ÇOCUKLAR İÇİN DİŞ MACUNU SEÇİMİ

   
  Bir cuma sabahından günaydın herkese...
      Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için küçük yaşlarda diş fırçalamaya başlamak lazım. Biz Neva 2 yaşına geldiğinden beri dişlerimizi fırçalıyoruz. Kaan ise 1 yaşından beri dişlerini fırçalıyor. Ablasının yaptığı her şeyi yapmakla mükellef hissettiği için  kendini 2 tane tavşan dişini fırçalıyordu o da:)
       Diş macunları ile ilgili bütün annelerin bildiği bir sorun var. Florür!! Bir çoğumuz florürün zararlarını duymuşuzdur.
       - Bağışıklık sistemine zarar veriyor
        -Zeka geriliği, öğrenme güçlüğüne neden oluyor
       -Üreme sistemini etkiliyor
       - Kalıcı dişlerin çıkmasını geciktiriyor.
       Ama bütün bu zararlar yutulması halinde gerçekleşiyor, yutulmazsa bir sıkıntı yok diyor uzmanlar. Çocuklarda fırçalarken illa ki yutuyor hatta Kaan'ın yalayıp yediğini bizzat gördüm:))))
       Evde yapılan diş macunu da var. Karbonat ve çeşitli yağlardan oluşuyor. Fakat bunun da şöyle bir sıkıntısı var, karbonat dişleri aşındırarak temizliyor. Diş tabakasına zarar veriyor. Yani organik olsun derken çocuğun diş yapısına daha çok zarar verebilirsiniz. Ayrıca temizlemesi de zor olduğu için diş arasında kalıp, bakteri üremesine neden olabilir.
        Çocuklar için ilk etapta illa ki macun şart değil esasında. Fırça ve diş ipi kullanarak da diş temizliği sağlanabilir. Önemli olan diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmesi. Fakat anne babayı diş fırçalarken gören çocuk macun kullanmak istiyor sonuçta. Ki diş macununun florür dışında bir çok faydası da var. Macun olmadan tam temizlik sağlanmıyor zaten. Bunu da denedim, çocuğun dişleri sarı sarı oluyor macunsuz.
      Şu aşamada fayda zarar analizi yapmak lazım. Yani florürsüz macun mu? Ev yapımı macun mu? Macunsuz bir fırçalama mı?
      Yukarıda hepsinin az çok zararlarını anlattım ve ben florürsüz diş macununu kullanmayı tercih ediyorum. Bunun için bir çok marka var piyasada. Türk malı olduğu için Ersağ kullanıyorum. Ama internette araştırdığınız da bir çok farklı markayı bulabilirsiniz.
       Çocuklara diş fırçalama  alışkanlığı kazandırmamız için önce bizim dişlerimizi fırçalamamız lazım. Her şeyde olduğu gibi fırçalama konusunda da bizi taklit ediyolar. Bizim akşam uykudan önceki rutinlerimizden biri de diş fırçalamak. Bu işle babamız ilgileniyordu ta ki....
      Geçenlerde benim dişime dolgu yaptırmam gerekiyordu. Neva'yla birlikte gittik. Doktor sordu kızıma dişlerini fırçalıyor musun, kiminle fırçalıyorsun, annen fırçalıyor mu diye? O da demesin mi babamla fırçalıyorum, annem bazen fırçalıyor, bazen fırçalamıyor :))) Ben tabi şok, ne diyeceğimi bilemedim. E doktor da çürükleri görünce içinden belli zaten demiştir herhalde. Tabi bilmiyor 3 gebelik üstüste, sonra emzirme dönemleri falan vücutta kalsiyum eksildi. Dolayısıyla şu an ki diş problemlerimin fırçalamamakla alakası yok yani:) Bir de haftada 2-3 gece evde olmayınca fircaladigimi görmüyor haliyle çocuk.  Artık diş fırçalarken ben de yanlarında olmaya çalışıyorum. Doktor olayı beni çok etkiledi:)
      Neyse sonuç olarak çocuklarım için florürsüz macun kullanıyorum. Akşamları mutlaka dişlerimizi fırçalıyorız. Diş ipini de biraz daha büyüdüklerinde kullanmaları için teşvik edeceğim.
     
     


     
Share on Google Plus

anne güncesi

31 yorum:

 1. Yanlış hatırlamıyorsam yıl 1960 ve ben ilkokul birinci sınıfa gidiyorm. Karnelerde "Dişleri koruma" diye bir bölüm varndı. Ona da not veriliyordu. Temizlik, İntizam ve Halve gidiş için de not veriliyordu. Şimdiki durum nedir bilmiyorum. Disiplin çocuklukta başlıyor ve ne öğretilirse o ömrü boyunca insan, ruhen ve bedenen daha derli toplu oluyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok Haklısınız hocam. Şimdiler de bu eğitim ya da alışkanlık diyelim okulöncesinde başlıyor. Çocuklar okullara macun ve fırçalarını götürüyorlar ve kahvaltı ya da yemek sonrası mutlaka dişler fırçalanıyor.
   Ne öğretilerse önür boyunca kalıyor s.zün de sonuna kadar katılıyorum

   Sil
 2. Merhabalar.Bir diş hekimi olarak yazınızı çok beğendim.Mümkünse ev yapımı macundan tam da dediğiniz nedenle uzak kalmak gerek.Hele hele süt dişlerinin yapısı kalıcı dişlerimize göre daha fazla organik madde içerir.Yani türkçesi çok daha yumuşaktır,sert değildir,kalıcı dişlere göre çok daha kolay aşınır.Florlu diş macunlarını 6 yaşından sonra kullanmak en iyisidir.Gerçekten yutulmaması gerekir.Ayrıca eğer çocuklar çürük riski yüksek kategorisindeyse(bunu hekiminiz değerlendirir)ben 6 yaş sonrası 6 ayda bir muaynehane şartlarında flor uygulamasını da öneririm hastalarıma.Yani önerirdim.Bebek nedeniyle ara verdim:))Bir de diş ipini uygulamak için çok beklememek gerekir.Dişlenme tamamlanınca en azından haftada 3-4 kere gece yatmadan önce uygulayabilirseniz(küçük çocuklarda çok zor,kabul ediyorum)iyi olur.Benim büyük oğlumda bu konuda ağzım yandı.2 dişi birbirine değen yüzeyden çürüdü.O yüzden mesleki refleks olarak anneleri hemen uyarma ihtiyacı hissediyorum.Küçük çocuklar için diş tedavisi zor ve zahmetli ama küçük önlemlerle sağlıklı süt dişleri mümkün.Çok konuştum.Kusura bakmayın:)Yazı için elinize sağlık.Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz beni çok mutlu etti. Her zaman yazılarımı okuyanlara doğru bilgiler vermeye çalışıyorum elimden geldiğince. Sizin tarafınızdan teyit edilmesine de ayrıca sevindim. Diş ipi konusunda da geç kalacaktım, iyi ki yorum yaptınız. Bundan sonra kızım için diş ipi kullanmaya başlayayım o zaman:)

   Sil
 3. Ya yutarsa korkusu var bende ve eşimde, macun kullanmadan fırçalıyoruz biz, ama bu yazıdan sonra florsuz bir macun edineceğim teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Macun olmadan tam temizleniyor, florürsüz kullanmak en iyisi

   Sil
  2. Farmasi nin çocuklar için diş macunu var.florür glüten paraben SLS tıklasan içermiyor

   Sil
 4. Merhaba, size de mutlu ve güzel bir cuma sabahı... Yorum pek yazmasam da yazılarınızı takip ediyorum. Florür ve diş ikilemi hepimizi düşündüren bir konu. Bu konuda uyguladığım iki yöntem var. Diş macununu çok az kullanmayı kendime ve çocuklara hatırlatıyorum. Reklamlarda gösterilen bir pazarlama algısı. Bir de "misvak". Faydalarının diş sağlığından çok öte, tüm vücut sağlığı için olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış sünnetlerden biri. Misvak içeren ürünler de var ama özellikle suyu dişlere ve vücuda çok yararlı olduğu için geleneksel kullanma biçimi daha faydalı. Çocuklarımıza güzel ve faydalı alışkanlıkları küçükten verebilmek dileğiyle...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Misvak da çok iyi sonuç veriyor. Bunu daha önce denemiştim. Dediğiniz gibi macunu mercimek tanesinden fazla kullanmamalıyız

   Sil
  2. Misvak da çok iyi sonuç veriyor. Bunu daha önce denemiştim. Dediğiniz gibi macunu mercimek tanesinden fazla kullanmamalıyız

   Sil
  3. misvak o zamanlar için evet iyi bir seçenekmiş; ama şimdi biraz yetersiz kalıyor.. hem sert, hem kullanımı zor. hem misvak kullanılırken çoğunlukla macun kullanılmıyor onun da sıkıntıları oluyor..nasıl arabaya binmeyelim, tablet kullanmayalım vs diye direnmiyorsak diş fırçası ve macunu için de direnmemek gerek diye düşünüyorum..

   Sil
 5. bu faydalı yazı için tesekkürler anne güncesi
  oğlum suan 4.5 yasında emzirme döneminde karbonatlı su ile damaklarını temizledim sağlıklı dişler cıktı fırcalama asamasında hiç aksatmadım günde 2 defa hala da öyle devam ediyoruz sürekli diş kontrollerini yaptırıyorum maşallahı var (bakarsan bağ olur misali ) amway kullanıyoruz ama söyle bir gercek var gelinimiz diş hemşiresi florür dediğiniz gibi yutulmadığı sürece problemsiz en mantıklısı florürsüz diş macunu kullanıp tükürecek kıvama geldiklernde yılda 2 defa florür bakımı yaptırmak çünkü çürümelere karşı buda şart...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canım Amway i ben de inceledim ama onda florür var. Oğluna çok iyi alışkanlıklar kazandırmışsın. Benim kızımda şimdilik alıştı. Yıtulmayınca sıkıntı yok tabi ama kalıntıları kalabilir ağızda en iyisi florürsüz kullanmak. Çocuklarda çürük diş muayenesi çok zor yakın arkadaşımın oğlundan biliyorum

   Sil
  2. Farmasi nin çocuklar için diş macunu var.florür glüten paraben SLS tıklasan içermiyor

   Sil
 6. ay dişi hiç kullanmadım yaaa iyi bişi miii yaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle kullanmalısın deep tam temizlik için şart. Dişlerinin arasında ne çok şey kalıyor görmüş olursun..
   :))))

   Sil
 7. bunu gördüğüm iyi oldu. florürsüz diş macunu istiyoruz biz de. ben çcukken oturur diş macunu yerdim çok severdim. anneme çaktırmadan tabi. ne kadar zararlı halbuki. florür tedavisi yaptıranlar var ama ben onu da düşünmüyorum oğlana emin değilim.
  gebelik dişleri mhvediyor gerçekten de :( teşekkürler .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İtiraf ediyorum ben de yedim:) gebelik, emzirme...depolarımız boşaldı.

   Sil
  2. İtiraf ediyorum ben de yedim:) gebelik, emzirme...depolarımız boşaldı.

   Sil
  3. Farmasi nin çocuklar için diş macunu var.florür glüten paraben SLS tıklasan içermiyor

   Sil
 8. Çocuklarda zor gerçekten güzel yazı olmuş ellerine sağlık :)

  YanıtlayınSil
 9. Yazdığınız markayı ilk defa duydum. Pek dikkat etmiyorum ben genelde orta fiyatlı bir şey almaya çalışıyorum hep. Neva'nın dediğine çok güldüm :)

  YanıtlayınSil
 10. Benim oğlumda henüz tukuremiyor bu nedenle florursuz bir ürün olan amway kullanıyoruz. Senin resimdeki neden yani.

  YanıtlayınSil
 11. Böyle bilgilendirici yayınlar için teşekkürler Anne Güncesi! Annelik çok zor yaa, hem örnekte olman gerekiyor, hemen ispiklenmişsin :)))

  YanıtlayınSil
 12. Oğlum ister istemez biraz yutabiliyor.. Alıştıkça geçer diye düşünüyorum...

  YanıtlayınSil
 13. bilgisayar ve telefonla oynayan çocukları görmeyen öğretmen kötü öğretmen işte yaaa, siz öğretmeni şikayet eden asıl yaa, onun üstündeki kişiye :)

  (son yazının yorum kutusunu bulamadım yaa :)

  YanıtlayınSil
 14. Çok güzel bir konu olmuş ama sadece çocuklar için düşünmeyin. Bence yetişkinlerde flörürsüz kullanmalı. Sizinde yazdığınız gibi bir çok marka var...

  YanıtlayınSil
 15. http://dogalagizbakim.blogspot.com/2018/06/dunyanin-en-iyi-odullu-dis.html DOĞAL DİŞ MACUNU BU ADRESTE.

  YanıtlayınSil
 16. ÖDÜLLÜ, ORGANİK, %100 DOĞAL, DÜNYANIN EN İYİ DİŞ MACUNU SEÇİLMİŞ FOREVER BRIGHT TOOTHGEL DİŞ MACUNUNA İNDİRİMLİ OLARAK BU ADRESTEN ULAŞABİLİRSİNİZ: dogalagizbakim.blogspot.com

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz