmiş olsun.Damacana suyu kullanıyoruz ve çok riskli bir konu.Su borularının durumu bir yana şebeke suyunun güvenilirliği öte yana.Hem çevreyi hem de geleceğimizi yok ediyoruz :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hangisi güvenilir insan şaşırıyor, dediğin gibi borular da değişmeli, cam damacana tavsiye ediyorlar. Bir de aparatları sık sık temizlenmeli

   Sil
 2. Çok geçmiş olsun. Sırasıyla çeşme suyu, damacana suyu son olarak filtre makinesi aldık Şu an onu kullanıyoruz.Çeşme suyunu içmenin imkanı yok!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kadar klor kullanıyorlar ki, içmeden kokusu geliyor. Arıtma makinesini ben de düşündüm ama onun da suyun bütün minerallerini yok ettiğini ph onu dengelemediğini duydum.

   Sil
 3. Hazır sular çeşme suyundan her türlü daha iyidir. Biz de filtre aldık öyle daha rahat oluyor en azından damacana derdi kalmıyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi naz kolaylık açısından filtre lazım hem de ekonomik ama dediğim sebeplerden ben de tereddüt yaşıyorum

   Sil
 4. çok geçmiş olsun.. ben çeşme suyunu sadece yemek ve çay yaparken kullanıyorum; o da kaynadığı için. çeşme suyunu içmek mümkün değil ki. ankarada iken hiç hazır su kullanmıyorduk ama suyun tadı iyiydi. şimdi istanbulda hep hazır su. damacana yerine 5lt 10 lt su alıyoruz eve. tükkanda damacana.. aldığım suların kaynakları çoğunlukla bursa..istanbul yazan hiç almıyorum diyebilirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkür ederim şapşik anne. Geçenlerde annemler memleketten geldi çayı dahi yapmadım çeşme suyuyla, biz alışmışız ya tadına onlar içemediler. Üstelik bunu nasıl içiyorsun diye söylendiler:)) damacana plastiği daha güvenilir. Marketlerdekiler yani bazılarındakiler daha çok güneş ışığına maruz kalıyor sanki:(

   Sil
  2. Mantıklı aslında.. Evet çayın tadının bozulduğunu annem de söyledi: )

   Sil
 5. çok geçmiş olsun bu aralar ben de hastalıktan başımı kaldıramadım... elinize sağlık çok faydalı bir yazı olmuş, dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bu su konusu...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Havalar memleket genelinde o kadar karasız ki biz de ne giyeceğimizi, yiyeceğimizi( dondurma) şaşırmış durumdayız. Böyle olunca da hastalanıyoruz. Geçmiş olsun canım.

   Sil
 6. Geçmiş olsun.Ben guvendıgım marka damacana suyu kullanıyorum.Karadenızde pek guvenılır degıl maalesef:( bu sene sınop,samsun,gıresun ve orduda cok fazla koyde gordum ki koyluler çöplerını dereye ve çaylara atıyorlar:(el birliğiyle doğamızı katlediyoruz..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. El birliğiyle doğayı katlettiğimiz gerçeğini hem katlediyor hem kabul ediyoruz malesef. Öğrenecek ve öğretecek o kadar çok şey var ki. Hayalimdeki devlet ütopyasına hiç girmeyeyim şimdi:)

   Sil
 7. Öncelikle çok büyük geçmiş olsun...
  Bizlerde damacana su kullanıyoruz ve her defasında etiketini şişesini inceliyorum...
  Çeşme suyuyla sadece yemek yapıyorum...çayda dahi kullanmıyorum...bazen arıtma mı taktirsak diyede düşünmeden edemiyirum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senin memleketteki o meşhur suyu kullanıyorum:) canım işte arıtmada da sıkıntı oluyormuş. Suyu posa haline getiriyor deniyor.

   Sil
 8. Çok geçmiş olsun yazık çocuklara. Biz de çeşme suyu kullanmıyoruz hic.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkür ederim sevdican. Kimse kullanmıyor demek ki çeşme suyu. Ben mi evham yapıyorum diyordum

   Sil
 9. Çok geçmiş olsun, gerçekten de biz annler çocuklarımız iyi olunca bizde iyi oluyoruz.
  Ben hem kendimize hemde kızımıza çeşme suyu içirmiyorum çünkü çok kireçli sular ve güvenemiyorum Sağlık Bakanlığının açıklamsına. Aslında ne kötü değil mi güvenememk Bakanlık açıklmasına...
  Büyük damacana da lamıyoruz çünkü onlar devamlı kullanılıyor ve güneş altında falan çok bekletilmiş olduğundan biz 5 Lt olanlardan alıyoruz çünkü tüketimi daha çabuk oluyor. Marka olarak Hamidiye alıyoruz biz.
  Tekrar geçmiş olsun iyi geceler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bakanlığın açıklamasına güvenmemek çok kötü gerçekten de. Ben de tam tersini düşünüyordum. Küçükler daha sağlıksız sanıyordum. İşitmiyoruz ama dişlerini fırçalarken, düş alırken bir şekilde mikrop varsa bulaşıyor malesef.

   Sil
 10. Cok gesmis olsun... bizde hazir su kullaniyoruz sebeke sularina guvenemedigimiz icin.. cenesuyu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim burcu. Sanırım herkes hazır su kullanıyor...

   Sil
 11. geçmiş olsun. Biz de arıtma kullanıyoruz.

  YanıtlayınSil
 12. Anne Güncesi çok geçmiş olsun :( bizim evde de grip salgını var :/ Annem hep dışardan hazır su alıyor :)

  YanıtlayınSil
 13. Gecmiş olsun. Allah şifa versin gerçekten de çocuklar hata olunca kendimiz hasta olmuş gibi dertleniriz kendimiz hastalansak çocuklara yetememe derdi olur... Allah çaresiz hastalık vermesin.
  Türkiye'de cam damacana çıktığını duymuştum. Ama ne kadar yaygın ve kullanılabilir bilmiyorum tabi. Biz abusturyada, İsviçre'de ve almanyada hep Çeşmeden içtik. Orda da Çeşme suyunu ağrıtanlar vardı yine de. Abu Dhabi de de dediğiniz gibi plastik şişeler alıp içerdik. Bazen duruma göre zararın en azını secmek gerekiyor.

  YanıtlayınSil
 14. Gücemiz geçmişler olsun, Allah şifa versin hepinize... Yeme içme her türlü tüketimde hazır su kullanıyorum, İstanbul suları malum, hazır su da işte bir derece daha iyisi, tadı da hoş diye tüketiyoruz... elimiz mahkum :(

  YanıtlayınSil
 15. Hazır su kullanıyorum ama çok da inanamıyorum güvenilir olduğuna...
  Oytun çeşme suyu da içmiyor değil... Karışık yani bizde durum...
  Bazen suyun iyi olmadığını hissettiğim zamanlarda özellikle çeşmeden su içmemesini sağlamaya çalışıyorum ama...

  Geçmiş olsun bu arada...

  YanıtlayınSil
 16. canım çok geçmiş olsun. ben kesinlikle çeşme suyu kullanamıyorum Türkiyedeki altyapı sağlıklı değil. kanalizasyondan bile sızıntı olabilir. Ben Billursu diye bir marka kullanıyorum. Ne güzel çocukken kana kana ağzımı musluğu dayar su içerdim yaa :(
  ağzımı dayayıp musluğa su içer gibiii ��
  şarkıyı ağzımı dayayıp damacanaya diye değiştirsinler bari :D musluk suyu mu kaldı allasen :p

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz