BAHARLA GELEN HASTALIKLAR


   
   
      Bahar geldi. Kayısılar erikler çiçek açtı. Daha bir yeşillendi yeryüzü, güneş daha çok ısıtıyor ve ben yaz çocuğu olduğum için musmutluyum…
     Geçiş mevsimlerini hep sevmişimdir. Sonbaharı da ilkbahar kadar olmasa da seviyorum aslında. Bu mevsimlerin tek sevmediğim yönü hastalıklar. Bütün bir kışı turp gibi geçiren çocuklar bu mevsimlerde dökülüyorlar. İkisinde de yoğun bir öksürük, geniz ve burun akıntısı var. Burun aspiratörüyle yine kanka olduk bu aralarhenüz doktora gitmedik. Ben yine doktor mevzusunda eşime direniyorum. Yine antibiyotik kullanmak istemiyorum. Ateşimiz yok çok şükür, iştahsız da değiliz, ishal kusma v.s de yok sadece öksürük ve burun akıntısı.

    Ben evde alarm durumundayım bitki çayları,  meyveler eksik olmuyor. Elimde bardakla bir yudum iç oğlum,  sen de kızım derken bütün gün geçti. Bu ara bloğa da bakamadım zaten.

     Şu ana kadar güzel toparladık öksürüğümüz azaldı. Oğlum da güzel bir ilerleme var, kızım da eskisine göre daha iyi. Kreşte arkadaşlarından da bulaşıyor tabi yani bir iyi bir kötü ama bu kötü olma durumu devamsızlık yapacak kadar değil. Şimdi neler yaptım sizinle de paylaşayım:


   -          Ihlamur, kekik, papatya dönüşümlü içirdim. Ama hepsini de bardakta bir kerelik demledim. Çünkü demlikte fokur fokur kaynatılan bitki çaylarının içindeki vitaminler de kayboluyor.
   -          Balı  ihmal etmemek lazım. En iyi balgam söktürücülerden biri  bal.
   -          Bol  bol sıvı tüketimi önemli. Özellikle balgamlı öksürükse, balgamın kıvamını yumuşatmak içi bol  bol sıvı…
  -          Meyvesiz olmaz. Kaan meyveyi çok sevmiyor. Neva’da ayırt etmeksizin bütün meyveleri yer. Bugüne kadar sevmediği tek meyve cennet hurması oldu. Kaan ise daha etçil. Sebze meyveden ziyade eti seviyor. İşte kardeş farkı.
   -          Burnunu sürekli açık tutmaya çalıştım. Kadim dostum burun aspiratörüm sağolsun. Kaan henüz sümküremiyor. Zorla da olsa burnunu açıyorum. Artık aspiratörü görünce saklanıyor. :)) Ne yapayım anneciğim o burnun açık olması lazım.

     Antibiyotiğe direnerek bir hafta geçirdik bakalım sonumuz nasıl olacak. Ben ilaç karşıtı bir anne değilim ama ne kadar az o kadar iyidir. Mecbur kalmadıkça kullanmıyorum. Bu saydıklarımı size de tavsiye ederim. Biz faydasını gördük. Şu baharı daha az hastalıkla geçirelim başka da bir şey istemem….
Güneşli günlerimiz bol olsun…………..
Share on Google Plus

anne güncesi

18 yorum:

 1. Çok geçmiş olsun kuzucuklara, Allah beterinden saklasın. Biz bile rahatsızlanıyorken, kreşte çocuklar ne yapsın? Hasta olacağımı hissettiğimde ben de ballı sütü, limonlu suları bol bol tüketiyorum. Faydası oluyor çok.
  Şifa olsun size de.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim. Bal çok faydalı bir gida...limon zaten c vitamini deposu.

   Sil
 2. Doktora gittiğimizde antibiyotik dediği zaman vermemek için elimizden geleni yaparız. Tariflerinizi not ediyorum teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok istemiyorum kullanmak ama mecbur kalınca kullanıyoruz tabi.

   Sil
 3. Çok geçmiş olsun. Çocuklar hasta oldumu kol kanat kırılıyor. Ama işte mevsim geçişleri de hep hastalık sebebi oluyor :(. Bende elimden geldiğince antibiyotik yerine doğal ilaçları kullanıyorum. Balla karıştırılmış zencafil de öksürüğe çok iyi geliyor. Sağlıklı günler dilerim..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben kendim de zencefill li bali uyguluyorum ama cocuklara zencefil aci geliyor. Geçiş mevsimi bizim hastalık.zamanımız. olabildiğince hafif atlatsınlar diye ugrasiyoruz

   Sil
  2. Ben kendim de zencefill li bali uyguluyorum ama cocuklara zencefil aci geliyor. Geçiş mevsimi bizim hastalık.zamanımız. olabildiğince hafif atlatsınlar diye ugrasiyoruz

   Sil
 4. Öneriler için teşekkürler. Miniklere geçmiş olsun :)

  YanıtlayınSil
 5. Çok geçmiş olsun yavrucuklarına. Bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim hem yorumunuza hem iyi dileklerinize

   Sil
 6. Çok geçmiş olsun kuzulara ....

  YanıtlayınSil
 7. Ben de tam bir yaz insanıyım kışı hiç sevmiyorum... :)

  YanıtlayınSil
 8. çok geeçmiş olsun canım. maalesef kreş ortamına girince pıtır pıtır hastalıklar gelmeye başlıyor. Ancak harika önlemler almışsın. Umarım iyileşmişlerdir şimdi. Cennet hurmasını ben de sevmiyorum :) Burun aspiratörleri iyi ki var müthiş yardımcı. Kolay gelsin canım ♥

  YanıtlayınSil
 9. Öksürük için gelincik ile gül reçelini şerbet yaparak içirmenizi önerebilirim. Tarihte bronşitini gül reçeli yiyerek geçirmiş kraliçe var. :) Demleme şeklinde yapmanız da iyi olmuş. Selamlar. :)

  YanıtlayınSil
 10. Geçmiş olsun,gelincik reçelini nereden temin edebiliriz ki?

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz