Sevgililer gününe karşı olmayın, sevgisizliğe karşı olun...

   
Resim alıntıdır
 Son zamanlarda her konuda bir farklılık yaratmak isteyen, yari entellektuel yari faşist bazı kesimin sevgililer günü karşıtı söylemlerine sosyal medyada çok sık rastlıyorum. Olayı kapitalizm çılgınlığıyla birleştirip sisteme lanet okuyanlar mı dersiniz, insan sevdiğini her zaman hatırlamalı, sadece bir gün değil yaklaşımındaki melankolikler mi dersiniz, sevgililer günü dayatma bir gün, kutlanmamalı mantığında ki dayatmacı faşistler mi yoksa, erkekler çiçek almayı biliyor ama tecavüzden, şiddetten geri kalmıyor söylemleriyle dikkat çekmek isteyen feministler mi....
     Her sene aynı muhabbetler, klişe sözler...Herkesin kendince bir haklılık payı var elbette.  Olayı ticarete döken, harcamaya yeni bir boyut getirenlere karlı olan kapitalist karşıtı olanlar da haklı, dayatma günleri sevmeyen, sevdirmek istemeyen faşist yaklaşımcılar da, kadınların hakkını savunan; hediye, börtü böcekle bu tip günlerde mutlu edilen kadınların, her zaman aynı saygıyı hakettiğine inanan feministler de...
Dedim ya herkes kendince haklı, benim takıldıgım nokta ise şu;
     365 gün boyunca kutlanan bilmediğimiz, bilip bilmemezlikten geldiğimiz o kadar gün var ki. Engelliler haftası mesela, yaşlılar haftası. Ta ilkokuldan beri gelenekselleşen yerli malı haftası mesela. Yeni nesil popüler olan daha başka say say bitmeyen günler. Hepsinin amacı bir katılım oluşturup, toplumun bir kısmına dikkat çekmek aslında. Şubat ayı itibariyle bangır bangır bağıran, sevgililer gününü elinde olsa tarihten silmek isteyen bu kesim neden diğer özel günlerde de sesini bu kadar yükseltmiyor.  Madem dikkatimizi bu yöne çekmek istiyorsunuz, bize bu tip günlerin dayatma olduğunu işin ruhunu bozduğunu, sevdiğimizi her gün hatırlamamız gerektiğini düşünüyorsunuz. Madem bu kadar hassasınız neden her akşam eve bir buket çiçekle gitmiyorsunuz? Dünya çocuk hakları gününde istismar edilen, taciz edilen çocukları savunmak adına bir şey yapmıyor, dünya barış gününde Esed'e, Uygur Türklerine işkence yapan Çin'e karşı sesinizi yükseltmiyor, enerji tasarrufu haftasında da konuya dikkat çekmek sosyal medyada başlıklar atmıyorsunuz.
     Sevdiğine hediye almak isteyenlere, o gün sevdiğinin yüzündeki tebessümün sebebi olmak isteyenlere karşı durmak neden marifetmiş mi kabul ediliyor? Bir de Ne anlıyorsunuz şu günden? deyip, hediye alanlara, sokağa çöp atan vatandaşa atmadıkları o aşağılayıcı bakışı atanlar yok mu...!!!
    Biz hatırlanmak istiyoruz, hediye almak, hediye vermek istiyoruz...Evet başka zamanımız yok çünkü. Hayat telaşesi içinde sevdiklerimizi atlıyoruz çoğu zaman, söylemek istediklerimizi es geçiyoruz, hediyeleri askıya alıyoruz. Ama bütün bunlar onları az sevdiğimizi, değer vermediğmizi göstermiyor. Belki de o gün bir yerlerden başlayıp silkeleneceğiz, birilerinden etkilenip sevdiğimize bir demet çiçekle gideceğiz. Kötü bir şey yapmayacağız inanın sadece birini mutlu edeceğiz. Bunun ne kapitalizmle alakası var, ne emperyalizmle...Keşke bize dayatılmaya çalışılan her düşünce sevgililer günü kadar masum olsa. Kapitalizm çarkını döndüren bizim 3 kuruşluk hediyemizse hemen vazgeçelim almaktan.
     Karşı olabilirsiniz, sevmiyor olabilirsiniz ama kutlayanları küçümsemekten, face de orda burda olumsuz başlık atmaktan, twitter da hashtag yapmaktan vazgeçin.
    İnsanların sevgisini gösterme şekline saygı lütfen. Sen her gün kutla, o sene de bir kutlasın, almak için, alsın gösteriş yapsın. Birileri mutlu mu? O zaman no problem...

Share on Google Plus

anne güncesi

50 yorum:

 1. "Bugün hiç tanımadığım birine, sırf mutlu olsun diye, sadece merhaba dedim"
  Hatırladığınızı düşündüğüm bu şarkı sözlerine takıldı zihnim bu aralar. Bir zamanlar, şirketten eşime özel günlerinde kocaman çiçekler giderdi. Hiç görmediğim çiçekler... Bunu anlayınca kabul etmedi eşim. Bazen küçük bir hediye, bazen güzel bir söz, bazen de bir demet kır çiçeği vermek daha anlamlı bizim için. Sevgililer gününde ya da her hangi bir günde. Dayatmalardan her zaman rahatsızlık duydum ben. Sizinle aynı görüşte olmadığım için üzgünüm ama ne yapabilirim ki başka.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynı görüşte olmayanlara sözüm yok sadece bugünü kutlayanları acımasızca eleştirenlere gönderme yaptım...mutluluğunuz daim olsun

   Sil
 2. Dayatmalar ve karşılıksız verilmeyen sevgiler ne zaman biter bilmiyorum. Bir günü özel kılıp gösteriş yapılması gerçekten daha kötü mesela engelliler haftası bir fotoğraf karesinde bir gün yer almak için çeşitli bozlar veriliyor. Peki diğer günler aynı özen niye gösterilmiyor. Yüreğinize kaleminize sağlık güzel bir paylaşım olmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Hep böyle gündeme ayak uyduruyoruz, çabuk unutuyoruz...

   Sil
  2. Teşekkür ederim. Hep böyle gündeme ayak uyduruyoruz, çabuk unutuyoruz...

   Sil
 3. ya başlık o kadar güzel olmuş ki sırf bu bile yüzümü gülümsetti :) eğer bu özel günler olmasa kimse kimseye hediye almaz sonuçta anneler günü de aynı mantıkla. O günler olmasa hayat telaşı içinde unutuyorz hediye almayı, mantık olarak büyük şeyler de gerekmiyo almak için anneme pasta yapıyorum anneler günün de, yüzünde kocaman bir gülümseme oluyor illa gidip para verip almak değil o gün özel hisettirmek lazım buda benim düşüncem :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkes farklı düşünebilir ben de senin gibi düşünüyorum. O gün mutlu olunuyor mu yeterli bence. Tartışılacak o kadar şey var ki bu günlere varana kadar...

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

   Sil
 4. Yazınızı severek okudum. Özellikle bir cok önemli günlerde hatta son zaman yaşadığımız vahim uzucu olaylara bile sesini cikarmayan insanlarin sevgililer gunu olunca konu; tabiri caizse sosyal medyada avazı çıktığı kadar bağırması. Birakalim insanlar nasil mutluysa öyle yaşasın. Ister tektaş alsın ister bir karta seni seviyorum yazsın. Isterse hergün yapsın. Bu tarz gunler gunluk yasamdan bir nebze kopmamizi sağlıyor o hengameden iş hayatından ev hayatından. Bırakalım ahkam kesmeyi :) biraz daha yadirgamak yargilamak yerine saygi gosterelim birbirimize.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle canım ya...sevdiğimizi mutlu ermek hepsi bu. Cinayet mi işleniyor anlamadım ki. Herkes de bir tepki. Keşke bu duyarlılıklarını başka konuda da gösterseler.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

   Sil
 5. bende sevgiden yanayım ki sevgililik ilişkide en ama en güzel ve özel zaman dilimi.Kutlasınlar varsın sevgililer ancak şu sevgililer gününü bahane edip nevresim takımı pazarlayanlara da karşıyım, bırakın
  rahat gönlünce aldıkları bir gülle kutlamayı bilsinler...

  YanıtlayınSil
 6. kutlasan bir dert kutlamasan bir dert :) neyseki evlilik yıldönümü olunca sevgili günü pek önemli olmamaya başladı bizde..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evlenince öyle oluyor. Yine de sevgiliyiz mesajı verse eşim yok demem yani..;))

   Sil
 7. bence de gayet kutlanası eğlenceli zevkli bir gün sevgiyi kutlamak ayrıca hediye alıp vermenin de hiç kötü bir yanı yok..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de öyle audrey. Sevgiyi kutlamanın nesi kötü

   Sil
 8. bence de herkesin sevgisini ifade edişine saygı göstermek lazım, takipteyim sizi de benim bloguma beklerim, sevgiler
  http://haticesenstyle.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 9. Benim yaşam mottom : Her günü kutla :)

  YanıtlayınSil
 10. Blog keşif etkinliğinden geliyorum. Blogunuzu takibe aldım :) Bende beklerim sevgiler :) http://betulunsirlari.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 11. sadece anne değilsin bi de cicisin işteee yani sen o zaman cici anne oluyooon oleeey :)

  YanıtlayınSil
 12. merhaba blogunuza blog keşif etkinliğinden geliyorum takibe aldım:) bende bloguma beklerim sizi:)

  http://merininblogu.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 13. Bazen bana, bazı insanlar her şeyi eleştirip negatif enerji saçmaktan keyif alıyorlar gibi geliyor. Çok haklısınız, herkes nasıl mutlu oluyorsa, o şekilde yapsın. İsteyen sevgililer günü kutlasın, isteyen kutlamasın, kimseyi ilgilendirmez. Ben seviyorum böyle zamanları, insana güzel bir enerji veriyor, bir şeylere vesile oluyor.
  Ellerinize sağlık, çok güzel yazmışsınız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklsın bosna güzel bir enerji veriyor. Unutulan bazı şeyler için harekete geçiriyor sanki.

   Sil
  2. Haklsın bosna güzel bir enerji veriyor. Unutulan bazı şeyler için harekete geçiriyor sanki.

   Sil
 14. Bir şeylere karşı olmak zaten hastalık haline geldi.. Dünyada bu kadar dert varken bu mudur yani..

  YanıtlayınSil
 15. Sevgiden güzel ne var su dünyada? Sevginin kutlanmasina ancak sevgisiz insanlar karsi cikar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru söylediniz hocam. Sevgisiz insanlar karşı çıkar

   Sil
  2. Çok doğru söylediniz hocam. Sevgisiz insanlar karşı çıkar

   Sil
 16. Sevgililer gününü kutlamamakla birlikte diğer günleri de kutlamıyorum. Diğerlerinde niye hassas davranmıyorsunuz kategorisinden çıkmış oluyorum böylelikle. :)

  Esasen bu günleri kutlamak istemeyişimizin sebebi islamda böyle bir şeyin olmaması. Eğer bu iyi, güzel,
  faydalı bir şey olsaydı mutlaka islamda olması icab ederdi.
  Kafirlerin yaptıklarına ve sonradan çıkmış olan şeylere itibar etmemek adına bizim için böyle olması gerekiyor.

  İnsanların ifade şekli yanlış olabilir. Buna ben de katılıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kutlamak demeyelim aslında ben hatırlamak kısmına katılıyorum. Biraz da vesile oluyor hatırlamaya.

   Sil
 17. Çok çarpıcı ve anlamlı bir başlık... Çok çok çok katılıyorum her satırınıza.
  Sevginin dile getirilmesi, günü bile tepki çekiyor. Bu aslında ne kadar sevgi açı ve sağlıksız bir insanlık olduğumuzun göstergesi. İnsan neye açsa onun kutsanmasından rahatsızlık duyuyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru söylüyorsunuz. Dayatma günler mantığı doğru ama makrsrg biz boyle şeyleri gün adi verilmeyince kutlamıyoruz

   Sil
  2. Çok doğru söylüyorsunuz. Dayatma günler mantığı doğru ama makrsrg biz boyle şeyleri gün adi verilmeyince kutlamıyoruz

   Sil
 18. Eğer erkekler hayat telaşı içinde sevdiklerine her gün bir şeyler yapabilecekleri fikrini bir kenara koymasaydı, bugün sosyal medya da olumsuzlamalar yerine, "ben her günümüzü özel yapıyorum, hoş geldin 14 şubat" diye başlık atarlardı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İşte konunun özetini çıkarmışsınız. Kaleminize sağlık. Belki de bu ahkâm kesmeleri hiçbir şey yapmamalarımdandır

   Sil
 19. Etkinlikle gordum geldim ve bomba bi konunun icine düştüm biraz dayatmaci gunlere karsi gruba giriyorum fakat kutlanabilir bu konuda itirazim yok sadece bunun 1 tl olan seylerin 10 tl ye cikmasi gibi firsatciliga cevrilmesini dogru bulmuyorum.. takibe aliyorum beklerim..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fırsatçılık konusunda Haklısınız. Gelirim hemen...

   Sil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz