NEDEN NORMAL DOĞUMDAN KORKUYORUZ?

                                     
     
Doğum...
  Normal(doğal) doğum aslında her annenin başarmak istediği bir doğum türüdür ama bazen tıbbi zorunluluklar(çatı darlığı, bebeğin ters pozisyonu, ikiz bebek)  nedeniyle bu istek sezaryenle sonuçlanıyor. Tıbbi zorunluluklardan çok anneyi sezaryene gönderen diğer sebep ise normal doğuran annelerin bunu bir efsane gibi anlatıyor olmaları. Normal doğumda yaşadıkları acıyı devleştirip sanki sadece bu acıya o katlanabilmiş başka kimse yapamaz havasındaki anlatışları.
         Evet kolay bir şey değil. Sancılar şiddetli, ağrılar fena halde geliyor ama mantıken düşünürseniz vücudunuz sizin katlanamayacağınız hiç bir şeye sizi mecbur etmez. Yani normal doğum katlanılamaz bir şey olsaydı zaten vücudumuz buna başka alternatif bulurdu. Ya da şöyle diyelim Allah çekemeyeceğimiz yükü yüklemez, bir kolaylık verir.
          Hep duymuşuzdur bu diyalogları:
         -Ölecektim ya, ne olduğunu hatırlamıyorum
         -Ebe çok zor doğurdun, seni zor kurtardık dedi
         -Hayatımda böyle bir acı yaşamadım bir daha mı asla...
         İşte böyle kahramanvari anlatılan hikayeler anne adaylarını tedirgin ediyor. Hatırlarsanız çocukluğumuzdan beri hep bu doğum hikayelerine kulak kabartmışızdır. Bir gün başımıza geleceğini bildiğimizden pür dikkat dinlemişizdir. Hele ki türk filmlerinde doğururken   küçük dilini gördüğümüz teyzelerden sonra normal doğumun korkunç bir şey olduğu beynimize kazınmıştır.
          Bu efsaneler dışında bir de doktorların (çoğu doktorun) işine geldiği için hastayı sezaryene yönlendirmesi var. Anne adayı zaten evhamlı, doktor da bir kenardan kafası büyük, suyu azalmış,  kilosu çok, gibi bir dünya madde sayarak anneyi hemen sezaryene zorluyor. E içeride neler olup bittiğini de bilmediğinden zavallı anne adayı "tamam hocam siz ne derseniz öyle olsun" diyor.
         Bugüne kadar milyonlarca kadın normal doğum yapmış. En azından bu yazıyı okuyan bir çok insanın annesi normal doğurmuştur. Demek ki bu yapılabilinecek bir olay hele ki günümüz şartlarında, steril ortamlarda, tecrübeli ebeler ve doktorlar eşliğinde gayet rahat bir biçimde normal doğum gerçekleşiyor. Epidural normal doğum, suda doğum gibi alternatifler de mevcut. Normal doğum taraftarı bir doktor ve iyi bir hastane bulduktan sonra iş sizin sakinliğinize ve doğum öncesi hazırlık yapmanıza kalıyor.
          Normal doğum sancıları anneyi çok yoruyor. Elbette ki bu kadar sancıyı aşıp, bebeğini sağlıkla dünyaya getiren anne övgüleri hakediyor hatta bir müddet ona kahraman gibi de davranmalıyız ama korkunç bir şekilde anlatıp anne adaylarını telaşlandırmaya hiç gerek yok. Evet zordu başardık, içimizdeki bir canı dünyaya getirdik, uzunca zaman sancı çektik, yorulduk, ağladık, korkularımız oldu...Tabiki bunun hikayesini her doğum sohbetinde anlatmaya hakkımız var. Ama bu hikayemizi anneleri cesaretlendirecek şekilde anlatırsak, normal doğumdan korkutmazsak belki bir çok anne bu heyecanı yaşamak isteyecektir ve sezaryen sonrası sıkıntıları da çekmeyecektir.
             Bir daha ki yazımda normal doğumu kolaylaştıran tekniklerden bahsedeceğim. Bu teknikler sayesinde ikinci doğumumun çok kolay geçtiğini şu yazımdan okuyabilirsiniz. Bir de ilk doğumumdaki heyecanımı paylaşmak isterseniz buraya tık tık...

Share on Google Plus

anne güncesi

20 yorum:

 1. Ben de geçen sene bir açık kalp ameliyatı geçirdim. Şekerin verdiği tahribat nedeniyle dört damarım birden değiştirildi. Elbette ameliyat sonrası bir on ve onbeş gün kabus gibi yaşadım. Istırapta "Cehenneme hazırım" şeklinde de "Ey cehpennem bekle senin de acıan katlanacağım" gibi saçma cümleler bile kurmuşum. Doktor bir ağrı kesici ilaç verdiğinde de, bu tedavi edeci mi diye sorduğumda hayır sadece ağrını ıstırabını hafifletir dediğinde bu acıyı dibine dek tadmalıyım demiştim. Öyle bir ıstırap ki anladım ki bunun bile bin insan için bir lütuf olabileceğini idrak ettim. Herşeyin doğalı sağlıklıdır. Sağlıklı doğum da en doğal olanıdır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Yaşadığımız o acının, biraz da korkunun bizim gelişimimiz de rolü vardır muhakkak.

   Sil
 2. Bende çok istedim normal doğum ama bazı durumlar nedeni ile yapamadım malesef.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bebek sağlıklı doğmuş ya önemli olan bu bence. Sezaryen bur kurtarma operasyonu aslında. Ama bebegin ve annenin hayati söz konusuysa sezaryen de iyi ki var diyoruz. Her. Şeyin doğalı bizim için daha iyi. Doğal olanı desteklemek lazım

   Sil
  2. Bebek sağlıklı doğmuş ya önemli olan bu bence. Sezaryen bur kurtarma operasyonu aslında. Ama bebegin ve annenin hayati söz konusuysa sezaryen de iyi ki var diyoruz. Her. Şeyin doğalı bizim için daha iyi. Doğal olanı desteklemek lazım

   Sil
 3. biz sadece doğum için değil öncelikle bastırılmış korku duygusuyla baş etmeyi öğrenmemiz lazım aslında
  sonrasında herşey daha kolay olacagını düşünüyorum...

  YanıtlayınSil
 4. Kesinlikle çok doğru bir yazı olmuş bende anlamlandıramıyorum çevremde herkes sezaryene yöneliyor. Ninelerimiz nasıl doğurmuş, o zamanlar bu imkanlar da yoktu. En sağlıklı olanı doğal olandır.

  YanıtlayınSil
 5. Normal doğumdan korkmayı geçtim ama normal regl görmeden bile korkarım. Elimde olsa onu da sezaryenle olucam. Tırsak bi insanım. Şu vajinal olaylar beni hep geriyor. Ama normal doğum yapmış bir annenin, bebeğiyle yaşadığı o ilk tanışma da istisnasız gözlerimi yaşartıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazılarının regl felaket geçiyor, e bu korkuyla bir de doğumu düşünmek daha korkutucu sanırım;)

   Sil
 6. Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık ben de korkanlardanım :(

  YanıtlayınSil
 7. faydalı bilgi yaa du ilgililere sölerim kii :)

  YanıtlayınSil
 8. Kalemine sağlık,çok yerinde yazı olmuş. Bende normal doğum yaptım ve hep gözüm korkutuldu ama herkes farklı denemeden bilemezsin felsefesi ile doğuma girdim. Hep diyorum kolay olmadığını ama ağrılar kalıcı değil. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
 9. Ellerine sağlık Anne Güncesi, merakla okuyorum yazılarını :)

  YanıtlayınSil
 10. Hay ağzına sağlık diyorum yahu ben daha bekarım doğum yapanlar öyle bir anlatıyor ki korkuyo insan :( Diyorum ya doğmamış çocuklarımın üzerinde emeğin var diye şimdi doğumun da bile emeğin olacak :))

  YanıtlayınSil
 11. En çok istediğim şeylerden biriydi normal doğum. 9,5 ay geçip oğluş doğmayınca, bırak doğmayı kanala bile girmeyince doktorum rest çekmişti ya sezaryen yaparım ya da başka doktor bul kendine. Kafası büyük olduğundan normal doğumda zarar görebilirmiş. Gerçekten de koca kafalı (Gerisi de ufak değildi ya :) doğdu maymun :)

  YanıtlayınSil
 12. Evli değilim Allah nasip eder de eğer ilerde bir bebeğim olursa kesinlikle normal doğum istiyorum yıllardır böyle düşünüyorum ve sırf bazen para uğruna sezaryene başvurulduğunu biliyorum. Bence normal doğum sezaryenden daha sağlıklı etrafım da doğum yapacak olan herkesi yönlendirsem de sonun da hep sezaryen oldular 3-4 ay kendilerini toparlayamadılar normal doğum yapanlar ise 1 hafta da hoplayıp zıpladılar bence bir kere o açıyı çek hayatın boyu rahat et :)

  YanıtlayınSil
 13. Merakla bekliyorum yazılarını Anne Güncesi, emeğine sağlık. Çok şey öğreniyorum senden, sağolasın.

  YanıtlayınSil
 14. bende doğal doğumu isteyen ona hazırlanan ve (benimkisi biraz riski yüksek ve zor olsa da) normal doğum yapan kişi olarak bu yazıyı üç dört kez okudum ve çevremdekilere maille paylaşımlar yaptım :) en önemli şeylerden birisi de bende doğal doğumda çıkış esnasında kanal süresince bebeğin vucuduna sarılan tabakalar ilk hayatla karşılaşma anında onu sarıp sarmaladığı için cilt alerjilerine karşı daha korunaklı ve vucut direnci daha yüksek oluyor.. tabiki yalnızca istemek olmuyor şartlar da çok önemli ama herşey normal iken korkuya kesinlikle gerek yok !

  YanıtlayınSil
 15. Çok güzel bir konuya değinip çok da güzel bir şekilde anlatmışsınız. Normal doğum konusu genelde abartılıp korkuya sebebiyet verilerek kaçınılması lazım gibi anlatılıyor. bende daha çok yeni normal doğumla bebeğimi dünyaya getirdim hamileyken de çevremden çok ürkütücü şeyler duydum ama herşeyin kafada bittiğini düşünüyorum. Hatta inanırmısınız İstanbul seyahatimde bir doktorun korkutucu sözlerini duydum bunun içinde tabi sezaryen doğum yapanları suçlayamam kim olsa korkup yapmak istemez. Bu arada yurtdışında yaşıyorum burda çok gerekli değilse sezaryen yapılmıyor bazı konularda bunların da eksikleri olduğunu düşünüyorum ama oldukça da iyi olduklarını söylemeliyim. Bizim de artık bilgi verirken korkutarak değil, daha ılımlı anlatmamız gerek.
  Size de bu güzel anlatımınız için teşekkür ederim emeğinize sağlık...

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz