tatilde neler yaptık (evde kukla gösterisi)

         Malumunuz efenim tatildeyiz. Evde ne yapsak, ne etsek? Derken yaratıcılığımız da kabardı. Yine maharetli babamızla birlikte çocuklara kukla gösterisi yapmaya karar verdik.
         Nerden geldi aklıma bilmiyorum. Genelde bu tarz şeylerde fikir benden çıkar, uygulma babamıza aittir. Düşündüğümden daha da iyi bir sahne yaptı. Kuklaları önce biz konuşturduk. Sonra kızım konuşturmaya çalıştı. Bildiğimiz bir masalı anlattık önce, sonraki günlerde atmasyon tutmasyon gittik:) Kalıcı bir oyuncak oldu bizim için. Ara sıra çıkıp kukla gösterisi yapacağımız bir sahnemiz var artık. Nasıl yaptık derseniz:
     Önce boş bir koli lazım sahnemiz için.
    Sahneyi istediğiniz şekilde kesip biçimlendirebilirsiniz. Biz seyirciye dönük olan tarafını ağaç, güneş ve kuşlarla süsledik. Çünkü bu her masala, hikayeye uygun bir alt yapı. Daha sonra elişi kağıdıyla ya da fonkartonla kaplayabilirsiniz renklendirmek için.
   Sahne figürlerimiz içinse değişik eski kitaplardan, dergilerden karakterleri kesip bir kartona yapıştırdım. Eğer elinizde böyle figürler yoksa kendiniz de çizebilirsiniz. Kartonun ön kısmına bir karakter, arka kısmına başka bir karakter gelecek şekilde ikiye katladım. Mesela ön tarafına kırmızı başlıklı kız, arka tarafına pinokyo. Kullanmı kolay olsun diye.Katladığım kenarları zımbaladım ve ortasına kalem soktum. Böylece kuklalarımız hazırlandı.
       Hazırlık aşamasında Neva' ya epey görev düştü. Kesme, yapıştırma,zımbalama. kendi sahnesini kendi hazırladı diyebilirim.
  Sonra da uydurduğumuz bir masalla kuklaları konuşturduk.
  Hoş bir akşam oldu. Tatilde yapılası bir aktivite diye düşünüyorum....
Share on Google Plus

anne güncesi

15 yorum:

 1. ellerinize sağlık çok güzel olmuş kaliteli vakit geçirmek bu olsa gerek :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler...birlikte yeni şeyler yapmak çok eğlenceli

   Sil
  2. Teşekkürler...birlikte yeni şeyler yapmak çok eğlenceli

   Sil
 2. cok eglenceli görünüyor. Bir ara meraklı minik bunun cok daha basitini vermişti de bira oynamıştık. Iyi oynamalar iyi tatiller

  YanıtlayınSil
 3. Yanıtlar
  1. Teşekkürler...bizde kendimizi keşfettik kukla konuştururken Ne cevherler varmış bende de..:))

   Sil
 4. bravo valla kutlarım ne güzel ailesiniz işteee :)

  YanıtlayınSil
 5. Süper görünüyor. Çocuklarınız çok şanslı, birlikte kaliteli zaman geçiriyorsunuz :)

  YanıtlayınSil
 6. Çok güzel olmus elinize saglik.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz