KADINLAR GÜNÜNDEN BEKLENTİLERİM

                               

 
Kadınlar Günü

        Kadınlar günü
       Kadınlar gününün kutlandığı 8 martın özel bir tarih olduğunu açıklamak istiyorum yazıma başlarken. Amerika’ da dokuma fabrikasında çalışan 40.000 kadın işçi haklarının iyileştirmesi için greve başlıyor. Fakat polisin işçilere saldırması, işçileri fabrikaya kilitlemesi
sonucunda fabrikada yangın çıkıyor ve kurtulamayan 129 kadın bu yangında ölüyor. 1910 senesinde ise bu gününü anısına, 8 Martın DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ olarak kutlanılmasına karar veriliyor. Şimdiler de Birleşmiş Milletlerin kriterlerindeki bir gün olduğundan,  biz de sözde söylemlerimiz ve açtığımız birkaç afişle kutluyoruz.
         Dünya emekçi kadınlar günü tabirini, fazlalaştırılmış eksik bir tabir olarak buluyorum. Emek vermeyen kadın var mıdır ki? Çalışan kadın biraz daha emekçidir belki ama çalışmayan kadının emekçi olmadığını söylemek yanlış olur.
         Diğer ülkelerde nasıl kutlanıyor bilmiyorum. Ya da bugünü kutlanmaya değer kılan nasıl iyileştirici yasalar, toplumsal baskılar oluşturuluyor bir fikrim yok. Ama bizdeki tablo şöyle:
Sivil toplum kuruluşları kadınlar gününden bir kaç gün önce işlenen cinayetlere, şiddet gören birkaç  kadın fotoğrafı da iliştirerek dikkat çekmeye başlar. 8 martta ise protokol, basının ve halkın ilgi duyduğu  yerlerde olan kadınlara huzur evi, hastane v.s karanfil dağıtır. Şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenir ve en güzel şiiri yazan kişiye ödül verilir. Sonra  ise ; şak şak, bravo, var ol, yaşasın sloganlarıyla 8 Mart biter. Esasında kutlanan belediye, valilik ve sivil toplum kuruluşlarının  yaptığı çalışmalardır. Bu çalışmaların kadınlara dokunduğu hayır nedir acaba?

       Keşke şu şekilde kutluyor olsaydık:
 • Madem bugün bizim günümüz, önceden bir kamuoyu yoklaması yapılsaydı. Çalışan kadınların sorunları nedir, ev hanımlarının beklentileri nedir diye. Bir anket düzenlenebilirdi mesela. Ve bunun doğrultusunda gözle görünür iyileştirmeler ve yasalar çıkartılıp, bize 8 Martta hediye edilseydi.
 • Anne sütünü desteklemek için yürütülen kampanya keşke doğum sonrası izin süresinin uzatılması için de yürütülseydi. İzni olmayan, rapor alınca da idarece suçlanan anne çocuğunu nasıl emzirecek, buna çözüm bulunsa mesela...
 • Hamile olarak çalışan kadınların aslında bariz bir şekilde nasıl çalıştırılacağı belliyken, karnında bir bebek taşıdığı yok sayılıp, normal bir insandan beklenilen performans beklenmese keşke. İyileştirmeler yapılsa hamileler için. Kötü hava koşullarında valiliklerin hamilelere verdiği izni kullandırmak istemeyen idareciler uyarı alsa mesela…
 • Topluma bir birey yetiştiren kadınlara, hem kendilerini, hem de çocuklarını geliştirecek imkanlar tanınsa. Psikologlar, pedagoglarla sürekli işbirliğinde olunsa. Kafamıza bir şey takıldığın da çözümü  internette değil de sürekli görüştüğümüz çocuk gelişimci, psikolog, pedagogda bulsak.
 • İşyerlerinde kreşler olsa mesela. Hem bu kreşlerle işsiz kadınlar iş bulsa, hem de çalışan anneler çocuklarını rahatça emzirse, büyüdüğüne şahit olabilse keşke…
 • Ev hanımları için erkeklerin yüzde 80'inin beyninde oluşan ben yorgun geldim , bütün gün evde ne yaptın ? mantığını silmek için erkeklere özel seminerler, eğitimler düzenlense...
 • Şiddeti önleme çalışmaları yaygın bu aralar  ama psikolojik şiddet yaşıyor hemen hemen bütün kadınlar.  Erkeklere bu yönde de eğitimler verilse. Keşke çalışan erkeklerin bilgisayarlarına her gün eşime, çocuğuma nasıl daha iyi davranabilirim, onlara nasıl yardımcı olabilirim diye yazılar gelse. Ve mümkünse bu yazıların  sonunda ( okuduğumuzu anladık mı)  kısmı olsa...

         İşte bütün bunlar olsa ve 8 martta bize deseler ki ; bakın biz bunları yaptık ve uyguladık ve başarılı sonuçlar aldık. İşte o zaman kutlanmaya değer bir gün olurdu benim için.
       Share on Google Plus

anne güncesi

34 yorum:

 1. Maleesf bu önemli günler hakkıyla kutlanmıyor. Kadınlar bir değer olarak hayatımızda yer almalıdır.

  YanıtlayınSil
 2. maddelere tek tek katılıyorum canım.anneler için iyileştirmeler yapılsın

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi demir kadın? Gerek anlamda çalışmalar olsun. Elle tutulan, gözle görülen çalışmalar

   Sil
 3. yaa ne güzel fikirler bunlar di mi yaa. böle olsun evet göstermelik olmasıın :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Karanfil dağıtmakla, yılın annesini seçmekle olmuyor bu işler değil mi?

   Sil
 4. Durumlar er ya da geç iyileşecek. Temennimiz elbette geç olmamasından yana. Dilerim kadınların yarınından endişe etmediği günleri de görürüz.

  YanıtlayınSil
 5. Erkeklere eğitim verilmesi dışındaki tüm fikirlerinize katılıyorum. Hiçbir konuda ayrımcılık yapmak iyi değil. "Kadınlar iyidir erkekler kötü" şeklindeki görüş ne kadar doğru? Kadını da erkeği de önce insan olarak görmek lazım. Öyle kadınlar var ki, kocasından dayağı yer, sonra kalkıp "Kocam o benim, sever de döver de" der. Bakın sabah CNN de dinlediğim habere göre kadın erkek eşitsizliğinin en fazla olduğu on beş ülkeden biriymişiz. Ben de benzer bir yazı yazmayı düşünüyordum bu özel gün için. Neler yapılabilir başlığı altındaki önerilerinizden yararlanacağım.
  Velhasıl kadını erkeği omuz omuza mücadele vermeli bu konuda. Anneler, oğlan çocuklarını küçük yaşta onların karşı cinsle eşit olduklarını söyleyerek eğitmeye başlamalı. Kadına şiddet ne demek ya. Öyle bir kültür yaratacaksın ki bunu yapanın toplumun önünde yüzü kızaracak. Bence kadınlar bugün kendilerine çiçek veren politikacıları terslemeli, demeli ki bize mecliste eşit temsil hakkı verin, çiçekler sizin olsun.

  YanıtlayınSil
 6. yazdıklarına katılıyorum öyle 2 afişle kutlama yapmanın kadınlara hiçbir faydası maalesef yok.

  YanıtlayınSil
 7. Bir gün dediklerinizin gerçekleşeceğine inanıyorum, sonuçta doğal ve olması gerekenden bahsediyorsunuz. Bir gün gerçekten olacak bunlar..

  YanıtlayınSil
 8. Ne güzel yazmışsın Güncem. Aynen dediğin gibi kutladık bitti diyorlar ;( söylenecek çok şey var! Susulacak da ;(

  YanıtlayınSil
 9. yine çok güzel bir paylaşım olmuş

  YanıtlayınSil
 10. Dediğin gibi, sorunlara değinip, onların çözülmesi çok daha faydalı olur hepimiz için..

  YanıtlayınSil
 11. Harikasın yüreğine sağlık. Emekçi kadınlar günü adıyla başlanan bu özel gün , kapitalizmin oyuncağı haline getirilmiş olmuş kadınlar günü . Bu ülkede kadınların düştüğü içler acısı durum varken çözüm üretmek yerine kozmetik firmaları indirim yapıyor ha bir de tecavizcüler iyi hal indirimi alıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin de öyle canım. Keske daha çok dikkat cekebilsek

   Sil
 12. Yani demek istediğimiz kısaca bizi tek bir gün için hatırlamasınlar değil mi? :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ebru hatirlanacaksa da bu gerçekten bir şeyler yapılan bir hatırlama olsun

   Sil
 13. Keşkesiz bir 8 mart hayal gibi maalesef

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle kalmaz naz cim inşallah sizin gibi mantıklı yeni nesil bayanlar geliyor;)

   Sil
 14. kesinlikle çözüm odaklı sunduğunuz şıklar , yine de sizin de belirttiğiniz gibi sadece bir gün karanfil dağıtmakla olmaz bu iş .Hele ki memlekette inanın kadınlar günü kutlamalarını gördükçe bu kadınların niye sadece yılın bir günü dışarıda yememk yiyebildiği için sevindiğine aklım almıyor , zira ertesi gün daha aydınlık olmayacak bizler için ne yazık ki...:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgililer günüyle ayni kefeye konuluyor. Halbuki anlam ve önemi daha farkli

   Sil
  2. Sevgililer günüyle ayni kefeye konuluyor. Halbuki anlam ve önemi daha farkli

   Sil
 15. Sağolun hepsine katılıyorum.Ne yazıkki erkek egemen toplumlarda kadının adı yok!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu düşünceyi kirmak çok zor olacak ama ufak da olsa olumlu sinyaller var

   Sil
  2. Bu düşünceyi kirmak çok zor olacak ama ufak da olsa olumlu sinyaller var

   Sil
 16. ne güzel anlatmışssın, çok güzel bi yazı olmuş, ellerin dert görmesin

  YanıtlayınSil
 17. Beklentiler şahane ♥
  Ama gerçekler geci :/
  Neyse enseyi karartmayalım...
  Gecikmeli olarak kadınlar günü kutlu olsun ♥

  YanıtlayınSil
 18. Kadınlar gunun kutlu olsun. Her gun kadınlar gunudur deyıp bugun kutlayayım dedım 😊

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz