ÇOCUKLARA MASAL ANLATMANIN FAYDALARI

                   
             
Uyku rutinlerimizden biri de çocuklara masal anlatmak. Evdeysem kızıma ben masal anlatıyorum. Oğluma da kitap okuyorum.İkisi aynı anda uyuyorsa masaldan Kaan' da nasibini alıyor söylediiğim her şeyi tekrarlıyor. Orman, fil, koştu, kocaman....:)  Her gece en az bir masalımız var. Hatta çoğu zaman önce bir kitap sonra bir masal oluyor. Son zamanlarda kızımın tercihi masallardan yana. Kitaplardaki aynı hikayelerden çok sıkıldı sanırım. Annesinin atmasyon masallarını daha çok seviyor.
             Her akşam bir masal uydurmayı nasıl başardığımı ben de bilmiyorum. Sanırım bu konuda uzmanlaştım. Bazen kızım diyor ki anne hani şu masalı anlatmıştın ya gene anlat. Tabi o anlık uydurduğumdan hatırlamıyorum:)
              Bazen komik masallar anlatıyorum, bazen günün anlam ve önemine uygun masallar. Dinozor sana söylüyorum, kızım sen işit gibisinden:)
              Geçenlerde  karşıma bir yazı çıktı. Anlattığımız masalların çocuklar üzerinde bilmediğimiz ne kadar çok faydası varmış ben de sizinle paylaşmak istedim.

              Dil becerisini geliştiriyor.
              Bilirsiniz çocuklar bizi taklit ederek konuşmayı öğrenirler ve bir zaman sonra tıpatıp bizim cümlemizi kurarlar. Ne kadar çok şey anlatırsak o kadar iyi demek ki.

              Hafızayı geliştiriyor.
              Daha çok sayı da kelime duyunca daha çok şeyi akıllarında tutuyorlar bu da hafızalarını geliştiriyormuş.

              Dikkatini bir yönde toplamaya yardım ediyor.
              Anlattığımız masallardaki ilginç olaylar onların dikkatini masala çekiyor ve dikkat dağılması yaşamadan sonuna kadar dinliyorlar

              İlişkiniz güçlenir.
              Masal anlatan ebeveynle anne baba arasında paylaşım olur. günlük hayatta anlatamadıklarını masal sırasında soru sorarak dolaylı olarak anlatır. Buna sonuna kadar katılıyorum. Her masal sonrası kreşte yaşadıklarını ben sormadan anlatıyor. Birlikte konuşuyoruz. Sonra onun rahat bir uykuya daldığını hissediyorum.

             Yorumlamayı,  farklı açıdan bakmayı öğrenir.
             Masal bitince bir süre sessiz kalıp çocuğunuzdan ilk tepkinin gelmesini bekleyin. Bakalım bu anlatılanlar onda neler hissettirmiş. Olayları nasıl yorumluyor.
              Artık kendi masallarımı yazmayı düşünüyorum. Belki ileride işimize yarar, kızımın büyüdüğü masallarla torunlarım da büyür.
              
                 
Share on Google Plus

anne güncesi

28 yorum:

 1. İyi haftalar, her annenin içinde bir yazar, bir mutfak şefi, hemşire, doktor... Bir annenin içine neler sığar, nasıl sığar? Her şey değişiyor, bozuluyor diye keyfimiz yok ya işte çok şükür değişmeyen kocaman sevgilerimizden biri. Hepimiz aynıyız anne olunca ya da çocuk olunca.Çok güzel bir hafta olsun, gerisi de öyle gelsin...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bütünanneler süper kahraman:) her şey olmayı başarıyoruz gerçekten. Hayal gücüm çok gelişti benim de. Biz anneler çocuklara çok şey öğretiyoruz aslında birlikte öğreniyoruz. Onlar da bize çok şey katıyor. Büyüyoruz birlikte;)

   Sil
  2. Bütünanneler süper kahraman:) her şey olmayı başarıyoruz gerçekten. Hayal gücüm çok gelişti benim de. Biz anneler çocuklara çok şey öğretiyoruz aslında birlikte öğreniyoruz. Onlar da bize çok şey katıyor. Büyüyoruz birlikte;)

   Sil
 2. Masallar, en sevdiğimiz:) Bizim masallar soru ve cevaplarla geçiyor ve masal inanılmaz karakterle can buluyor:) bende kitap okuyorum ama yorumlayarak okumak her zaman + kazandırıyor hikayelere...gerçekçi ve güzel yazilarin her zaman begenim oluyor cnm

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap okumanın çocuklara çok şey kazandırdığını bizzat yaşayarak öğrendim. Seni de tebrik ediyorum canım çocuklarını bu güzel alışkanlığı kazandırdığın için.

   Sil
 3. Aslında biz büyükler için bile masalların olması gerek. İnanmak isteriz; çünkü umudumuzu arttırır inanmak.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ümit etmek çok güzel. Beklentisi olmalı insanin yoksa hayat çekilmez olur

   Sil
  2. Ümit etmek çok güzel. Beklentisi olmalı insanin yoksa hayat çekilmez olur

   Sil
 4. Cok güzel bir konuya deginmissiminiz. Masallar :)

  YanıtlayınSil
 5. Anneliğin getirmiş olduğu yaratıcılıklardan galiba :) ileriki günlerde bende kızıma uykudan önce masal okumayı planlıyorum şimdilik şarkı dinliyoruz :)
  Bu güzel paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cok iyi olur canım, dil gelişimini çok destekliyor masallar, kitaplar. Benim iki çocuğum da çok erken konuştu bun da kitabin, masalın katkısı çok diye düşünüyorum

   Sil
 6. aynı masalı 152544 kez anlattım herhaldeee :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Al benden de o kadar ve bir 152544 kez daha anlatacağız sanırım

   Sil
 7. Yine güzel bir konuya değinmişsiniz. Ben tam bir masal anlatma özürlüyüm. Kızım bana kelime söylüyor mesela kaplan diyor yada dolap bazen de anne masalı anlatmamı istiyor bende ona göre uyduruyorum,çoğu zaman da cok zorlaniyorum.ama gerçekten çok güzel ve eğlenceli oluyor.onun da eğlendiğini görmek beni mutlu ediyor. Hatta şöyle söyleyebilirim günün en güzel zamanı oluyor ikimiz icin. Oyuzden herkese muhakkak tavsiye ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim mine hanim güzel yorumunuz için. Günün en sakın ve en güzel zamanı bence de. Başbaşa kalınca icindekileri bosaltiyor.kızgınlıklarını, sitemlerini, mutluluklarını. Uyku öncesini çok seviyorum.

   Sil
 8. Yine güzel bir konuya değinmişsiniz. Ben tam bir masal anlatma özürlüyüm. Kızım bana kelime söylüyor mesela kaplan diyor yada dolap bazen de anne masalı anlatmamı istiyor bende ona göre uyduruyorum,çoğu zaman da cok zorlaniyorum.ama gerçekten çok güzel ve eğlenceli oluyor.onun da eğlendiğini görmek beni mutlu ediyor. Hatta şöyle söyleyebilirim günün en güzel zamanı oluyor ikimiz icin. Oyuzden herkese muhakkak tavsiye ederim.

  YanıtlayınSil
 9. Rutin olarak her uyku öncesi ya masal yada hikâye okuyorum/ anlatıyorum. Bu aralar Küçük Prens revaçta :) Rüyasında sayıkladığı için devamını uykusunda getirdiğini de duyuyorum. Önemli olan doğru seçim yapmamız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bak çok güzel bir konuya deginmişsin. Yaşına uygun olanları seçmek lazim. Mesela kırmızı başlıklı kızı ben hala anlatmıyorum. Boyle kurt hikayeleri bir havanın insanı yemesi onu korkutuyor. Daha farklı şeyler anlatiyorun

   Sil
 10. Hayal kurmak güzeldir ki bence büyükler de dinlemeli. Ahh bir okuyan olsa!:) Masal okumak guzel de ben ogluma okuyacak masal bulamiyorum. Yas kucuk olunca ince eleyip sık dokuyorum biraz ama guzel seyler ogrensin istiyorum. Kafasinda kotu seylere yer olmasin ama bunu bulmak zor geliyor!

  YanıtlayınSil
 11. Hayal kurmak güzeldir ki bence büyükler de dinlemeli. Ahh bir okuyan olsa!:) Masal okumak guzel de ben ogluma okuyacak masal bulamiyorum. Yas kucuk olunca ince eleyip sık dokuyorum biraz ama guzel seyler ogrensin istiyorum. Kafasinda kotu seylere yer olmasin ama bunu bulmak zor geliyor!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitaplara dikkat etmek lazım. Ben kızım için bir kitap almıştım üstünde 2+ yazıyordu içindeki hikayede şöyle: bir koyun var çok uyuyor, arkadaşları o uyurken gidiyor, uyanınca arkadaşlarına yetişmek için yola koyuluyor kurdu görüyor yolda, kaçmaya başlıyor, ahıra gidip kapıyı kapatıyor. Kızım bundan çok etkilendi bir dönem korkmaya başladı nereye gitar kapıyı kapatıyordu artık. O yüzden çok dikkat etmek lazım. Aslında mesaj birlikte hareket etme, tembel olmama ama çocuklar farklı bir yerden yakalıyor. Yazara da dikkat etmek lazım.

   Sil
  2. Kitaplara dikkat etmek lazım. Ben kızım için bir kitap almıştım üstünde 2+ yazıyordu içindeki hikayede şöyle: bir koyun var çok uyuyor, arkadaşları o uyurken gidiyor, uyanınca arkadaşlarına yetişmek için yola koyuluyor kurdu görüyor yolda, kaçmaya başlıyor, ahıra gidip kapıyı kapatıyor. Kızım bundan çok etkilendi bir dönem korkmaya başladı nereye gitar kapıyı kapatıyordu artık. O yüzden çok dikkat etmek lazım. Aslında mesaj birlikte hareket etme, tembel olmama ama çocuklar farklı bir yerden yakalıyor. Yazara da dikkat etmek lazım.

   Sil
 12. Aklıma çocuklarımı büyütürken okuduğum masalların artık benim uykumu getirmiş olmasına rağmen, çocukların masalın sonunu dört gözle beklemeleri geldi...:) Ben hadi yatmayacakmısınız deyince onlar sonra ne olmuş derlerdi..:)

  YanıtlayınSil
 13. bazi zamanlar kitap okuyoruz daha doğrusu kitaplardaki resimleri bir defne anlatıyor bir ben.. bazen de ben bişeyler anlatıyorum ama cidden saçmalıyorum ve dinlemediğini düşünüyorum o anda :) ben saçmalarken bi bakıyorum defne anlattığım şeylerle ilgili bazı hareketler yapıyor.. "çadıra girmişler ve kamp yapmışlar.. kuşlar hep birlikte uçmuşlar falan derken battaniye altına giriyor elleriyle kanat yapıyor.. kendimi geliştirmem gereken bir nokta bu aslında çünkü gerçekten etkiliyormuş bunu yaşayarak gördüm :) hem kendimiz masal türetirken hemde kitap seçimi kritik gerçektende

  YanıtlayınSil
 14. Büyük oglum anlatmami tercih ederdi küçükler kitaptan okumami istiyor resimlere de bakiyorlar. Uyku öncesi rutini çok önemli. Ama biz gün içinde de okuyoruz.

  YanıtlayınSil
 15. bende kızıma masallar anlatıyorum. ama kötü sonla bitiriyorum genelde. yalnız bende sıkıntı var masallar nasıl oluyorsa kırmızı başlıklı kız, gülben ergen ve yıldız tilbe arasında geçiyor :DD

  YanıtlayınSil
 16. Ben de masallarla büyüdüm, babaannem anlatırdı sağolsun. Şimdi kendimi çok şanslı hissediyorum, iyi ki masallarla büyümüşüm. Sizin çocuklarınızın da bu anlamda şanslı olduklarını düşünüyorum, çok huzur verici bir şey. :)

  YanıtlayınSil
 17. Çok hoş bir konuya değinmişsiniz. Ben de 3 aylık bebeğim için elimden geldiğince eğitici aktiviteler yapmaya çalışıyorum:)Bir süredir ara verdiğim blog yazılarıma da devam edeceğim sizin yazınızla blog yorumlarına geri döndüm. Takipteyim sizleri de beklerim...

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz