ÇOCUĞUM NE ZAMAN KONUŞACAK

                                Babalık, Bebek, Çocuk Bakımı

     21. ayımızı bitirdiğimiz şu günlerde Kaan kendini net bir şekilde ifade etmeye başladı. Onun ilk kelimelerini ilk cümlelerini duymak beni çok sevindiriyor. Her defasında ayrı bir gurur duyuyorum  o konuşunca. Çok büyük bir şeyi  başarmış gibi geliyor. 
     Dün akşam ilk defa 6 kelimelik bir cümle kurdu. Yatak odasında onu uyutmaya çalışıyordum. Uyumadan önce çok konuşuyor oğlum. “ Baba yanına gitmek istedim ben anne”…O kadar sevimli söylüyor ki. Sürekli onun bu konuşmalarını kaydediyorum.
     Di li geçmiş zaman kullanıyorlar ya ilk konuştuklarında. “Onu ittedim ben anne “ özellikle ablasının elindeki bir oyuncağı isteyince koşa koşa geliyor ve ”Onu ittedim anne” demiyor mu bitiyorum onun bu hallerine. Tam ısırmalık oluyor o zaman.
     Neva da çok erken konuşmuştu yaşıtlarına göre. 18 aylıkken şarkı söylüyordu .“Parka gidicem, top oynicam” diye de hiç unutmadığım bir şarkısı vardı. O anlarda da çok heyecanlanıyordum. Ama her şeyi çabuk unutuyor insan. Neva’nın konuşma videolarını izledikçe her defasında “Aaa kıyamam ne kadar küçükmüş “ diyorum. Ve o tatlı tatlı çıkardığı ilk kelimeleri  hala tekrarlıyoruz.
    Çocuklarda dil gelişimi biraz da genetik sanırım. Annemin söylediğine göre ben de çok erken konuşmuşum. Biraz da gevezeyim tanıyanlar bilirJ İşte burada bu gevezeliğimle kafa şişirecek kimseyi bulamayınca bloğa sardım sanırım. Sizin kafanızı patlatıyorum.)
    Neyse asıl konumuz çocukların konuşmasıydı. Bugün parkta 3 yaşında çocuğu olan bir anneyle tanıştım. Çok tatlı bir kızı var ama konuşamıyor hala. Kaan’ın konuştuğunu duyunca çok şaşırdı. Ben de ister istemez Kaan’la çok konuşuyorum, söylediklerini tekrarlıyorum ama bilinçsiz yapıyorum bunu.
    Çok güzel konuşuyor, siz de çok konuşuyorsunuz ondan mı acaba dedi?:)))
    Sanırım, olabilir, dedim.
    Sonra muhabbet uzadı. Çocuklar da dil gelişimi üzerine epey sohbet ettik. Doktora götürdüklerini ve doktorun tavsiyelerini anlattı.  Sonra ben de farkında olmadan çocukların konuşmasına katkıda bulunacak çok şey yaptığımı anladım ve sizlerle de paylaşmak istedim.

Çocuğunuzun dil gelişimine katkıda bulunmak için neler yapabilirsiniz.

-Bebeğin etrafa yönelmeye, seslere kulak kabartmaya başlamasından itibaren onunla konuşmak.
-Kitap okumak, resimler üzerine konuşmak. Gözlerini içine bakarak anlatmak gördüklerimizi.
-Televizyon izletmek dil gelişimini olumsuz etkiliyor. Bunu çoğu anne biliyor. Ama bazı anneler de konuşmayı öğrensin diye tv.  karşısına oturtuyormuş. Halbuki konuşma karşılıklı diyalogla gelişen bir şey.
-Soru sormak. Oyuncağın nerede. Bu ne gibi?
-Şarkı söylemek, tekerleme söylemek…
-Akranları ile görüştürmek
-Okul öncesi eğitimi alacak yaşa gelince mümkünse okul öncesi eğitim veren bir yere göndermek.
Bu saydıklarımı çocuğun normal gelişimi içinde zaten yapıyoruz bir çoğumuz. Yine de unutmamalıyız ki her çocuk farklıdır ve sonsuza dek susmayacakları o ilk günü beklemektedir:)
Share on Google Plus

anne güncesi

29 yorum:

 1. Ah biz bunların hepsini yapmıştık da 3 yaşına kadar inadından konuşmamıştı oğlum. Konuşmadı, işaretlerle herşeyini anlattı, bilerek ya da bilmeyerek anlamadığımızda çok sinirlendi. Zor zamanlardı. Kardeşi doğunca konuşmaya başladı. Şimdi 4.5 yaşında. Hiç susmadan konuşuyor. Söylediklerinin bir kısmını anlamıyoruz bazen. Üzerinde çalışıyoruz. Konuşmama inadı da ne oluyor yahu :)) Mahvolduk valla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Verdiğimiz komutları anlıyorsa kulağında dilinde de sıkıntı yoksa çocuk illaki konuşacak bir gün. Benimkiler çok erken konuştu. İste genetik yatkınlık da önemiymiş ne bilem ya bu cocuklar hep bizi şaşırtıyor.

   Sil
  2. Benimki de ihtiyaç duymuyor Gökçe :D konuşmak bir iletişim.. O iletişimi kurduğunda sözlere ihtiyaç duymuyorlar :)

   Sil
 2. Her çocuğun gelişimi farklı olduğu için , konuşmaları da farklılık gösterebiliyor. Her sağlıklı çocuk belli olgunluğa geldiğinde konuşmaya başlar tabiki doğru rehberlik eden anne baba ve yakın çevresi sayesinde ;))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk çocuk da özellikle daha sabırsız oluyoruz. Ne zaman konuşacak diye bekliyoruz. Dediğin gibi hem biz destek olmalı hem de biyolojik saatlerine saygı duymaliyiz

   Sil
 3. İki torunum var; her ikisinin de konuşma durumları o kadar birbirinden farklı ki. Herşeyi birbirinden farklı. Sanırım buna huy deniyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım;) huyları farklı evet. Erkek ve kuz çocuk da farkediyor. Erkekler daha geç konusuyor

   Sil
 4. Bir anne her çocuğunda bir şeyi ilk gibi yaşıyor, her birine yeni bir dünya. Yenilenmek için, büyümek için en güzel ,keyifli yol. İlk kelime-cümle zamanları bambaşka, ilk ve ona özel kelimeleri ve cümleleri not etmek lazım ama sesli ama bir tarafa yazarak, dünyada unutmam diyorsunuz sonra ya ne güzel söylüyordu onu dediğiniz bir zaman geliyor. Agulardan başlayan serüven...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bayılıyorum ilk sözcüklerine. Bu anlar öyle güzelli. Büyümesinler diyorum bazen

   Sil
 5. İki kızım var.İkiside farklı zamanlarda konuştu.Çocuktan çocuğa değişim gösteriyor.Sevgiler diliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kardeş olsalar bile çok farklılar birbirlerinden. Bizimkiler erken konuştu. Yani neye göre kime gore erken konuştu. Genel çevreye gire erken kendine gore zamanın da konuştu. Hepsi bir ani bekliyor konuşmak için biz de arkadan biraz ittiriyoruz sadece

   Sil
 6. Ne zaman konuştukları değil de o ilk kelimeleri söylemeye çalışırken olan halleri çok tatlı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah ebrucum ya öyle yaylılar ki...ısır ısır beni diyor;)

   Sil
 7. Bende dört gözle bekliyorum konuşmasını.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk kelimeleri çok kıymetli. Neva babadan sonra anne sonra da empik(emzik) demişti. Bir de hadi diyordu en çok. Kaan da baba dedi sonra mama ve süt dedi

   Sil
 8. ben 10 aylıkken 4 kelimelik cümleler kuruyormuşum; ama benim oğlan daha baba bile demedi anneyi bıraktım :P gerçi çok konuşkan birisi değilim. anne bebek gruplarından birisinde pedogog a sormuştum oğlum çok sosyal değil sanki diye; siz de öylesiniz demişti :D arada faklı tonlarda sesler çıkarıyor ya bitiyorum; konuşunca yeter diyeceğiz belki ama yine de hevesle bekleniyor işte :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizi yansıtıyorlar kesinlikle. İster istemez model alıyorlar. Konuşmak önemli ama çocukla. Bir arkadaşımın bakıcısı çocukla hic konuşmamış tv izleymiş çocuk çok geç konuştu. Yani biyolojik saat kadar bizim de uyarmanız lazim diye dusunuyorum

   Sil
 9. İlk çocuğum biraz geç konuşşmuştu sonradan gelen kızım biraz daha erken oğluma kıyasla son kızım ise sanırım çok daha erken konuşacak..al ver getir götür ye iç bekle hepsini anlıyor ve söyleyecek gibi oluyor sanırım çevrede çocuk olunca çocuklar daha hızlı konuşuyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İkinciler in en iyi öğretmenleri ablaları abileri. Kızım ne derse oğlum tekrarlı yor. Birebir kopya bütün hareketleri. İlk çocuğa iyi yatırım yapmak lazim. İkincisi kopyala yapıştır oluyor;)

   Sil
  2. İkinciler in en iyi öğretmenleri ablaları abileri. Kızım ne derse oğlum tekrarlı yor. Birebir kopya bütün hareketleri. İlk çocuğa iyi yatırım yapmak lazim. İkincisi kopyala yapıştır oluyor;)

   Sil
  3. Kesinlikle ilk çocuğa her daim en fazlasını vermek gerek,modelimiz ve modelleri o oluyor,yıllarca :)

   Sil
 10. Benim kızımda çok erken konuştu 1,5 yaşındaydı bülbül gibi şakıyordu çalışıyordum bana bir sebepten ötürü küstü nedenini hatırlamıyorum şimdi 1 sene boyunca anneme anneanne dedi de bana anne demedi. Bu arada Rabbim evlatlarınızı bağışlasın.

  YanıtlayınSil
 11. Benim kızımda çok erken konuştu 1,5 yaşındaydı bülbül gibi şakıyordu çalışıyordum bana bir sebepten ötürü küstü nedenini hatırlamıyorum şimdi 1 sene boyunca anneme anneanne dedi de bana anne demedi. Bu arada Rabbim evlatlarınızı bağışlasın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğin trip atıyor bunlar ya...bizimki de isten gelince bana kusuyor. Bir şey istiyor yapıyorum mutlu olmuyor, ağlıyor ne bileyim ya annelik zor zanaat...sizinki de konuşur yine eminim.

   Sil
  2. Bildiğin trip atıyor bunlar ya...bizimki de isten gelince bana kusuyor. Bir şey istiyor yapıyorum mutlu olmuyor, ağlıyor ne bileyim ya annelik zor zanaat...sizinki de konuşur yine eminim.

   Sil
 12. Maşallah bıdık Kaan'a ;D dili geçmiş zamanlarını sevdiklerim :)

  Güzel bir yazı olmuş Güncem. Maddeleri de güzel yazmışsın. Benim minnak ilk kelimelere erken başlasa da sonradan bıraktı. Ben de bunu gayet iyi biliyordum :)
  Etrafında gık dese her şeyi serecek insanlar olduğundan ihtiyaç duymuyor.

  Yanında sürekli konuşuyoruz, ben sürekli anlatıyorum, tv izlemiyor ve ben 1 yaşımda düzgün bir gramerle konuşuyormuşum :) (hiç de sevmem bildiğin üzere :P)

  Bunlar da çok önemli tabi ama benim gözlemlediğim en önemli nokta diğer çocuklarla vakit geçirmesi. Bizimle her şekilde anlaşıyorlar fakat diğer çocuklarla anlaşmak için konuşmak zorunda kalıyor. İkinci çocukların daha erken ve rahat konuşması da bu yüzden. Diğer arkadaşlarımda da bunu çok duydum: kreşe başlayınca, derslere katılınca, kardeşi gelince...
  Bizim en büyük eksiğimiz bu. Malesef çocuklarla vakit geçiremiyor ;( Büyük şehrin hazin gerçeği.. Bizle de her şekilde anlaştığından ve anladığından konuşma ihtiyacı yok sıpanın :) yakın olsaydık keşke de kaynaşsaydı minnaklar da ;)

  Ne yazmışım yahu :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle canım. Çocuk gık dese ha o mu annecim tamam deyip onun yerine de konuşuyoruz. Her hareketinden ne istediklerini anladığımizdan konuşmaya ihtiyaç duymuyorlar.
   Keske yaşıtları ile götüme imkanı olsa. Kaan neva ya nispeten daha erken cümle kurdu ama neva daha belirgin konuşuyordu. Ablası onun en güzel öğretmeni....

   Sil
  2. Evet canım çok haklısın... yavaş yavaş havalar da ısınıyor daha çok dışarı çıkarıyoruz artık görüşmek daha rahat olacak. Biz biraz sorunlu bir süreç geçirdik de :) Bir yere çıkamadık.. Bundan sonra daha iyi olacak inşallah :) Ne güzel o ablaya aferin ;) maşallah 2 sıpaya da ;)

   Sil
 13. bizim minikte erken konuştu bir dillendi pir dillendi yani şarkılar türküler o boyutlardayız :)
  ama çevremde, işyerinde geç konuşan çocukları olan arkadaşlar var ve doktorların bir uyarısı var bu noktada otizm durumunun araştırılması incelenmesi.. tek nokta konuşamamak değil elbette ama bunu da işaret olarak takip etmek gerektiğini söylüyorlar.. Allah'ım o bıcır bıcır seslerini hiç eksik etmesin kulaklarımızdan.. Kaan'ın lafları da sanki kulaklarıma geldi , yerime bir öpücük lütfen :)

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz