AT BİNMENİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

     
   
 Çocukların erkenden bir spor dalıyla tanışmalarını istiyorum. Hem sosyalleşmesi hem spor yapmanın verdiği rahatlığı şimdiden bilmeleri hem de fiziki olarak gelişmeleri için çocukların spor yapmasını destekliyorum.
        Dün bir at çiftliğine gittik. Atları yakından gördük, sevdik, bindik....At binme eğitimi alan çocukları gördüm. Burada bu kadar talep olacağını düşünmemiştim. Biz de orada ki eğitmenlerden biriyle konuştuk. At binme sporunun insanlar üzerindeki etkilerini sayınca çocuklar için neden düşünmeyelim ki dedim. Siz de şimdi okuyunca şaşıracaksınız
- At binmek liderlik vasfını güçlendiriyormuş. Atı yönetmek, durdurmak, koşturmak liderlik duygularını artırıyormuş.
- Öz güven sağlıyormuş. 30/40 kilo olan bir çocuk kendi kilosunu 20 katı bir atı yönlendirmesiyle belki de kendinin farkına varıyor ve öz güveni artıyor
-Bacak kaslarını, pelvik kaslarını güçlendiriyor ve çocuğun duruşunu düzeltiyor. At üstündeki dik duruşu omurga kaslarını güçlendiriyor.
- Hayvanla olan iletişimi insanlara da yansıyor. Atın sakinliği, asaleti zamanla çocuğun da kişiliğini etkiliyormuş.
       Hayvanla yapılan bir spor olması, at binmenin diğer sporlardan farkını ortaya koyuyor. Bir hayvanı yönlendiriyorsunuz, yönetiyorsunuz, besliyorsunuz, bskumunı yapıyorsunuz, sessiz bir iletişime geçiyorsunuz. Bana eğitmenin saydıkları çok mantıklı geldi. Kızım da atlardan hiç ürkmedi ve rahatlıkla bindi.
   
Pahalı bir spor gibi görünse de fiyatlar makul geldi bana. Saati 60 liraymış. İlk başlarda yarım saat, sonra 1 saate çıkarıyoruz dedi. Çünkü yarım saatte bile bacak kasları başlarda zorlanıyormuş.
      İşte dün böyle geçti. Sizlerle de paylaşmak istedim. Spor deyince hep aklımıza basketbol, futbol, voleybol gibi sporlar geliyor. At binmek pasif bir spor olarak algılanıyor. Aslında hiç de öyle değilmiş.
     Neva 4 yaşında, 6 yaşında ancak alabiliriz dedi. Büyükşehirlerde 4 yaş dan itibaren alıyorlarmış. Büyükşehirde olanlara duyurulur:)
Share on Google Plus

anne güncesi

13 yorum:

 1. Ne kadar faydası varmış :) Çocuğum olunca bu yazını aklımda bulundurucam mutlaka :) birde bazı büyükşehirlerde çocuklara yönelik belediyelerin kursu oluyor.Yanlış hatırlamıyorsam Denizli'de böyle bir kurs cocuklar için ücretsizdi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ücretsiz olması ne güzelmiş. Artık çok yaygın bir spor oldu

   Sil
 2. Ama çok şeker sizin kızınız. Ata binmek eminim çok zevkli olmuştur :)

  YanıtlayınSil
 3. Pek de yakışmış ata :))) Ne faydası varmış meğer?? Bilmiyordum.

  YanıtlayınSil
 4. oyy ne şeker kızın var annesi maşallah ona.
  evet gerçekten de çok faydalı. maşallah çok ta uyumlu duruyor atla. :) ben kendim ata binmekten çok rahatsız oluyorum sanki at beni atacak gibi geliyor ama çocuklar daha farklı atların da çocuklarla garip bi iletişimi var bunu ben hissediyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bütün hayvaların çocuklara karşı değişik bir yaklaşımı var. Ben şahsen korktum;)

   Sil
 5. Küçükken köyde dedemin vardı atı ve binmesi o kadar keyifliydi ki:) fakat ay binmenin faydalarını okuyunca o zamanların keyfini ve kattiklarini daha iyi anladim:) Geçen yıl Bursada Ekinle at tecrübemiz oldu ve çok eğlenceliydi biraz korktuk amma:) çok tatlı bir kız bu ya maşallah diyelim:) sevgiler cnm

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin cimcimeler de öyle annesi. Çok faydası varmış sen farkında olmadan faydalanmışsın

   Sil
 6. Bir hayvanla iletişim kurabilmek, bir çocuğa çok şey katar. Harika bir şey yapmışsınız yine Anne Güncesi

  YanıtlayınSil
 7. At binmek çok iyi bir spordur. Insani formda tutuyor. Çocuk veya yetiskin herkese faydasi var.

  YanıtlayınSil
 8. Çayımı aldım koştum geldim bloguna rahat rahat okumak istedim yine çok güzel bilgiler öğrendim :)) Neva'nın bakışları kalp ben <3 :)

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz