BÜYÜK ŞEHİRDE ÇOCUK YETİŞTİRMEK

                               
Türkiye, Istanbul, Kalabalık, Tramvay, Istiklal, Road    Şu sıralar bulunduğumuz şehirden tayin isteme gibi bir durum söz konusu. Nereye gideceğimiz konusu ise muallak.  Önceden olsa alır bavulu elime istediğim yere giderdim ama şimdi çocuklar olunca iki kere düşünüyor insan. Önümüzde iki seçenek var:  büyük şehir mi , küçük şehir mi? 
Tatillerde büyük şehre  gidiyoruz ailelerimizin yanına ve şehir bizi çok yoruyor. Trafik hele bitiriyor resmen.  Hastaneye giderken daha çok hasta oluyorum desem yeridir. Sakinliğe, her şeyin elimin altında olmasına o kadar alışkınım ki, büyük şehrin beni yormasından korkuyorum. Hem beni hem çocukları yormasından korkuyorum desem daha doğru aslında.

Kendimce bir tablo çizdim, büyük şehirde çocuk yetiştirmenin eksileri ne olur diye?


 ·         Büyük şehirde olsalar arkadaş çevresini  güvenilir olduğunu nasıl anlayacağım. Burada arkadaşının babasının adını  versem herkes tanıyor
·         Gittiği ortamları, kafeleri  nereden bileceğim o kadar çok ki. Burada neredesin desem  elimle koymuş gibi bulurum, gittiği ortamla ilgili fikrim olur.
·         Başarı sıralaması Türkiye de ilk 3 de. Öğretmenler, öğrenciler, veliler herkes el ele vermiş durumda çocukların başarısı için. Böyle bir ortamda hem biz hem çocuk ister istemez başarılı oluyor.
·         Hastane, pazar, mağazalar yürüme mesafesinde, çok yakın. Zaman kaybı hiç yaşamıyorsun. Gideceğiniz en uzun mesafe arabayla 5 dakika. Yani servis olayı yok, olsa da fiyatlar ekonomik.
·         Kolejler bile diğer şehirlere göre daha uygun fiyattalar. İyi bir eğitim alsın istersem rahatça koleje de gönderebilirim.
·         Sokakta oyun oynayabiliyor çocuğum.  Herkes herkesi tanıyor. Trafik dışında, çocuk dışarıdaysa çok fazla güven problemi yaşamıyorsun.
·         Sosyal olarak, bir büyük şehir kadar olmasa da burada da yapacağı şeyler var.
·         Sağlık problemi olsa, hastane çok yakın, doktorları tanıyoruz çok fazla sıkıntımız olmuyor.
·         Komşularım güvenilir. İşim çıksa çocuğumu emanet edebileceğim insanlar var. Büyük şehirde komşuluk ilişkileri daha zayıf. Gidecek çok fazla sosyal mekan olmayınca komşu ziyaretleri, piknikler, akşam çayları, çiğ köfte partileri daha yaygın.
      Benim kendimce çizdiğim bu tablada tek eksik çocuklarımın akrabalarından uzak büyümesi. Kaldı ki büyük şehre  gitsek de çocuk yine ya annesinin  ya da babasının memleketinde olmayacak. Eşim de ben de farklı şehirlerdeniz.

Evler, Köyü, Kasaba, Hava, Görünüm, Alanlar, Çim

    Şimdilerde çok kararsızım gitsek mi, kalsak mı? Kalınca pişman olur muyuz? Ya da gidince keşke kalsaydık der miyiz? Ben kalma taraftarıyım, eşim gitme…O da çocuklar konusunda bana hak veriyor ama ailemizden uzakta olmayalım diyor. O benim aklımı çeliyor, ben onun…Bakalım sonuç ne olacak?
      Peki siz olsanız ne yapardınız?

Share on Google Plus

anne güncesi

48 yorum:

 1. Büyük şehirler hem güvenlik açısından hem de yaşam kalitesi açısından çok zor .
  Ama Eskişehir'i tavsiye ederim . Yaşaması kolay, ucuz, eğitim kalitesi açısından ön sıralarda, ulaşımı çok rahat, komşuluklar da devam ediyor . Çok şükür güvenlik tehlikesi de pek yok . Kültür sanat şehri eee daha ne olsun ;)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eskişehir o ddmin tv de izledim. Hatta hemen eşimle konuştum. Düşünüyoruz orayı deniz yok ama porsuk çayı ile idare ederiz;)

   Sil
 2. Valla kararsız kalmanız doğal da, tarifinizden benim sizin bulunduğunuz şehire yerleşesim geldi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk geldiğim de ben de yapamam dedim. Bilirsin bütün şehirlerde olan lcw mağazası bile yoktu o zaman burda. Sosyal alan yoktu. Simdi belediye güzel şeyler yaptı. Alışveriş merkezi yok mesela. Kizim memlekete gidince yürüyen merdiven çok hoşuna gitmişti:)

   Sil
 3. Büyükşehirde yaşam zor. Ankaralıyım mesela ama her gittiğimde başım dönüyor :/
  Galiba nerde mutlu ve rahat olacaksam orayı seçerdim ben.
  Doğduğun değil doyduğun yer demişler malum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğduğum değil doyduğun yer...aynen öyle. Ya sa mutlu olduğun yer diyelim

   Sil
 4. Büyük şehirlerde yaşayanların çoğu, küçük bir yere kaçma hayali kuruyor. Ama alışkanlıklar, yerleşmiş bir düzen ve bağlar bunu engelliyor. Bir de İstanbul gibi bırakılamayan yerler var. Ama trafik başta olmak üzere kafanızdaki soru işaretlerinin hepsi haklı gerekçeler. Anne babalarınızdan birinin olduğu şehir çocuklar için belki yerinde olur. Onların varlığı küçüklere yeri dolmayan güzellikler yaşatıyor. Gönlünüzdeki, hakkınızda hayırlı olsun...

  YanıtlayınSil
 5. Ben şahsen kalırdım, bizim de taşınma olayımız var ailem istanbulu istiyor lakin ben istanbulla mücadele edemem, onun stresini kaldıramam, küçük bir sahil kasabası en iyisi. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O korku bende de var. Nasıl alıştıysam buraya. Gidersem yapamam gibi geliyor

   Sil
 6. Yanıtlar
  1. Muğla...mantıklı aslında hem de tatil şehri:)))

   Sil
 7. Sevgili annegüncesi,canım düşüncelerine katılıyorum.Büyük şehirler bilhassa İstanbul tehlikenin merkezi oldu.Kalabalık ve trafik bir yana,nerde ne olacağı meçhul.Çok gerekli olmadıktan sonra,alıştığınız ve akraba,ya da büyüklerinizin olduğu yer daha güvenli derim.İnşallah ailen için eşinle birlikte en hayırlı kararı almanız nasip olur .Sevgilerimle yavrum.Ece ablanız:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah ece ablacığım. Yeni bir yere alışmak bizim için de zor olacak. Hayırlısı bakalım. Neler olacak

   Sil
 8. Hastanelik işimiz çok oluyor. Mecburen İstanbul'da kalmak zorndayız. Bu arada yazı bir kasabada geçirmek bütün sitdresi alıyor. Biray bile kalınsa İstanbul tahammül edilebiliyor. İstanbltrafiği deniyor eskiye göre trafik yarıyarıya çözüldü demektir. Adam Tuzla'da oturuyor Halkalı'da çalışıyor. Tuzla'daki evini kiraya verse kendisi çalıştığı muhite yakın bir evde otrsa iş çözülüyor. Biz de Kadıköy'de oturuyoruz. Bu muhitte işlerimizi görüyoruz. Sorun yok.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Alışınca zor değil diyorlar arkadaşlarımız da sizin gibi. Yazın hastane için kotu bir tecrübe yaşadık. Cocuklar yolda giderken daha kotu oldular

   Sil
 9. Büyük şehirde yaşamak yetişkin olarak bile zor. Tabi kendine has güzel imkanlar sunacaktır çocuklarına ve sen anne olarak değerlendireceksindir artıları eksileri ama zor..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dİleğim benim.Tam bir şeyler yazmak için git gel yaşarken onay tadında yorumun geldi.Zaten Anne Güncesi kızım İstanbul dememiş ki büyük şehir demiş ayrıca.

   Sil
  2. Ece Ablacım herhangi bir şehir ismi vermedim ben de genelleme yaptım büyük şehir olarak :)

   Sil
 10. Biz üç sene Yalova'da yaşadık. Çok seviyordum, ama İstanbul'a gelince çocuklarımı gezdirip götüreceğim çok daha fazla yer oldu, sergiler, müzeler, gösteriler, bilim merkezleri. Devlet okuluna gidiyorlardı, buradaki devlet okuluna gelince yumruk yemiş gibi oldular, çocuklar çok daha başarılıydı.

  Eğer güzel bir mahalle seçersen büyük şehirde de gönül rahatlığıyla çocuğunu sağa sola gönderebiliyorsun. Bahçeli bir sitemiz olduğundan sokak konusunda da sıkıntı çekmedik hiç.

  Karar vermek çok zor gerçekten de, ama büyük şehirin artılarını da hatırlatayım dedim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bunu da düşündü. İyi bir semt olursa daha düşünülebilinir aslında. Yalova gi ben de çok seviyorum. Küçük şehirde basari oranı daha yuksek oluyor

   Sil
 11. Büyük şehir insanı yoruyor gerçekten. Anlattığınız yeri hayal etmeye çalıştım. O kadar güzel ki.. Biraz daha düşünmekte fayda var. Hakkınızda hayırlısı ne ise o olsun isterim..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim gönlüm kalmaktan yana, cocuklar akrabalarından uzak büyüsün istemiyorum sadece. Tek düşündüğüm konu bu

   Sil
 12. Ahh büyük şehir yazını okurken ben bile oturduğum yerden debelendim anne güncesi :( İstanbul'u ne kadar çok sevsem de komşuluk ilişkisi kötü. Yani sadece apartmanda günaydın iyi akşamlar bu.

  Ablam Çanakkale'de yaşıyor merkez de olmasına rağmen küçük bir şehir herkesi tanıyor kız 3 sene de bütün esnafı komşuyu tanımış. Gider gitmez nasıl benimsediler. Velhasıl kelam büyük şehir de gece 12'de hastane evinin dibin de olsa bile benim gibi korka korka gidersin bıyıklarının altından pis pis süzüyorlar. (Geçen gün başıma geldi)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen gozdecigim esnafı, memuru herkesi tanıyoruz. Komşularımı da seviyorum. Ne demişler doğduğun değil doyduğun yer

   Sil
 13. Zor soru zorluğu büyük şehirler yüzünden sonsuz imkanlar ama bir o kadar da ulaşılmaz,yetişme yetiştirme telaşı.
  Bulunduğun yeri öylesine güzel anlatmışsın ki ben kalmak istiyorum hadi siz de destek verin der gibi:))) Ben İzmir 'de yaşıyorum 32 yıldır ve çok seviyorum siz de burada okumuşsunuz İstanbul ve Ankaraya nazaran çok daha kolaydır yaşamak.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İzmir büyükşehir sma trafik sorunu çok yok gibi. Kiralar pahalı orda da biraz araştırdım. Evet aslında burada kalmak istiyorum :) çok doğru anlamışsınız. Büyük şehir nimetlerinden uzağız biliyorum...iste buraya alışınca o kargaşa beni çok yoruyor.

   Sil
 14. Ankarada yaşayan iki çocuklu biri olarak ben de bu konuda büyük ikilemler yaşıyorum. Çocukların eğitimleri adına büyük şehrin daha fazla imkanı olduğunu düşünüyorum. Ama tüm kışı evde kapalı ya okulda ya etüt merkezlerinde, avmlerde geçirmeleri beni üzüyor. Tek başlarına dışarı çıkma gibi bir durum zaten yok henüz. Zor kadar ama kendi aileniz adına en doğru kararı alacağınızı düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
 15. Kararsızlık zor.En iyi karar;Karar vermektir.Verdiğinizde güzel olması için çocuklarımız adına herşeyi göze alırız.Yolunuz açık olsun,işiniz rastgelsin herkesin.Amin.

  YanıtlayınSil
 16. Merhabalar...

  Bir eğitimci olarak izninizle birkaç cümlemi paylaşmak isterim. Bir defa bir çocuk nerede olursa olsun sosyal bir bireye olarak yetişmek zorunda. Ve de dışarıdaki tehlikelerin bilinciyle hareket kabiliyeti verilmelidir diye düşünüyorum. Tabii siz ne kadar çocuğunuzu korumaya çalışsanız da televizyon programları onları ve de tüm toplumu sessiz sedasız istedikleri gibi şekillendirmeye ve beyinleri yıkmaya hızla devam ediyor. O sebeple nerede olursanız olun iş başa düşüyor... Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Söylediklerinize katılıyorum hocam, biz ne kadar dikkat etsek de arkadaş çevresi tv çocukları etkiliyor.

   Sil
 17. Bazen benim bile büyük şehir den kacasim geliyor çok gürültülü ama herkes birbirine yabancı küçük bir kasaba en ideali

  YanıtlayınSil
 18. aileminde mensubu olup çocukluğunu geçirdiği bir köyü, kasabası olmayıp her ikiside İstanbul doğumlu olduğundan, bizim çevremiz maaile buradadır. doğal olarak benimde çocukken yazın tatillerde bile istanbul dışında bir yere gitmişliğim olmazdı. tabii bundan şikayetçi de olmazdım, zira her bir köşesini gezerdik. yine de çevremdeki çoğu arkadaşlarım yazın tatilde "köye gittik" deyince aklımda hep şu kartpostal manzaraları canlanırdı, yahut heidi adlı çizgifilmdeki sahneler. lâkin dediğim gibi bu benim için sıkıntı olmadı, zira on sekiz yaşıma kadar, en basitinden bir sahile gittiğimizde, yada istanbul'un bir ucunda başka bir yere gittiğimizde mutlaka bir tanıdık (babamın yada annemin arkadaşı) çıkıp, hal hatır sorma fasıllarına girdiklerinden kendimi yanlız hissetmezdim. taa ki üniversiteye kadar. o da ilk defa farklı bir şehire gitmemde ki etkendi. ama şu var ki, objektif olacak olursam. evet, geceleyin ortam epey bir kötü. her türden insan var. eskiye nazaran (benim çocukluğum) komşuluk tükenmiş vaziyette ve doğrusu biraz çekinerek diyorum ki, apartmanımızda ki on altı haneden sadece iki kişiyi tanırım. onlarda çocukluğumdan bu yana daim olan insanlardır. trafik problemi başlı başına zaten bir sorun olduğu gibi, insanlarda problemli olduğundan bir güven sorunu açığa çıkıyor. bu sebeple babam kardeşimin de okulu biter bitmez ufak bir yere taşınmayı düşünüyor.
  sizin için hangisi daha hayırlı olursa, karşınıza o çıksın günce. ^^ bu konularda karar vermek gerçekten güç.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tam istanbullusun yani. İşte bütün aileniz orda olunca sorun olmuyor. Sen şimdi çocuğun olduğunu düşün mesela dede anneanne özlemi olmaz, eşin de orada olursa sıkıntı yaşamazsın. Bizim çok karışık farklı memleketler, görev yerimiz farklı şehir. Çocuklar tam dedesine filan alışınca dönme zamanı geliyor. Kafam karma karışık hayırlısı olsun

   Sil
 19. hayırlısı olsun. izmir rahat bir şehir mesela. ya da biz alıştık bize mi öyle geliyor. inşallah hangi kararı alırsanız alın mutlu olursunuz. sevgiler

  YanıtlayınSil
 20. Çocukların,güvenli bir şekilde yetişmesi en önemlişey bence.

  YanıtlayınSil
 21. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 22. Aileler farklı şehirlerde olunca işler biraz daha karışıyor tabii. Küçük şehirde yaşamanın avantajlarını çok güzel sıralamışsınız. Büyük şehirde yaşadığınızda aile ziyaretlerini de ha deyince yapamıyorsunuz. Altınızda araba varsa belki... Ama büyük şehirdeki girdaba kapılınca, siz müsait olsanız onlar müsait olmuyor. Benim hayalim de deniz kenarında, küçük bir yerde yaşamak. Belki bir gün olur... Bu durumda ben olsam, eğer bir mecburiyet yoksa yaşadığım yerden ayrılmazdım :) Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 23. Zor bir aşamadasınız...Eskişehir güzel bir alternatif olabilir...
  Hayırlısı çok zor bir karar...aynı şehirde başka bir eve taşınma bile kara kara dusundururken şehir baya düşündürücü olmalı...

  YanıtlayınSil
 24. Çok zor bir durum , öncelikle çocuklar ileride üniversiteyi başka şehirde okuyabilir . Şimdi buraya çok alıştığınız için karar veremiyorsunuz sanırım . Yeni çevre yeni komşular zor Edirneye gelin siz en iyisi kiralar uygun komşuluk var küçük yer . Komşu oluruz :)

  YanıtlayınSil
 25. çok kolay bir karar değil gerçekten yalnızca ikiniz olsanız bile yetişkin olarak hayaller, risk alma kabiliyeti, kariyer yada gelecek için beklentiler okadar farklıyken birde çocuklarla böyle bir değişikliği düşünmek oldukça yorucu.. bende buna benzer (küçük şehir/büyük şehir, aile/akraba, güven/trafik, sosyal ortam vb.) bir sürecin içinde kaos yaşayan biri olarak akışına bırakmayı tercih etmeni tavsiye ediyorum düşündükçe, araştırdıkça, sorup sorguladıkça insan işin içinden çıkamıyor :)

  YanıtlayınSil
 26. Ne güzel yermiş orası öyle:) Bende İzmirliyim istanbulda yaşamak bna işkence gibi geliyor şuan.Oyle tahat biryerde buyudukten sonra hele ki.Orada belli ki guvenlik eğitim ve saglık konularında rahatsınız.Akrabalarınızıda zaten aynı sehırdede olsanız surekli görebilecekmisiniz?yada önceliğiniz bu mu olmalı diye düşünüyorsunuz sanırım.Çocuk olunca hersey daha cok dusunuluyor.Umarım sevdiğiniz yerde olursunuz.

  YanıtlayınSil
 27. Karar vermek öylesine zor ve öylesine meşakkatli, ama çok güzel anlatmışsınız. Ben olsam ne yapardım, İstanbul dışında bir yerde yaşayamam gibi geliyor ama hayat her şey değişebilir tabi. Kolaylıklar dilerim. Kalbinizin sesini dinleyin en doğru kararı vereceğinize şüphem yok.

  YanıtlayınSil
 28. En baştan söyleyebilirim İstanbul'u sevmedim sevemedim evet büyük bir metropol doğa harikası olan bir yer imkanlar sınırsız fakat en önemlisi güvenilir değil, oğlum üniv. yerleşme sürecinde babası istanbul üniversitelerinden birini kazandığı halde kayıt yaptırmadı ya da nasip Samsun'du bilemiyorum :)ve ben Samsun'u çokkkk sevdim hem ucuz hem her imkan var alabildiğine düz bir yer deniz olan yerde büyüdüğüm içinde denizi olması bana göre avantajdı imkanım olsa orda yaşamak isterdim.
  Akrabalarınıza göre karar vermeyin sağ olsunlarda bırakın uzak olsunlar :) Yalova da görümcem oturuyor orayı da seviyorum .İnşallah hakkınızda hayırlı olan neresi ise orası nasip olur .

  YanıtlayınSil
 29. Çocukluğumda köyde, gençliğimde Eskişehir'de, sonrasında İstanbul'da ve 2,5 sene de Londra'da yaşadım. Şu an çocuklarım 6,5 ve 5 yaşındalar ve biz bir sahil kasabasına yerleşmenin arefesindeyiz. İstanbul'da kolejde eğitim görüyor kızım, oğlum henüz kreşe bile gitmedi. Ailelerimiz ve yakın arkadaşlarımız var. Şişli'deyiz. Bu noktada size genel bir resim çizmek isterim.

  Haftasonları çocukları yeşili görsünler diye parklara, kamplara taşıyoruz. En yakın park için bile hazırlık yapmak, en azından 30 dakikalık bir araba yolculuğunu göze almak gerek. Üstelik parklar çok kalabalık.

  Müzeler, tiyatrolar ve atölyeler harika. Genelde çok ucuz veya ücretsiz. Sanırım en çok arayacağımız şey bu olacak.

  Arkadaşlar da bizim gibi çok yoğunlar. Görüşebilmek ciddi bir organizasyon gerektiriyor. Eğer 2 ayda bir görüşebilirsek ne mutlu. Evin civarında oturan arkadaşlarla görüşüyoruz ama o bile planlı programlı olmak zorunda.

  Haftaiçi zaman ciddi sorun. Genelde çocuklar okuldan eve, evden okula şeklinde. Açığı haftasonlarında kapatmak gerektiğinden ister istemez koşturmaca ile geçiyor zaman.

  Eğitim benim için çok önemli değil doğrusu. Müfredat bir yana, en iyi okuldan mezun da olsa iş konusu sıkıntılı. Çocuğun çocukluğunu ve gençliğini yaşayabilmesine imkan veren sosyal bir çevre önemli. Bu da İstanbul gibi büyük şehirlerde sağlaması zor bir olanak.

  AVM konusunda ne diyeyim bilmiyorum. Keşke hiç olmasalar. Aylar var ki adım atmadık. Gerek de yok bana kalırsa.

  Küçük bir şehirdeyseniz, kalın derim bu anlamda. Büyük şehrin temposu çocukları biz yetişkinlerden çok daha fazla yoruyor. Çocukluklarını değil, yetişkinlerin hayatlarının uzantısını yaşıyorlar.

  Hakkınızda hayırlısı :)

  YanıtlayınSil
 30. Parka gitmek bile yarim saat deyince, ben ne kadar şanslıyım dedim. İs çıkışı komşularla toplaşıp 3 dakikada paktayız. Ben çok korkuyorum büyük şehirden, buraya alıştım ya sank8 hic yaşamamış gibiyim, hatta her gittiğimizde biz burada nasıl yaşadık diyorum eşime. Öyle güzel anlatmissiniz ki, her şeyi gözüme soktunuz diyeyim ta bir- i caizse:)
  Burası olmasa da başka bir küçük şehir istiyorum inşallah. Güzel yorumunuz için tesekkur ederim

  YanıtlayınSil
 31. Büyükşehirde yaşam zor gerçekten. Bir arkadaşım, eşinin tayini dolayısıyla şehir değiştirmek zorunda kaldı, sosyal imkanlar anlamında çok zorlayıcı ama güvenilir olma anlamında çok güzel bir yerde şu an. Tercih elinizdeyse iyi düşünmeli...

  YanıtlayınSil
 32. Merak ettim taşındınız mı

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz