ÇOCUKLARLA İNGİLİZCE ÖĞRENİYORUZ-1

   

     Yabancı dil eğitimi hep bir sorun olmuştur.  Biz eski nesil diyelim;) epey geç başladık öğrenmeye. Ve çok da verimli olmadı. Günlük hayatta kullanmadığımızdan unuttuk bile. Geçenlerde 7 yaşından önce öğrenilen yabancı dili çocuklar ana dili olarak kabul ediyorlarmis diye bir yazı okuyunca, çocuklara öğretmeye başlama vakti geldi artık diye düşündüm. Kızım doğmadan önce de dil eğitimi ile ilgili kaynaklar bulup nerden, nasıl başlamalıyız diye araştırma yapmıştım aslında ama nedense erteledim bu zamana kadar.
     18. Aydan sonra yabancı dil eğitimine baslanabilinirmis. Yani evde ikinci bir dille ilgili kelimeler söylediğin de çocuk bunu anlıyormuş. Benim de çok yakın  arkadaşımın eşi Alman, çocukları hem Türkçe hem Almanca konuşuyor. Üstelik de kreşte İngilizce öğrenmeye başlamış. Yani bir kelimenin 3 dilde de anlamını biliyor.
   Çocukların hafızası sandığımızın çok üstünde. Neva çok erken konuştu yaşıtlarına göre. Yani Türkçe kelimeleri belirgin bir şekilde çıkarıyordu o zamanlar. İngilizce öğretmeye başlama konusunda tereddütte kaldım. Bir çok insan, buna İngilizce öğretmeni arkadaşım da dahil, erken olduğunu söyledi. Biz de 3 yaşından sonra öğretme kararı aldık.  Bu yaşta çocuğa İngilizce öğretmek için mükemmel bir İngilizce bilgisi gerekmiyor. Kelimelerin anlamını bilmek yeterli ilk etapta. Yine birlikte öğreniyoruz anlayacağınız.
     Bu ara benim İngilizce öğretme merakım daha da arttı. Bir yerden başlanmalı diye düşündüm. İlkokulda çocukları olan arkadaşlarım hep bir ingilizce sıkıntısı yaşıyor.  Kendimizden de pay biçersek, İngilizce lise dönemlerinde sorun olmuştur. En basit boşluk doldurmalarda bile çoğumuz takılmışızdır. Zaten bildiğimiz diyaloglar da:
_ Hello, what is your name?
- My name is Ayşe
- How old are you?
_ I'm fourteen years old....dan öteye gitmedi hiç bir zaman:)
      Şimdi Neva 46 aylık, Kaan 20 aylık. İkisinin de okul döneminde bu sorunları yaşamasını istemiyorum. Dil bilenler her zaman bir adım daha önde oluyor. İş ararken bile mezuniyetiniz lise düzeyinde olsun ama iyi bir dil biliyorsanız üniversite mezunlarından daha iyi iş bulabiliyorsunuz. Biz anne- baba devlet memuruyuz. Yani çocuklarımızı kolejlerde okutup, sıkıştığı her konuda özel ders aldıracak bir bütçemiz yok. Şimdilerde özel ders fiyatları da dudak uçuklatıyor maşallah!!
      İşte bu sebeplerden dolayı biz bu aralar ingilizce öğrenmeye başladık. Öncelikle  oyuncakların isimlerini, meyvelerin, hayvanların isimlerini ingilizce söylüyorum gün içinde. Bir de basit şarkılar buldum youtube dan onları dinliyoruz. Kaan daha erken başlamış oldu öğrenmeye.  O henüz yeni yeni konuştuğundan evde sadece kelimeleri ben ingilizce söylüyorum. Mesela elmaya ben apple diyorum ama eşim hep türkçesini söylüyor. Yani apple dediğimizde de elma dediğimizde de Kaan anlıyor artık.
    Neva daha istekli. Bu yaşta çocuğu olanlar bilirler, kendi kendilerine yabancı dil konuşuyor çocuklar. Yani saçmalıyorlar diyelim:))) Her şeyde olduğu gibi yabancı dil eğitiminde de çocuk bize "hazırım" sinyalini veriyor. Şimdilik bir kaç kelime öğrendik. Bir de şarkı biliyoruz. Yakında sayılar ve hayvanlara devam edeceğiz.
     Zorunluluk gibi değil, sıradanmış gibi davranıyoruz. Yani "bu elmaya apple diyeceksin" değil.  "Ben şimdi apple yiyorum" gibi. "Apple ister misin" gibi gündelik cümlelerimizin arasına sıkıştırıyorum.

    Kitap aldık bir kaç tane, flash kartlar falan... Okumayı bilmiyoruz ama göz aşinalığı oluyor yazılışlarına. Bundan sonra ki yazımda kitapları ve ayrıntılarını paylaşacağım. Bu konuda bilgisi olanlar, küçük yaşta çocuklarına İngilizce öğretmeye başlayanlar neler yaptı? Paylaşırsanız çok sevinirim. Hatta başlamayanlar varsa birlikte başlayabiliriz. Çok da güzel olur. Grup bile kurabiliriz yaptıklarımızla ilgili paylaşımların olduğu...
Share on Google Plus

anne güncesi

14 yorum:

 1. Öyle güzel bir konuya değinmişsiniz ki teşekkürler. Çocuklarının özellikle İngilizce'yi çok küçük yaşta öğrenmesi onlar için inanılmaz faydalı. Tüm dünyada her çeşit yayın İngilizce yapılıyor ve böylece bilgiye ulaşmaları daha da kolay olacaktır. Büyünce yanına mutlaka +1 dil daha eklenecek ve mükemmel bir dünya vatandaşı yetiştirmiş olacaksınız. Bilgi dolu bir nesil bizi bekliyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle canım. Umarım başarılı oluruz

   Sil
  2. Kesinlikle canım. Umarım başarılı oluruz

   Sil
 2. Akıllı bir yol izliyorsunuz. Günümüzde bazı insanlar yabancı dille eğitime karşı çıksalar da, ben farklı düşünüyorum. Kendi dilimizi de öğrenelim elbette ama sadece bir değil ne kadar fazla yabancı dil bilirsek o kadar da avantajlı konuma geliyoruz. Liselerde yabancı dil öğretilmiyor maalesef. Dediğiniz çok doğru dil eğitimi ne kadar erken yaşta başlarsa o kadar iyi. Ben yabancı dille eğitim yapan bir üniversite bitirdim ve meslek hayatımda bunun her zaman faydasını gördüm. Bununla birlikte, küçük yaşlardan itibaren dil öğrenenlerin rahatlığı olmadı bende hiçbir zaman. Biraz daha büyüdüklerinde eğer imkanınız varsa çocukları yurt dışı kamplarına göndermek onların hem kişisel gelişime hem de dil eğitimine büyük katkı sağlayacaktır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet hocam çok doğru söylüyorsunuz. Sonradan öğrenince çocukluğundan itibaren bilenler gibi olmuyoruz.

   Sil
  2. Evet hocam çok doğru söylüyorsunuz. Sonradan öğrenince çocukluğundan itibaren bilenler gibi olmuyoruz.

   Sil
 3. Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için ben teşekkür ederim dream

   Sil
  2. Güzel yorumun için ben teşekkür ederim dream

   Sil
 4. Içinde bulundugumuz çagda dil çok önemli. Benim çocuklarim da bir kaç dil ögrenerek büyüdü çok faydasi oldu.

  YanıtlayınSil
 5. Gerçekten çok güzel bir noktaya değinmişsin,şimdiden teşekkür ederim.benim de 2,5 yaşında kızım var bizde onunla birlikte yeni yeni birşeyler yapmaya başladık. Bende onun türkçe izlediği çizgi filmleri birde ingilizce izlettiriyorum ki kulak aşinalığı olsun.birde ingilizce şarkılarda dinliyoruz tekrar etmeye çalışıyoruz çokta eğlenceli vakit geciriyoruz. Ama beraber ilerlersek daha da güzel olabilir en azından fikir alışverişi yaparız ve birbirimizin eksikliklerini tamamlamış oluruz. Bu konuda yeni yazılarını bekliyorum...


  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çizgi filmi ingilizce değiştirmek çok mantıklı. Ordaki diyalogları akıllarında çok iyi tutuyorlar. Benimle ilerleyecek birini bulmama çok sevindim. Ben de şarkılarla ilerliyorum şimdi. Aynı kelimelerden başlayalım mı. Hedef koyabiliriz. Mesela bu hafta 3 kelime öğrenebilir diye. Apple, orange, banana...gibi. ne dersin.

   Sil
  2. Çizgi filmi ingilizce değiştirmek çok mantıklı. Ordaki diyalogları akıllarında çok iyi tutuyorlar. Benimle ilerleyecek birini bulmama çok sevindim. Ben de şarkılarla ilerliyorum şimdi. Aynı kelimelerden başlayalım mı. Hedef koyabiliriz. Mesela bu hafta 3 kelime öğrenebilir diye. Apple, orange, banana...gibi. ne dersin.

   Sil
 6. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz