AİLEYİ SUÇLAYAN ÖĞRETMEN SORUNUMUZ

                     Kızımın bu sene kreşe başlamasıyla biz de onunla birlikte eğitim, öğretim hayatına başlamış olduk. Tabi bu sefer veli olarak.
                    Benim 4 yaşındaki bir çocuğu kreşe göndermemdeki en büyük amacım sosyalleşsmesi,  evde yalnız değil,  arkadaşlarıyla oynamasıydı. Toplumda nasıl davranacağını öğrensin, kendini daha iyi ifade etsin v.s...Yani rakamları, renkleri öğrensin, mükemmel. süper bir öğrenci olsun değildi. Zaten ben evde de ona bir çok şeyi öğretiyorum.
               Kreşte başlarda epey sıkıntımız oldu. Bu alışamamakla ilgili değildi. Alışma dönemimiz çok kolay geçti. Sorunumuz. kızımın kreşteki çocukların hepsinin kötü huylarını örnek alıp,  bize ve kardeşine uygulamaya başlamasıydı. Tükürme, vurma, ısırma, bağırma, gereksiz ağlama...
          Sınıfta sorunlu çocuklar vardı. Aileleri onları kaynaşsın, yanlış alışkanlıklardan kurtulsun diye göndermiş. Evde kazanılan yanlış alışkanlıkların kreşte ya da okulda değişmesi bekleniyor. Neyse bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Herkesin kendince haklılık payı olabilir.
           Kızımın bu davranışları geçici diye düşündüm ama geçmedi. Öğretmeniyle konuştum. O da sınıfta bu hareketleri yapan arkadaşlarının olduğunu söyledi. Onları örnek alıyordur dedi. Ne yapmalıyız dedim. Fazla tepki göstermeyin, geçer dedi. Biz bu dönemde normal karşıladık, karşılamaya çalıştık ama yine düzelme olmadı. Yine öğretmenle konuştuk bu sefer kardeş kıskançlığıdır dedi, sizi özlüyordur dedi, dikkat çekmek istiyordur dedi...Evet bunlar da olabilir ama ben kızımı tanıyorum. Kıskandığın da ne tür tepkiler verdiğini biliyorum. Tükürmek, ısırmak bunlar görerek öğrenilen şeylerdi.
        Bu şikâyetlerimizin bu kadar uzun sürmesi sonucunda yine öğretmenle konuştum. Bu sefer de siz çocuğunuzun mükemmel,  kitaplarda yazılan çocuklar gibi olmasını istiyorsunuz dedi!!! Bu cümle üzerine düşündüm, çok mu mükemmeliyetçiyim diye, çocuğum bırakayım evin içine tükürsün mü? Eve gelen arkadaşlarını, kardeşini tartaklasın mı?
      Hep rahat bir anne oluşum eleştirilmiştir. Aslında olması gereken bu, diğer anneler fazla heyecanlı bence;) Parkta çocuğu salıveririm düşer, kalkar üstü kirlenir umursamam çünkü olması gereken bu diye düşünürüm. Karpuz, kiraz,üzüm...suyunu akıta akıta yerler, kıyafetleri kirlenir  önemsemem aldıkları zevktir bence önemli olan....Evde dağınık oynarlar tepki vermem, mutlularsa sorun yok -ki sonra toplamayı da biliyorlar...Ama saygı önemli bence, başkalarının hassasiyetlerine saygıyı küçük de olsa bilmeleri gerekir. Benim çocuğum birinin suratına tükürmemeli, oyun da olsa bunu yapmamalı, oynanacak çok oyun var...Birini ısırmamalı mesela. Evet belki 1 yaşında olsa ısırmayı normal karşılayabilirim ama 4 yaşındaki çocuk ısırmamalı. Bunlar mükemmeliyetçilikse ben mükemmeliyetçiyim o zaman diye tepki gösterdim öğretmene.
         Öğretmenle aramızda karşılıklı bir söz düellosu oldu sanki. Kızıma eğitim veren biriyle bu tip zıtlaşmalara düşmek istemezdim ama benim verdiğim onca sinyale tek bir dönüş yapmaması benim gözümde ilgisiz damgasını yemesi için yeterli oldu. Şimdilik kanaatim bu. Öğretmen yanlış davranışlara yeterince tepki göstermiyor bence. Çünkü kızım; arkadaşım bana vurdu diyor öğretmeniniz ne yapıyordu diyorum onun hep işi oluyor anne bilgisayarda diyor. Sınıflarında bir de yardımcı teyzeleri var. Yani öğretmen 15 çocuğa bir yardımcı teyze, bir stajer öğretmen bir de hafta da bir gelen başka bir stajer öğretmenle birlikte bakıyor.....
       Kızım suluğuyla oyun oynuyor, üstünü ıslatıyor ama bunu kimse farketmiyor mesela. Kızım da öğretmenim görmüyor ki diyor. Ki buna kendim de şahit oldum çocuklar suluklarıyla ıslak mendilleri ıslatıp yere su döküyorlar, öğretmen telefonuyla meşgul!!!  Sorunca da birlikte oynuyorlar, kaynaşıyorlar diyor. Elbette ki böyle olması lazım ama bunu da biraz kontrollü olması lazım değil mi? Ve-l hasılı kelam öğretmen günde iki boyama yapmayla olayı bitiriyor sanki. Çocuklara dolaylı yollardan davranışlarının nasıl olacağını anlatmıyor diye düşünüyorum.
         Yine de hala kendime bir haksızlık payı bırakıyorum. Acaba normal olan bu mu diye. Ama yaşadıklarım da çok içime sinmiyor. Eksik bir şeyler var. Sizce ben mi abartıyorum. Yoksa öğretmen gerçekten ilgisiz mi?
        Kızıma gelince o çok mutlu. okula severek gidiyor...
     
  
Share on Google Plus

anne güncesi

24 yorum:

 1. Cepten girince sorun oluyor deep. Evet öğretmen ilgisiz farkındayım. Ama bu kadar kendinden emin konuşunc a insan ben mi hatalıyım diye düşünüyor

  YanıtlayınSil
 2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 3. Yazıyı bir öğretmen olarak çok üzülerek okudum , döndüm bir kere daha okudum . Maalesef ki o iş öyle olmuyor. Çocukların yanlış davranışları kabul edilebilir bir şey değil. Öğretmenin getekli yerlerde müdahale etmesi hatta sorunlu çocuğun ailesiyle bizzat görüşüp gerekirse rehberlikten yardım almasını desteklemesi gerekir. İçinize sinmeyen şeyde yerden göğe kadar haklısınız . Aynı mesleği paylaştığım için bazı insanlardan utanç duyuyorum .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin yorumunu merak etmiştim açıkçası bir öğretmen olarak. Kızım mutlu okulunu çok seviyor. O yüzden idare ediyoruz şimdilik. Eşim öğretmenle komışmuş, so ra biraz değişti. Konuşmak lazım diye düşünüyorum ki herkes kendine gelsin

   Sil
  2. Kesinlikle konuşmalısınız . Var mı öyle şey? Bir öğretmen olumsuz davranışlara göz yumuyorsa ben onun öğretmenliğinden şüphe ederim .

   Sil
  3. Aynı yorumu yaomayı planlıyordum ki sizin yazınızı görünce durdum. Bana sorarsanız cafe tıgrıs 'e ek olarak neden hala çocuğunuzu almayı düşünmüyorsunuz o kreşten illa zarar görmesini mi bekliyorsunuz? Çocuğunuz mutluluğu yeni arkadaşlarıyla da pekala yakalayabilir öyle değil mi?

   Sil
  4. Almayı düşündüm ama tekrar alışma süreci, yeni arkadaşlar onun için çok zor olacaktı. Daha küçük hemen afsptr olamaz. Öğretmenle konuştum, eşim de öyle biraz daha değişti gibi.

   Sil
 4. Ogretmenlerin çoğunda var bu hata :(

  YanıtlayınSil
 5. Öğretmenimiz sıkıntılı cnm...ilgisiz bir öğretmen...kızın mutlu olarak gidiyor okula evet ama mutlu olarak gitmesi ona müdahale eden yok istediği gibi hareket edip arkadaşları ile oyun oynaması...öğretmen onun için etkin bir faktör değil benim kanaatim...bu konularda bende fazla titizim...soz konusu eğitimse olumsuz birseyler gorursem tepkim buyuk olur benimde...cocukla cocugun oynamasına kavgasına karışmam müdahale etmem ama söz konusu eğitimci ise sonuna kadar giderim...gözlemlerine haklı olduğunu düşünüp eminsen sonuna kadar git...çocuğu etkilemeden cnm:) çocuklar bizim geleceğimiz onların eğitimi çok önemli...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kızımım ilk okul macerası öğretmeni kim Olursa olsun çok sevecekti biliyorum. Öğretmen ilgisiz bundan eminim. Velilerde fark onda ama kimse ses çıkarmıyor sanki. 15 öğrenci ve 3 kişiler yapılacak o kadar çok şey var ki aslında...

   Sil
  2. veliler bir araya gelseniz hepiniz tepki verseniz öğretmen kendisine çeki düzen vermek zorunda kalır.. hatta hep birlikte yönetimle irtibata geçin bence..

   Sil
 6. Eşim çocuk gelişimi öğretmeni, çalıştığı yerde böyle bir ilgisizliğin olması mümkün değil. Bizde bizim ufaklıkta bu gibi sorunlar yaşıyoruz ki daha 2.5 yaşında, hem öğretmeninden hem de pedagog dan destek alarak önüne geçmeye çalışıyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocukta böyle davranışlar da olabilir ama olmayan çocukta ortaya çıkması kesinlikle model almasından kaynaklı.bu durumda öğretmenin tepkisiz kalmadı çocuğun iyi, kötü yani hangi davranış iyi hangisi kötü kargaşası yaşamasına neden oluyor.

   Sil
 7. Okuduğum kadarıyla öğretmen ilgisiz ve de siz mükemmelliyetçi değilsiniz sadece olması gerektiği gibi davranıyorsunuz.Çoğu anne sıkar çocuğu etraf kirlenmesin diye ama sizde böyle bir şey okumadım.Kardeşim ilkokuldaki öğretmeni sebebiyle içine kapanık biri şu anda seneler geçmesine rağmen.Öğretmen şikayet istemiyorum diyor ve yaramazlık yapıp rahatsızlık verenlere kızacağına şikayet edene kızıyor.Bunu anlatmamdaki sebep şu kişiliğin şekillenmesinde anne baba gibi öğretmenlerde etkili oluyor.Ben evli değilim elbette bir anne gibi anlayamam ama bence öğretmen ve kreşini değiştirmekte fayda var.Evet siz gidince orada öyle devam edecektir ama siz dediniz diye kendini düzeltecek birine de benzemiyor anlattığınz kadarıyla.Rabbim kolaylık versin.Uzun oldu ama yorum yapmadan duramadım.Iyi günler dilerim.^^

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyiki de yazdınız. Yorumlar bir yazının tamamlayıcısı zaten.
   Öğretmen çok önemli gerçekten. Öğretmenlerini çok farklı yere koyuyorlar çünkü

   Sil
 8. Kesinlikle ama kesinlikle öğretmen ihlali burda senin mükelliytçi bir tavrın yok. Eğer bir çocuk kreşte okulda küfür ediyorsa öğretmen o çocugunun bunun nasıl yanlış olduğunu anlatır artı aile ile görüşür durumu. Anladığım kadarıyla gün geçsin modun da öğretmenlik yapıyorlar.

  Erkek kuzenim 12 yaşında küfür duyduğun da teyzemin yanına gider kulağına 'anne küfür etti, ayıp bir şey' der. Ben buna çok imreniyorum aynı şekilde herkes teyzeme bu kadar titiz davranma diyor oysa küfürün nasıl yanlış bir şey olduğunu öğretti bu titiz davranmak değil ki. Çocuk şiddeti bilmediği için arkadaşları okul da dövmüş müdür çocuguz da kendini savunmasını bilsin diyorlar. Yani eğitimci bir insan çocugun kendini savunmasını 'kaba kuvvet' olarak göstermesine ne yorum yapılmalı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaten o çocuğa tepki gösterince diğerleri de dolaylı olarak öğrenecek yanlış olduğunu. Şimdilerde o çocuk da kızım da daha iyi. Öğretmenin yardım etmemesi, duyarsız kalması beni yormuştu o dönem.
   Senin yeğenin konusunda da aslında benimkiyle benzer. Bizler böyle iyiyi kötüyü görsün bilsin diye çabalarken topluma pısırık bir bir et mi yetiştiriyoruz acaba. Kendini savunmalı bence de. Yoksa bu hep böyle gidiyor.

   Sil
  2. Zaten o çocuğa tepki gösterince diğerleri de dolaylı olarak öğrenecek yanlış olduğunu. Şimdilerde o çocuk da kızım da daha iyi. Öğretmenin yardım etmemesi, duyarsız kalması beni yormuştu o dönem.
   Senin yeğenin konusunda da aslında benimkiyle benzer. Bizler böyle iyiyi kötüyü görsün bilsin diye çabalarken topluma pısırık bir bir et mi yetiştiriyoruz acaba. Kendini savunmalı bence de. Yoksa bu hep böyle gidiyor.

   Sil
 9. Çocuklar birbirlerinden gördükleri hareketleri taklit edebilirler ama Yapılan yanlışa müsamaha göstermemek gerekir. Kaynaşıyorlar diye her şeyin göz ardı edilmesi doğru değil bence. Ya birbirlerine zarar verseler ne olacak? Çok küçük bu çocuklar.. Sanırım işiniz biraz zor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Elbetteki öyle olacak canım.Çocuğumu eve kapatamam ki. Doğruyu yanlışı hepsini toplumda yaşayacak, karşılaşacak, nasıl tutum göstereceğini bilecek. Bize düşen ona anlatmak, doğruyu bulmasına yardım etmek. Tepki göstermezsek neyin doğru olduğunu bilemez ki.

   Sil
  2. Elbetteki öyle olacak canım.Çocuğumu eve kapatamam ki. Doğruyu yanlışı hepsini toplumda yaşayacak, karşılaşacak, nasıl tutum göstereceğini bilecek. Bize düşen ona anlatmak, doğruyu bulmasına yardım etmek. Tepki göstermezsek neyin doğru olduğunu bilemez ki.

   Sil
 10. Kesinlikle eğitimci yanlış, tepkiler yanlış. Anlattıgınıza göre kızınız hassas bir çocuk bazı çocuk etkilenmez çevresinden bazısı da çok etkilenir. Çocuğun kişiliğinin oluştuğu yaştır 3-7 yaş arası. O dönemde edindikleri tüm hayatlarını etkiler. Kreşe doğruları öğrensin diye giden çocuk yanlışları öğreniyorsa o eğitim kurumunda doğru gitmeyen şeyler vardır. Eğitimci bir ailenin evladı ve eğitimci adayı olarak evladınızı başka bir kreşe yazdırmanızı öneririm. Yanlış bir adreste vakit kaybetmeyin bence.

  YanıtlayınSil
 11. Blog gazetesinde okuyunca devamını merak edip geldim :)
  Bana öğretmen sorumsuz gibi geldi :/

  YanıtlayınSil
 12. biz (biz diyorum aynı sorunları ben de oğlumda yaşadım vakti zamanında ) ne yazık ki doğru yetişen çocuklarla yanlış tarafta kalıyoruz , çünkü toplumda yanlış bilinen şeyler var. Öğretmen konusuna hiç değinmiyorum .Veli profilleri , evde yaramazlık (dağıtmak) yapamayan çocukların okulda düzeleceği inancıyla bir sürü sorunlu çocuk yanında , düzgün yetişen çocuklar genel olarak sıkıntı çekiyor ne yazık ki. Vurmayı bilmeyen oğlum defaatle tartaklandı ana sınıfında , velilerin genel tepkisi normal bunlar , bence değil . Şiddet hele de çocukken normal karşılanırsa bu çocuklar ileride ne olacak . Öğretmen anlayışı , veli ile iletişimi bile apayrı bir yanlışlık silsilesi , neresinden bakarsanız bakın , onların gözünde siz , biz yanlışız ama içiniz ferah olsun ve genele karşı durmaktan yılmayın.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz