ÇOCUKLARDA UYKU EĞİTİMİ

       
Uzun zamandır yazmak istediğim bir  konu vardı;  uyku eğitimi.
Bir çok aile çocuğunun uyku düzensizliği yüzünden yıpranmış ve yorulmuş durumda. Gecenin kaçı olmuş çocuk hala ayakta. Anne ertesi gün işe gideceğini bildiği için bir an önce çocuk uyusun diye uğraşıyor ve bunun gerginliğini çocuğa yansıtıyor. Aslında çocukları belli bir uyku düzenine geçirmek mümkün ama biraz sabır istiyor.
Öncelikle şunu bilmeliyiz ki uyku eğitimine başlamak için bir müddet beklemek gerekiyor. Bence uyku eğitimi için en güzel dönem 18 ay civarı.18 aylıkken  gündüz uykuları düzene girip, gündüz bir kere uyumaya başlayan çocuğun uyuduğu ve uyandığı saatleri gözlemleyerek kendimize yeni bir düzen kurabiliriz. 
Genelde çocuklar 1 yaş civarında iki gündüz uykusu uyumaya ihtiyaç duyarlar. İşte bu gündüz uykularının uzunluğu gece uykularına da yansıyor. Yani gündüz uykusunu kontrol edebilirsek gece daha erken yatıp deliksiz uyumalarını sağlayabiliriz.
Bildiğim genel problem üzerinden örnek vermek istiyorum. Diyelim ki çocuğunuz çok geç uyuyor ve dolayısıyla geç kalkıyor. Gece uykusu kaliteli olmadığından gündüz huzursuz ve uyandığı zaman tekrar uyumak istiyor,  gündüz uykuları uzun sürüyor ve  en fazla dinamik ve aktif olduğu saatler akşam üzerine kayıyor. Duygusal ve fiziksel doyuma ulaşamadığı için de gece uzun süre uyumak istemiyor. Derken yine geç yatıyor ve geç kalkıyor. İşte bir kısır döngü böyle uzayıp gidiyor. Eğer biraz sabırlı olabilirseninz bu döngüyü bozmanız mümkün. Bu zinciri kıracağınız yer ise sabah uykusu...

Sabah erken kaldırın

Sabah erken kalkmayan çocuğun akşam erken uyumasını bekleyemeyiz. Belli bir uyku düzeni olsun istiyorsak mutlaka ama mutlkaka çocuğu 8 den önce hatta mümkünse 7 civarında kaldırmamız lazım. İlk zamanlar bu çok zor olabilir. Saat 11/12 de uyuyan çocuğu 8 de kaldırmak çok zor. her gün bu uyanma saatini yarım saat öne çekebilirsiniz. Böylece akşam uykuları da yavaş yavaş öne çekilecek.
Benim iki çocuğumdan edindiğim tecrübe ise şu. Bir çocuk gündüz uykusuna tek uykuya düşürmeden uyku eğitimi vermek zor. İki ya da 3 kere gündüz uykusu uyuyan bebeğin saatleri daha farklı olduğundan  bu düzeni kurmak biraz daha zor olabilir. . Gündüz bir kere uyuduğu dönemlerse yaklaşık 15. aydan sora 15-18 ay arasına denk geliyor. Bu zamanda da artık yürümeye ve sosyal hayata daha çok katılan bebeğe uyku eğitimi vermek daha kolay gibi geliyor bana. O yüzden örneklerimi gündüz bir kere uyuyan bebekler için vereceğim.

Öğlen uykusunu öne çekin

 Sabah daha erken uyandırmaya başladığımız bebeğimizin gündüz uykusunu da yavaş yavaş öne çekebiliriz. Geç kakltığı için gündüz de muhtemelen ikindi gibi 4 ya da 5 civarı uyumak isteyecektir. Bu saaten sonra uyuyunca da 6-7  gibi uyanıp yine gece uykuya geçişi çok geç saatlere tekabül edecektir. 

Hem fiziksel hem de duygusal olarak doyurun

Duygusal ve fiziksel olarak doyuma ulaşmayan çocuk gündüz uykusuna geçişte direnir. Şimdi bu güzel havalarda dışarı çıkarıp biraz yürütebiliriz, evde de onu daha çok yoracak oyunlar oynayabiliriz. Birlikte kaliteli zaman geçirdiğimiz de duygusal olarak da doymuş olacaktır. Böylece gündüz uykusunun da akşam üzerinden ikindiye, bir müddet sonra öğlen saatlerine denk geldiğini göreceksiniz.
Eğer biraz sabredip ilk bir haftayı böyle geçirirseniz sonraki günlerde sabah daha erken kalkmaya başlamış olacaktır çocuk. 
Hepimizin sabah uykusu çok kıymetli. Biraz daha uyusun ben de onunla uyuyayım derseniz çocuğunuz  sabah uykunuzun acısını gece sizi ayakta tutarak çıkaracaktır. Benim tercihim zor gelse de erken kalkmak ve akşamları çocuk uyuyunca kendime vakit ayırmak oldu hep. Akşam saat 7 den sonra enerji patlaması yaşayan çocuğa benim enerjim yetmiyor çünkü.
Eğer çalışmıyorsanız çocuğunuzun uyku düzenini kurmanız daha kolay.  Çalışan anneler ise bakıcıları ya da çocuğa bakan yakınları ile bu konuyu birlikte çözmeli. Bakıcıyı bu konuda yönlendirmek daha kolay ama çocuğu anneanne veya babaanne büyütüyorsa ve sabah uzun süre uyuması işlerine geliyorsa o zaman allah yardımcınız olsun:) 

Kaliteli uyku mutlu çocuk

Uyku saatleri düzensiz, vücudunun dinlenmesi gerektiği saatte ayakta kalan çocuk gündüz de mız mız oluyor. Mutsuz kalkıyor ve güne de mutsuz devam ediyor. Tam kendine geldiği saatlerde de siz yorgun oluyorsunuz. Uyku rutini ve saati hem ebeveynin hem de çocukların yaşam kalitesini yakından ilgilendiriyor. O yüzden biraz sabredip uyku düzenimizi oturtmak her iki tarafı da mutlu eden olumlu sonuçlar hediye edecek bize...
Not: Bu arada Kaan'ı artık sallamadan uyutuyorum onu da bu yazıyla anlatacaktım ama çok uzun oldu. En kısa zamanda sallamayı nasıl bıraktığımı paylaşacağım sizinle...

Share on Google Plus

anne güncesi

23 yorum:

 1. Bugün tatlı bir prenses gördüm :)) ya yerim ben onu maşallah <3 Öğlen uykusunu yetişkin olarak en bi sevenlerdenim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sabah erken kalkınca bende öğlen mayışıyorum. Öğlen uyumak omri uzatıyormuş biliyor musun

   Sil
  2. Sabah erken kalkınca bende öğlen mayışıyorum. Öğlen uyumak omri uzatıyormuş biliyor musun

   Sil
  3. Bilmez miyim akşam üzerine doğru uyumakta iyi değilmiş diye biliyorum o yüzden öğlen uyumaya dikkat ediyorum tabi çalışmadığım zaman :D Kişke çocuğum olsa da onu uyutma bahanesiyle de kestirirdim :))

   Sil
 2. Maşallah kuzuyaa :) Ben bu uyku saatlerini hallettim de şimdilerde Ada'yı park yataktan normal yatağa geçirmek üzereyim fakat benim minik cadı yatağına yattığı gibi uyurken normal yatakta yatırırsam kalkıp dolaşıyor. O dolaşınca abisi de dolaşıyor :)) Derin düşüncelerdeyim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet gökçe ikisini aynı anda yatırmayınca biri diğerini yoldan çıkartıyor:))) zamanla normal yatağa da alışır

   Sil
 3. Çok güzel yazmışsınız.Ben de size katılıyorum.O nedenle Atlas 1 yaşında olmasına raģmen uyku düzenini oturttuk sabah en geç 8 de kalkar 12 de öglen uykusuna yatar 3 gibi uyanır akşamda 9:30 kendi kendine uyur.Ondan sonra da anne saati başlar...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sisteminiz çok güzel blogannem. Geç saate kadar ayakta kalan çocuklar anneyi çok yıpratıyor. Anne geç yatıyor ve erken kalkıyor uykusuz biri çocuğuna ne kadar verimli olabilir

   Sil
  2. Kesinlikle katılıyorum

   Sil
 4. benimki en başından beri kendi uydu bizim gibi uyur bizim gibi kalkardı çok ilginç ..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok şanslısın o zaman. Bazı anneleri uykusuz bebekler çok yoruyor

   Sil
 5. sabah yedide cin gibi kalkan öğlen asla uyumayan aksamda bıraksam gece 1 e kadar oturan bir kızçem var zorla saat 10 da yatırıyoruz ondada 40dk başında nöbette babasını tutuyor uykuya geçisi çok çok zor yatana kadar da inan oyun oynuyoruz yorulsun diye ilaç tavsiyesi bile aldık işe yaramadı oğlum resmen uyuyarak büyüdü ama kızçe bizi mahvetti uykuyu sevmeyen cocukda sevmiyor işte :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok zor gülşah. Bu kadar erken kalkıp uyumaması çok ilginc. Sizi çok özlüyor muhtemelen. Çünkü oğlum da ben nöbetten çıkınca uyumuyor. Benimle vakit geçirmek istiyor. Bazen ona zaman ayırsam da bazen yeterince ayıramıyorum. O günlerde intikamını uyumayarak aliyor. Yani bu benim tespitim.:(((

   Sil
  2. Çok zor gülşah. Bu kadar erken kalkıp uyumaması çok ilginc. Sizi çok özlüyor muhtemelen. Çünkü oğlum da ben nöbetten çıkınca uyumuyor. Benimle vakit geçirmek istiyor. Bazen ona zaman ayırsam da bazen yeterince ayıramıyorum. O günlerde intikamını uyumayarak aliyor. Yani bu benim tespitim.:(((

   Sil
 6. Bence de çocuklar erken yatıp erken kalkmalı. Düzeni belli olmalı. Oğlumu doğduğundan beri saat 9 da yatırdım. Her zaman bu böyle oldu. Ve düzenli bir akış gerçekleşti.

  YanıtlayınSil
 7. Maşallah kuzuya her şey gönlünüzce olsun.

  YanıtlayınSil
 8. Kesinlikle sabah erken uyanması şart çocukların.Bir de bir yaşından önce uyku düzeni oturtmak çok zor gerçekten.Ben de 8 yaşındaki oğlumda doğduğu andan itibaren hiç zorlanmadım ama 7 aylık ufaklık bana başta kök söktürdü.İİk bir yıl için konuşursak benim tavsiyem her uyku öncesi rutin oluşturmak ama özellikle gece uyku öncesi rutinleri çok önemli.Ben bu konuda Harvey Karp kitaplarının ve 5 Kural Yönteminin çok yararını gördüm.Yani özellikle ilk 5 ay kundak,beyaz gürültü,hafif sallayark emzirmek ve en önemlisi yatırırken hafifçe uyandırmak.Özellikle yeni doğum yapan annelere ya da bebek bekleyen annelere Harvey Karp okumalarını öneriyorum.Bir yaş sonrasını da göreceğiz bakalım.Sevgiler...:))

  YanıtlayınSil
 9. Oyyy maaşallah kuzucuğa melek gibi uyuyor. Bizimkinde hiiiiç uyku yok gözler fildirfildir. Babasiyla uyumaya diye gidiyorlar o yine yanima geliyor baba uyumus:)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ay çok güzel ya gözümün önüne geldi o durumunuz hem komik kendinize ait diye beklediğinizin saatin hayal kırıklığı :) sabahımın gülümseten yorumu oldu :)

   Sil
 10. Oyyy maaşallah kuzucuğa melek gibi uyuyor. Bizimkinde hiiiiç uyku yok gözler fildirfildir. Babasiyla uyumaya diye gidiyorlar o yine yanima geliyor baba uyumus:)))

  YanıtlayınSil
 11. hafta içi annem öğle uykusunda çok güzel bir düzen tutturmuş defne ile çok nadir zamanlarda değişebiliyor yada uyumak istemiyor ancak hafta sonu gündüz benimle ve o saatlerde uyuması ne mümkün.. tabi 5 gün alışmış oluyor ve vücudu istiyor uykuyu ama süper direniş gösteriyor.. bende zorlamıyorum.. muhtemelen o da farkında ve uyuyarak birlikte geçireceğimiz vakti kaybetmek istemiyor.. bunu nasıl farkedebiliyorlar inanılmaz şaşkınım ve içim de çok burkuluyor :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ayni durum bizde de var canım. Ozluyorlar çok. İste duygusal doyum olmayınca uykuya gecemiyorlar. Bu doğumda kolay kolay birm iyi doyamıyorlar hic. Hep diyorum bugünleri çok özleyeceğiz bunu düşünü.ce her şey katlanılabilir oluyor

   Sil
 12. Nasil da tatli tatli uyuyor, masallah :) Faydali paylasim icin tesekkurler, emeginize saglik.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz