Çocuklarla Dini Etkinlik

     
     14-20 nisan kutlu doğum haftası. Yani Peygamberimizin doğumunun miladi takvime göre yıl dönümü.
          Son yıllarda ülkemizde bu kutlamalara kamu kurumları da dahil edildi. Özellikle okullarda öğrencilerin hazırladığı program ve yaptığı etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlanıyor.
         Çocuklara manevi kavramları anlatmak biraz zor oluyor. Soyut terimleri kafalarında canlandırmaları bizim algıladığımızdan daha farklı. Bu nedenle kutlu doğum haftası için öğretmenimiz, peygamberimizin bir hadisini 3 boyutlu anlatmamızı istedi. Biz "Namaz Dinin Direğidir" hadisini seçtik. İlk defa kızımla dini bir etkinlik yapacaktık. Önce ona anlatmaya çalıştım. Namazlarımı düzenli kılamasam da evimizde namaz kalındığını biliyor, bizi namaz kılarken görüyor. Bu konuya yabancı değil.
     Ben gözümde namaz kılan çocukların ayakta tuttuğu bir cami canlandırdım. Bu etkinlik için gerekli metaryallerin hepsini evdeki malzemelerden temin edebildik.
     


Öncelikle caminin kubbesini ve minarelerini yaptık. Gazete kağıdından kubbe sekli yaptım ve üstünü aliminyum folyoyla kapladım. Minareler içinde fon kartondan ince bir rulo yapıp yine üstünü folyoyla kapladım. Caminin alt zemini için evdeki fazlalık kolilerden kestiğim parçanın üstüne renkli A4 kağıdı yapıştırdım.
Namaz kılan çocukları da yine kartondan kestim ve ayaklarının büküp alt zemine yapıştırdım. Caminin üst zeminini çift taraflı bantla çocukların kafasına yapıştırdım. Ve böylece çalışmamızı bitirdik.
       Haftasonu boş zamanlarda 2 günde tamamlandı. Neva'nın doğum günü için gelen erkek kardeşim bize bu konuda çok yardımcı oldu. Uzaktan bakınca "Namaz dinin direğidir" mesajını verebilmiştir umarım.
     
       
         
         
Share on Google Plus

anne güncesi

17 yorum:

 1. Çok anlamlı bir etkinlik olmuş. Ellerinize sağlık canım.

  YanıtlayınSil
 2. Süper olmuş Anne Güncesi! hadisi güzel somutlaştırmışsınız, ellerinize emeğinize sağlık ;)
  Etkinlik de iyimiş ;)

  YanıtlayınSil
 3. bence olmuş :) güzel de olmuş.. bu performans ödevlerine uyuz oluyorum bu arada.. çocuğun kendisinin yaptığı-yapabildiği bir ödev hiç duymadım. kaldı ki her çocuk el becerisine ya a da bu tür projelere yatkın olmak zorunda mı.. her anne yatkın mı.. öyle olsa hepimiz mimar mühendis olurduk!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah sorma çok haklisin. Zaman ayırmak zorunda kalıyorum ayrıca. Neva sadece kesti bazı şeyleri yapıştırdı. Resmen ödev yapıyoruz ya:)))

   Sil
 4. Çok yararlı bir etkinlik olmuş evet çocuklar yapamıyor ama yinede dinle ilgili şeyleri bu şekilde somut öğrenmesi güzel olmuş bence hem oda daha iyi kavramıştır.

  YanıtlayınSil
 5. Ne de güzel yapmışsınız , ellerinze sağlık

  YanıtlayınSil
 6. Farklı bir etkinlik somutlastirma adına. Bu yaştaki bir çocuğa ancak bu kadar anlatılabilir.

  YanıtlayınSil
 7. bizim oğlanın sınıfına da ilahi ezberlettiler. Ben bu tarz proje ödevlerini aile katılımını arttırmak adına olumlu buluyorum ama eğer gerçekten çocukla beraber yapılırsa

  YanıtlayınSil
 8. Çok güzel ve anlamlı olmuş emeklerinize sağlık ...

  YanıtlayınSil
 9. nasıl akıl ettiniz tasarım çok iyi ;)

  YanıtlayınSil
 10. Merhabalar.
  Daha çok, çocukların gerçekten bizzat kendi el becerileri ile yapabileceği şeyleri istemek yerine, anne ve babalarının yapabileceği ev ödevi siparişlerine çok kızıyorum. Bir okuyucunuz da aynı konuya değinmiş yorumunda. Hatta bazen de verilen bu ödevleri yapabilmek için, "evinizde diğer büyüklerinizden yardım alabilirsiniz" mesajını vermeyi de unutmuyorlar.

  Ben şimdi de torunlarımın ev ödevlerini yapıyorum. Çünkü, çocuk tek başına sipariş edilen bu ödevi yapması mümkün değil.

  Bu kadar eleştiriden sonra, yaptığınız ödev üzerine söyleşmek istiyorum. Çok güzel olmuş ve "Namaz dinin direği" mesajını veriyor. Ellerinize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim. Tüm çocuklarımızın zihinleri ve bahtları açık olsun inşAllah!
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlayınSil
 11. ne güzel bir buluş yaaa :)

  YanıtlayınSil
 12. Çok iyi fikir gerçekten. Oyun gibi el becerileriyle öğretmek, kesinlikle aklında daha çok kalmıştır güzeller güzelinin.

  YanıtlayınSil
 13. Merhabalar blog'unuzu çok beğendim-takipteyim :)(:
  Bana da beklerim :)(: http://aycinmutlu.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 14. Elinize emeğinize sağlık, çok güzel bir çalışma, tasarım olmuş. Bizde böyle bir çalışma arıyorduk, aynısını yapalım dedik amabiraz zorlandık açıkçası...:)))

  YanıtlayınSil
 15. Merhabalar blog'unuzu yeni keşfettim, bana da beklerim :)(: http://aycinmutlu.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 16. Gayet güzel yerinde bir çalışma olmuş bence, tebrik ediyorum sizi. Bu tarz ödev tecrübelerim hiç olmadı, aklıma hemen gelen bir soruyu yönelteyim. Doğum haftası, doğum gününü doğum günü pastasını çagrıştırdı mı çocuğunuza, bu tip sorular yöneltti mi size?

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz