YAŞLILIK KORKUSU

   
         Neva bizim yaşlanmamızdan çok korkuyor. Bugün evde farklı bir terlik giymiştim. Bize geldiğinde anneannesi giyiyordu o terliği. "Anne bu yaşlı terliği bunu neden giydin" dedi. Çok şaşırdım. Annem giydiği için terliği gözünde yaşlı terliği olarak adlandırmış. Benim yaşlanmamı istemediğinden o terliği de giymemi istemiyordu.
         Bir keresinde de ben yaşlanınca arabayı sen kullanırsın, beni gezdirirsin demiştim. Bütün gün surat astı, "sen yaşlanmicaksın, senin yaşlanmanı"istemiyorum dedi
          Yine başka bir gün büyüyünce sen anne olacaksın ben de anneanne olacağım demiştim. Hayır "sen anneanne olmayacaksın, benim annem olacaksın." Yine senin annen olacağım. Ben senin hep annenim, sen de benim hep kızımsın desem de bunu bir türlü kabul etmedi. "Sen benim annem olacaksın. Anneanne olmayacaksın diyor". Anlaşılan bu kavramları anlamayacak kadar küçük ve yaşlılığı çaresizlik olarak görüyor.
         Yaşlılığı ona başka şekillerle sevdirmek gerekiyor diye düşündüm. Yaşlıları çok itici bulmaya başladı bu aralar:) Bunda biraz da büyüklerden uzakta yaşamamızın etkisi var sanırım.:(

           18-24 Mart yaşlılar haftası olarak kutlanıyor.Fırsat bu fırsat  Biz de bu haftada Neva'yla neler yaptık onu paylaşmak istedim.
   

      Öncelikle boyama yaptık. İnternette yaşlılar haftası deyince bir sürü şey çıktı karşıma. Beğendiğim bir kaç boyama sayfasını indirdim ve boyadı.
 
       Kağıt havlu rulosundan yaşlı dede yaptık.
 
     
   Bir de huzur evinde bir dedenin  doğum gününü kutladık. Hem dedemiz hem de biz çok mutlu olduk. Öptürdü kendini dedeye. Bir de bana sordu" anne öpsün mü?" Böyle sormasına da sevindim. Yabancılarla aradaki mesafenin farkında demek ki.
     İlk defa tiyatroya gittik, umduğunun aksine sakince izlediler. Kaan bile oturdu uslu uslu. 2 yaş sendromunu dibine kadar yaşadığımız şu günlerde, bu davranışı beni şaşırttı. Tiyatro da bol bol müzik, kahkaha ve alkış vardı. Dikkatini hep oralara yöneltti. Demek ki çocuk tiyatrosu gelirse ailece gidebiliriz. Sosyal aile olmaya başlıyoruz yaşasınnnn!!!:)))
Not: Oyun ve aktivite videoları için instagram hesabim tık tık
            
Share on Google Plus

anne güncesi

14 yorum:

 1. Yaşlılar haftası diye bir hafta olduğunu ilk kez okuyorum. Ne kadar cahilim ben ya

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah hocam. Biz de isin içine girince anladım. Cocuklar olunca boyle şeyler daha çok karşımıza çıkıyor. Öğrenmiş oldunuz bu sayede ekim ayında da dünya yaşlılar günü var. :))

   Sil
  2. Estağfurullah hocam. Biz de isin içine girince anladım. Cocuklar olunca boyle şeyler daha çok karşımıza çıkıyor. Öğrenmiş oldunuz bu sayede ekim ayında da dünya yaşlılar günü var. :))

   Sil
  3. Ne kadar mütevazisiniz ya. Ben yerinizde olsam "cahil kalmak istemiyorsan bloğumu daha sıkı takip et" derdim :)Bu arada bana -aynı şeyler yazsa da- iki kez cevap vererek ayrıcalık gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim.

   Sil
 2. Neva haklı :p Ben de yaşlanmaktan korkuyorum Anne Güncesi, nerde kırışıklık önleyici krem, detoks yapan sebze suyu tarifi orda ben :) Şaka bir yana, iyi ki varsınız, bilinçli anneler hem benim gibilere örnek ve yol gösterici oluyor hem de muhteşem çocuklar yetiştiriyorlar :)

  YanıtlayınSil
 3. Maşallah:) Şimdiki çocukların dünyası çok geniş.Anneler olarak bizde onlara aydınlatıcı yol gösterdikten sonra özgüvenli, bilgili çocuklar yetişiyor.Sizide tebrik ederim bilinçli,harika bir anne olduğunuz için.Yavrularınız ve siz Allaha emanet olun.

  YanıtlayınSil
 4. Başarılı bir deneyim olmuş,benim kızım da da var bu yaşlılık korkusu benim yaşlanmamdan çok korkuyor.Annemi kaybettiğim zamandan beri.

  YanıtlayınSil
 5. Ben de küçüklüğümde bir ara benzer bir korku yaşiyordum anneme dair. Sanirim temelinde anneannemin sürekli hastaliklarindan söz etmesi, artik bizim ne kadar ömrümüz kaldi ki gibi seyler söylemesi ve yasli oldugu icin bir cok seyi yapamayacagini vurgulamasi yatiyordu. 4 yaslarimda filan ciddi ciddi annem boyle olmasin diye aglayarak dua ettigimi hatirliyorum :/ siz de anneanneyle durum nasil bilmiyorum ama belki yine boyle bir cumle sebep olmus olabilir...

  YanıtlayınSil
 6. Ben de küçüklüğümde bir ara benzer bir korku yaşiyordum anneme dair. Sanirim temelinde anneannemin sürekli hastaliklarindan söz etmesi, artik bizim ne kadar ömrümüz kaldi ki gibi seyler söylemesi ve yasli oldugu icin bir cok seyi yapamayacagini vurgulamasi yatiyordu. 4 yaslarimda filan ciddi ciddi annem boyle olmasin diye aglayarak dua ettigimi hatirliyorum :/ siz de anneanneyle durum nasil bilmiyorum ama belki yine boyle bir cumle sebep olmus olabilir...

  YanıtlayınSil
 7. Büyüklerden uzakta olmak bizi bile etkiledi, çocuklar da haklı :) Çok güzel etkinlikler yapmışsınız :)

  YanıtlayınSil
 8. Acaba yaşlıların hasta olacağına dair ya da Allah korusun vefat edeceğine dair birşey mi duydu, öğrendi de beynine yerleşti kuzucuğun.
  Öpsün mü diye sormasını çok sevdim. Aferin ona akıllı kızım.

  YanıtlayınSil
 9. çok faydalı bir etkinlik olmuş. kıyamam ya yaşlanmanızı istemiyor :)

  YanıtlayınSil
 10. Ne güzel düsünmüssün. Cok güzel faaliyetler yapmissiniz.

  YanıtlayınSil
 11. Eren'de benim yaşlanmamdan inanılmaz korkuyor. Bende annemin yaşlanmasından inanılmaz korkuyorum :(

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz