Çocuklarda 4 Gelişim Evresi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

        

Çocuklarda 4 Gelişim Evresi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

      İnternet: 7’den 70’e herkesin kullanması gereken dev bir kütüphanedir. Bize düşen ise teknolojiyi nasıl kullanması gerektiğini çocuklara öğretebilecek bilinçli ebeveynler olabilmektir.
Bilinçli ebeveyn… İşte bunu sağlamak için anneguncesi.net’te tecrübelerimizi paylaşıyor ve yorumlarınızla eksiklerimizi tamamlıyoruz. Mesela bir çocuğun zihinsel gelişim evrelerini, bilimsel olarak kanıtlanmış ve kategorize edilmiş şekilde kaçımız biliyoruz? Bilmek zorunda olduğumuzu unutmayalım.

                        ÇOCUKLARDA ZİHİNSEL GELİŞİM EVRELERİ

0-2 Yaş - Duygusal Dönem:
Çocuklar, bir takım içgüdüsel yeteneklerle dünyaya gelir. Emme, dokunma, tükürme gibi eylemleri doğduğu günden itibaren yapabilen çocuklar için refleks sahibi diyebiliriz. Bu dönemde çocuklar refleks sahibi olmakla birlikte seslere karşı duyarlılık geliştirirler. Cisimlerin göz önünden kaybolduğu zamanlarda aslında yok olmadıklarını öğrenirler. Deneme-yanılma yöntemini keşfeder ve kendilerine keyif veren davranışları tekrar ederler. Hızlı ve genellikle kontrolsüz bir şekilde öğrenmeye devam ederler. Bu dönemde sağlıklı uyku ve beslenme alışkanlıkları hayati önem taşıdığı için ebeveynler bu gibi konulara maksimum hassasiyet göstermelidir.

2-7 Yaş - İşlem Öncesi Dönem
Öğrendiklerini tekrar edebilme yetenekleri gelişir. Bir masalı ezberlediklerinde kendileri de anlatabilirler. Sembolleme yaparak tencere kapağını araba direksiyonu gibi kullanabilirler. Oyuncak bebeklere anne şefkati gösterebilir ve canlıcılık yaklaşımıyla gerçek bir bebek muamelesi yapabilirler. Ben merkezci olurlar ve etraflarındaki her şey sanki onlar için vardır. Toplum kurallarını öğrenebilir ve kurallara uyabilirler. Bunlarla birlikte çok soru sorarlar. Bu dönemde ebeveynler, çocuklardan gelen sorulara olabildiğince açıklayıcı cevaplar vererek gelişim-öğrenimlerini desteklemelidirler. Çocuklarla oyun oynamanın da önemi büyüktür.


7-11 Yaş – Somut İşlemler Dönemi
Eylemler ve nesneler hakkında mantıklı düşünebilirler. İşlemleri tersine çevirebilir, sıralama ve sınıflama yapabilirler. Ben merkezcilikten de uzaklaşmaya başlarlar. Ağırlık, uzunluk, sayı, hacim gibi konuları kavrarlar. Okul eğitiminin de temel evresi olduğu için bu dönemde atılan temelin sağlamlığı koca bir akademik hayatın yönünü belirler. Bu dönemde çocuklara karşı baskıcı veya tam tersi tavizkar tutum sergilenmemelidir. Bunların yerine demokratik tutum sergilenerek kişisel gelişimleri desteklenmelidir.

Örnek: Bilgisayar başında vakit geçirmek isteyen çocuğa doğrudan yasak koymak veya tam tersi, her istediğinde bilgisayarı açıp oyun oynamasına müsaade etmek doğru olmayacaktır. Bunun yerine belirli bir süre faydalı bilgisayar uygulamalarını kullanmasına müsaade edilebilir. Mesela, TUBİTAK desteğiyle geliştirilmiş MetalUP beyin egzersizleri uygulaması, çocukların derslerdeki başarısını arttırmakta, dikkat gelişimine destek vermekte ve analitik düşünce yeteneklerini geliştirmektedir. Bu gibi teknolojik uygulamaların günlük belirli bir süre ile kullanımına müsaade edilmesi hem çocuğun mutlu olmasına, hem de oyun oynarken kendini geliştirmesine olanak tanır. Muhakkak inceleyin: www.mentalup.net

11-18 Yaş – Formel İşlemler Dönemi
Soyut kavram ve düşünceler hakkında sağlıklı bir mantık geliştirirler. Kendine özgü düşünce yetenekleri gelişir. Üst düzey akıl yürütebilir, değişken içeren karmaşık problemleri çözebilirler. Bu dönemde cinsel-üreme fonksiyonları gelişir, beynin üreme ile ilgili çeşitli hormonlar salgılama işlemi başlar. Duygusal ve fiziksel değişimin en yoğun olduğu dönemlerdir. Dolayısıyla, bu dönemde ebeveynlerin yol gösterici olması gerekmektedir. Duygusal krizlere çözüm odaklı ve sabırla yaklaşmanın önemi büyüktür. Aslında 11-18 yaş aralığı, ergenlik dönemini de kapsadığı için ayrıca ve daha kapsamlı incelenmelidir. Dolayısıyla bu konuyu farklı bir makalede yeniden ele almak daha sağlıklı olur.

 ÖNEMLİ AÇIKLAMA
7-11 yaş aralığı için tavsiye ettiğim MentalUP uygulaması pedagojik ürün belgeli, güvenilir ve işe yaradığı kanıtlanmış bir hizmettir.  Konu sağlıklı çocuk yetiştirme olduğu için bu detayın altını önemle çizmek isterim. Şuan Türkiye’de 32.000+ çocuk (aile) tarafından kullanılmaktadır. Başlangıçta ücretsiz kullanmanız mümkün. Tam üyelik almak isteyenler bu kupon koduyla %20 indirimden faydalanabilir.


İNDİRİM KODU: 300316
Bu indirim kodu MentalUP Beyin Egzersizleri Uygulaması’na sağladığımız destekten dolayı MentalUP tarafından takipçilerimize hediye edilmiştir ve ilk 30 kişi için kullanıma açıktır. İyi günlerde kullanın
Share on Google Plus

anne güncesi

19 yorum:

 1. ücretsiz deneme programı için üye oldum sistemi tam anlayabilmek adına bizim için uygunsa alayım diye bilgi güncelleme kısmı var orda doğum tarihi yazınca hata veriyor sanırım daha büyük çocukları kabul ediyor sistem, ama çevremdekilere önereceğim mutlaka

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba doğum tarihi bilgisi, çocuğun gelişim analizini kendi yaşındaki diğer çocuklarla kıyaslayabilmesi için gerekli. Eğer bu özellikten faydalanılmak istenmiyorsa "doğum tarihi" bilgisi girilmese de olur.

   Doğum tarihi giriş formatı gün.ay.yıl şeklinde yani örneğin 25.02.2005

   Sil
 2. Evet canım 7 yas ustu sanırım. Şahsen ben de katildim çok eğlenceli. Mental gelişime katkısı var

  YanıtlayınSil
 3. Ayy okuldayken ne çok görmüşüz bu dönemleri o günlere gittim birden Freud'un cinsel dönemleri Erik Erickson'un sosyal dönemler, oyy Maslow'un ihtyiaçları hiyerarşisi, Piaget'in bilişsel dönemleri baya da kalmış aklımda bişeyler :) Hızımı alamadım okuyunca :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Pedogojik formasyon tadında bir yazı:) site çocukların mantıksal zekâlarını geliştirmeye yönelik. Özellikle bilim sanat gibi sınav düzenleyen kurumlar çin faydalı olur kanaatindeyim

   Sil
  2. Pedogojik formasyon tadında bir yazı:) site çocukların mantıksal zekâlarını geliştirmeye yönelik. Özellikle bilim sanat gibi sınav düzenleyen kurumlar çin faydalı olur kanaatindeyim

   Sil
 4. Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

  YanıtlayınSil
 5. Bizim çocuklar küçükken net yoktu sizler çokk şanslısınız her konudan haberdar olup daha bilinçli evlat yetiştiriyorsunuz harika bir paylaşım emeğine sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Net olsa bir dert olmasa bır dert. Kullanma zamanları ve neyi kullandıkları çok önemli. Ama biz anne babalar için sınıf koymakta bir o kadar zorlaştı. En iyisi bu kadar yaygın bir kullanımın faydalarından nasiplenmek

   Sil
 6. Seval:

  İyi ki bu bloğu takip ediyorum. Burada okumasam kim bilir ne zaman haberdar olacaktım bu uygulamadan. Ne kadar teşekkür etsem azdım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin için faydalı olmasına çok sevindim. Yakında bir çekiliş düzenleyeceğim ücretsiz üyelik için. Ona da katılın lütfen;)

   Sil
 7. Bana da uymuyor o zaman tanidiklarima oneririm artik! Guzel bir paylasim olmus canim. Tesekkurler...

  YanıtlayınSil
 8. Bana da uymuyor o zaman tanidiklarima oneririm artik! Guzel bir paylasim olmus canim. Tesekkurler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öner canım. Aslında 4 yaş üstünü kapsıyor. Zamanı gelince biz de kullanırız

   Sil
 9. Güncem, benimki 0-2 yaşa giriyor şu anda :) sonraki evreler için de çok güzel bir yazı olmuş!
  Ben de üyeyim ve çok beğendim uygulamayı!
  Teşekkürler ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Denden hiç mi bir şey kaçmaz ki yaa...evet çok güzel ben de çok beğendim

   Sil
  2. Denden hiç mi bir şey kaçmaz ki yaa...evet çok güzel ben de çok beğendim

   Sil
 10. Çok güzel bir paylasim. Tesekkürler.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz