HAMİLELİKTE BULANTILAR

                             Hamile, Kadın, Bebek, Aile, Yavruları, Göbek, Dokuz Ay

            Hamileliğin ilk 6 haftasında başlayıp 13. haftasına kadar süren bulantıları bir çok anne adayı yaşamıştır. Bazılarında hafif seyreden bulantılar bazı hamilelerde daha yoğun yaşanmaktadır.
            Ben üç hamileliğimde de ( 3 mü diyenleri duyar gibi oldum. Bir ölü doğum olmuştu:(()bulantı yaşamadım sayılır. Çok hafifti. Bazen dişimi fırçalarken, bazen ağır kokulardan etkileniyordum. Ama hayatımı olumsuz etkileyecek bir bulantı yaşamadım. Bütün gebeliklerimde  iştahım hep açıktı. İlk haftalardan itibaren hep çok yiyen, canı her şeyi çeken bir hamile oldum. Neticesinde de kızımda 24, oğlumda 22 kilo aldım...Çok şükür kurtulduk kilolardan. Nasıl kurtulduğumu bu yazımda anlatmıştım
           Bu bulantıların sebebi olarak hamilelik dolayısıyla kan dolaşımımızda  artan bazı hormonlar gösteriliyor. Bu hormonlar bazılarında bulantı hissi oluştururken, bazılarında da açlık hissi oluşturuyormuş.  Sanırım ben açlık hissi oluşanardanım. Bazı anne adayları hastaneye yatacak kadar yoğun bulantı yaşarken, bazıları hiç bulantı yaşamıyor.
         Bulantının yanı sıra bazı şeylerden eskisi kadar lezzet alamayız. Dilimizdeki tat cisimcikleri de değişikliğe uğruyormuş. Ben mesela çayı çok severdim. Gebeliğimin ilk dönemlerinde çaydan tiksinmiştim. Çok sevdiğim çayı içemiyordum. Ve yine tavuk eti... Hala yerken midem bulanıyor.
         Bu bulantıların bir çözümü yok. Şükür ki bebeğimiz ve bize bir zararı da yok. Bulantıyı hafifletmek için sizi tiksindiren, midenizi bulandıran yiyeceklerden ve kokulardan uzak durmanız gerekir. Bazı anne adaylarına evlerinin kokusu rahatsız eder, eşlerinin kokusundan bile rahatsız olanları duydum.
         Bulantıyı engellemek mümkün değil ama azaltmak için neler yapabiliriz.
        - Yanınıza tuzlu çubuk, yoğurt, leblebi gibi şeyler bulundurun
        -Yağlı yiyeceklerden uzak durun
        -Kafayı sürekli bulantılara takmayın oyalayacak şeyler bulmaya çalışın,
        -Aynı sıkıntıları çeken yakınlarınızla konuşun. Onların da bulantı yaşadığı ve sonra geçtiğini duymak içinizi rahatlatır
        -Yorgunluk bulantıları arttırıyor. Yorulmamaya,istirahat etmeye çalışın.
         Ve unutmayın ki bulantılar geçecek, hamileliğiniz keyifli hale gelecek. Sadece biraz sabretmeniz gerekiyor.
Share on Google Plus

anne güncesi

16 yorum:

 1. Ben hiç yaşamayanlardanım şükür :) iki çocuğumdada hiç aşermemde olmadı. İlk çocuğumda (kızımda) hatırlıyorumda eşim ilk heves akşama kadar en az 10 kere arar "bak ne istiyorsan söyle getireyim" der nerdeyse aşermem için yalvarırdı :) ama olmadı. Bşka sorunlar yaşadım ama normalde şeker hastası olmamama rağmen 2 hamileliğimde de gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) yaşadım yani neredeyse 2 hamileliğimde hep diyetle geçti.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şeker olu ca dikkat etmek gerekiyor. Bir de çok iştahlı oluyorsun ya kendini tutmak zor olmuştur canım.

   Sil
 2. Anne Güncesi... Ben nasıl olacağım acaba? Şu an o günler uzak gelse de, buralarda size mızmızlanırım sanırım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sen yeterki o yola gir bir çaresini buluruz blanacım.:) aşermek gerçekten zor umarım bir gün olunca çok rahat geçirirsin...

   Sil
 3. zor işler:))) ama annelik çok güzel.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ebet kuğu bülent oyl a başlayan annelik sonsuza kadar böyle ufak tefek dertlerle devam ediyor. Bir gülüşleri yeter;)

   Sil
 4. Hamilelik çok zormuş gibi geliyor bunları duyunca. Nasıl anne olacağım ileride bilemiyorum :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O günler gelsinde nazo biz sana yardım ederiz;)

   Sil
  2. O günler gelsinde nazo biz sana yardım ederiz;)

   Sil
 5. Çok çok faydalı bir yazı olmuş canım ellerine sağlık. Bu süreci daha hafif atlatmak için güzel tüyolar. teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 6. Ayy ne çektim ben:( 5 ay gece gündüz midem bulandı. Hem de sürekli yani kokuya bağlı değil. Ayvayla bütünleşmiştim::::::::::::9

  YanıtlayınSil
 7. ah canım yaa . yalnız o 3 çocuk kısmında resmen nasıl da anlamışsın 3 çocuk mu diye şaşıracağımı. Bir an telepati felan oldu sandım :) Evet hassaslık oluyor anneliğin zor yanları benim çok bulantım olmadı ama yakınlarımda bulantıları olup ta serum yiyenler çok oldu. Yeni anne adaylarına kolay gelsin diyorum zahmetsiz kolay geçsin tüm anacıkların hamilelikleri :)

  YanıtlayınSil
 8. Merhabalar,
  Ben 2 hamileligim sirasinda da cok uzun sureler bulanti ve cikarma yasadim maalesef. Benim yasadiklarimi yasayanlar icin yalniz olmadiklarini gostermek adina bir blog yazisi yazmistim, belki ilginizi ceker:
  http://herzamananne.com/2016/02/12/hyperemesis-hamilelikte-bitmeyen-cikarmalar/

  YanıtlayınSil
 9. Bana da bulantısı olacaklardan değil de, iştahı açılacaklardan olacakmışım gibi geliyor :) Hangisi daha iyi bilemiyorum tabi şimdi. Bakalım o günler nasip olsun da, hakkımızda hayırlısı.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz