ÇOCUKLARIMIZI CİNSEL İSTİSMARA KARŞI NASIL KORUYABİLİRİZ

   

       Çocuklarımıza kendilerini korumayı  nasıl öğretmeliyiz?
       Bu günlerdir kafamı kurcalıyor. İki gün önce Kayseri'de bir lise öğrencisi intihar etti.  İddialara göre bu genç kıza okuldaki öğretmeni tecavüz ediyor ve kız bunu yakın çevresi ile paylaştığı halde kimse inanmıyor. Ve kız bu ağır duygu  durumunu kaldıramayıp intihar ediyor.
     Bir kız çocuğu annesi olarak, -kaldı ki erkek çocukları da bazı sapkın düşünceli insanlar yüzünden tecavüze uğruyor- kızıma kendini nasıl koruması gerektiğini, ona yöneltilen hangi hareketin masum, hangisinin masum olmadığını nasıl anlatabilirim diye düşünüyorum. Bunu düşünüyor olmamız da yeterince üzücü tabi. Ama biz bu ülkenin şartlarında, her gün bilgisayarda erotizm içerikli videolar izleyip tek düşündüğü şey cinsellik olan, önüne çıkan ilk kişiye ya da aklına koyduğu yakın çevreden sessiz, sedasız kendisini ele vermeyecek büyük- küçük, kız-erkek farketmez, istismar edilmeye açık bireylere karşı, kafasındaki sapkın düşünceleri uygulayacak insanlarla yaşıyoruz. Bu yüzden de tedbirinizi almamız lazım diye düşünüyorum.
     Çocuklarda 3 yaşından sonra başlayan anal dönemde, çocuklar kendi bedenlerini keşfeder ve ufak dokunuşlar bile onlara aslında anlamlandıramadıkları ama mutlu oldukları bir duyguyu yaşatır. Bunun farkında olan bazı art niyetli insanlar -ki bu malesef ama malesef kızınızın ya da oğlunuzun dayısı, kuzeni, amcası bile olabiliyor-( Belki yok artık daha neler diyeceksiniz ama malesef bu durumlarla işim gereği çok karşılaştım.) Çocukları bu yaştan itibaren tacize başlıyorlar.
     Bu demek değil ki çocuk dayısına, amcasına tavır alsın yaklaşmasın. Bir çocuğun akrabaları ile ilişkisi sosyal gelişimi açısından çok önemli, bu bahsettiklerinizi çocuğunuza herkes kötüdür, sana zarar verebilir mantığıyla değil de sen özelsin, bazı şeyler çok yakınımız  bile olsa paylaşılmaz, anlatılmaz, gösterilmez mantığıyla anlatırsak çocuk bunu daha iyi benimser. Ve tabi ki çocuğun bunu uygulaması için bizim örnek olmamız lazım. Herkesin yanında soyunup dökülen (plaj v.s haricinde) mahrem konuları çocuğunun yanında arkadaşlarıyla paylaşan bir annenin mahremiyetten bahsetmesi çocuk da kalıcı iz bırakmaz.
         
      Bazı aileler için bu kavramlar önemli olmayabilir. Dini inanışları, yaşam tarzları, hayat görüşleri farklı olabilir. Ben bu ülkede bu şartlarda yaşadığım sürece bu kavramlar benim için çok önemli olacak.
      Peki mahremiyet eğitimini nasıl verelim, çocukları kendi vücutlarını korumayı nasıl öğretelim:
     -Öncelikle çocuğunuz şunu bilmeli. "Benim bedenim özeldir. Bana kimse izinsiz dokunamaz. Sadece annem ve babam, bakımımı üstlenen kimse dokunabilir. Bunun dışında, yanımda anne ya da babam yoksa doktor, polis v.s bile vücuduma dokunamaz!!
      -Benim sürekli görüşmediğim insanlar,  bana şeker, çikolata v.s verdiğin de kesinlikle almamalıyım. Yabancılardan yiyecek, içecek alınmaz.
    - Hoşlanmadığım bir durum varsa, biri bana izinsiz dokunuyor, ya da hoşlanmadığım şeyler söylüyorsa yüksek sesle tepkimi göstermeliyim, böyle tepki verirsem kimse beni kınamaz, bana gülmez çünkü ben zor durumdayım demektir.
    - Tanımadığım biri elimden tutup, bana "sana şurada bir yeri göstereceğim, annen seni orda bekliyor, sana burdan çikolata alalım" gibi şeyler söylerse bağırarak yardım istemeliyim. Çünkü ailemden izinsiz kimseyle bir yere gidemem. Ailemle sürekli iletişim halindeyim. Annem ve babamın ne zaman nerde olduğunu biliyorum.
     - Çok yakınım bile olsa; abim, erkek kardeşim, kuzenim benim özel bölgelerimi göremez, görmek isteyemez. Çünkü onlar sadece bana özel.
     Bu saydıklarım çocuğa vurgu yapılarak değil de ara ara konuşmalara sıkıştırılarak, bizim özel bölgemize dokunduğun da rahatsız olduğumuzu belli ederek, kıyafetlerini değiştirirken kapıyı kapatarak...Bunun gibi basit, hayatın içinden örneklerle çocuğumuza kendini korumayı öğretmek için ufak ama etkili adımlar atmış oluruz.

      Bu çizdiğim tablo sizi biraz ürkütmüş olabilir ama gerçekler malesef bu. Mahremiyet eğitimi verilmeyen bir çocuk, ileride sağı solu açıldığın da kapatma ihtiyacı duymaz, konuşmalarına dikkat etmez, arkadaşlarının en olmadık yerlerine bir şaplak indirebilir, belden altı kelimeleri konuşmalarına sıkıştırmak onun için rahatsız edici değildir.
      Mahremiyet eğitimi sadece bu saydıklarımdan ibaret değil aslında. Biri bize hakaret ettiğin de susmamızdan tutun da suistimal edildiğimiz de tepki göstermemeye kadar hepsi mahremiyet eğitiminin bir parçası.
      Yazımı fazla uzatıp sizi sıkmak istemiyorum. Aslında söyleyecek, konuşacak çok şey var. Mahremiyet eğitiminin diğer bölümünü bu yazımda bulabilirsiniz.
      Siz çocuklarınızı korumak için nasıl önlemler alıyorsunuz. Ya da karşılaştığınız bunun gibi olaylar var mı? Paylaşır mısınız?
Share on Google Plus

anne güncesi

49 yorum:

 1. bunların hepsini küçüklüğünden beri oğluma tembihlemiştim usulünce ama böyle bir durumda bile kendi çocuğuna inanmayıp tacizciye inanan ebeveynler olduğu çocukları utançla yetiştirdikleri sürece bu olayların önü alınamaz :-((

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Malesef ya.bir de rezil olmayalım diye örtbas edenler var

   Sil
 2. O kadar haklısın ki. Maalesef birçok kişi bunu yaşıyor ama söyleyemiyor. Işte aynen bu öğretmen mevzuunda olduğu gibi bu tür sapıklara hiçbir yaptırımın uygulanmaması toplumda kadının kötü isimlerle yaftalanması kadınların bu tür hareketleri soyleyememesine sebep oluyor. Onlara özel yerleri olduğunu ve buralara kimsenin dokunamayacagini dokunursa çığlık atması, kacmasi gerektiğini anlatmalıyız. Ben oğluma da öğretiyorum. Sapık çok memlekette ne olur ne olmaz. Allah kimseye yaşatmasın!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Erkek deyip geçme canim. En doğrusunu yapıyorsun. Bir çocuk birisi özel bölgeleri e dokunulduğunda rahatsızlık duymali

   Sil
 3. O kadar haklısın ki. Maalesef birçok kişi bunu yaşıyor ama söyleyemiyor. Işte aynen bu öğretmen mevzuunda olduğu gibi bu tür sapıklara hiçbir yaptırımın uygulanmaması toplumda kadının kötü isimlerle yaftalanması kadınların bu tür hareketleri soyleyememesine sebep oluyor. Onlara özel yerleri olduğunu ve buralara kimsenin dokunamayacagini dokunursa çığlık atması, kacmasi gerektiğini anlatmalıyız. Ben oğluma da öğretiyorum. Sapık çok memlekette ne olur ne olmaz. Allah kimseye yaşatmasın!

  YanıtlayınSil
 4. Haklısın biz elimizden gelen eğitimi vermeliyiz eğitimi verirken de kendi hal ve hareketlerimize dikkat etmeliyiz. Ben özellikle parklarda yabancıların çocukları sevmek icin gel sana şeker vereyim diyerek kandırmasına ayarım belki amacı sadece sevmek ama bu dönemde olacak iş değil. anneler kesinlikle git kızım sevsin seni amca/teyze gibi bir yaklasımda artık bulunmamalılar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen ben de muallakta kalıyorum. Kimseye güvenemeyecek cocuklar ama zaman ve şartlar boyle. Kendilerini korumayı öğrenene kadar tedbir almak lazım.

   Sil
 5. Merhaba,

  Bu konuda bende çok titiz davranıyorum. Çalışıyorum, çok şükür annem var o bakıyor komşuda beş dakika oynamasına bile müsade edemiyorum, güvenemiyorum kimseye.
  Bedeninin özel olduğunu kimsenin dokunamayacağını söylüyorum. Rabbim korusun evlatlarımızı inşallah.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de eskiden annee kızardım boyle konuşunca. Ama çok haklıymış. Öyle olaylar gördüm ki. Bir de bu tip olaylar çok gizli tutulur her zaman.

   Sil
 6. Çok önemli bir konuya değinmişiniz. Tanrım masumlarımızı korusun.

  YanıtlayınSil
 7. Bu konuda çocuklarıma iyi bir eğitim verdigimi düşünüyorumm. Çok önemli bir konu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Ben de anlatmaya çalışıyorum, örnek olmaya calisiyorum

   Sil
 8. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Fakat bu yalnızca bizim ülkemizde değil tüm dünya için geçerli. Bilirsiniz ki avrupa ülkelerinde bebek arabasında gezdirilen bir bebeğe bizde yapılan gibi canım cicim yapmak, dokunmak hoş karşılanmaz. Çocuk parklarına çocuksuz kimseler giremez vs. Önce kendimiz sokakta gördüğümüz bebeklere yaklaşmamayı öğrenmeli, çocuklarımıza onlara hiç kimsenin dokunmaması gerektiğini öğretmeli ve böyle bir şey yaşadığını söylüyorsa da ona inanmalıyız. Erkek çocuk yetiştiren anneler, ona tüm kadınlara özenli davranması gerektiğini öğretmeliler. Böylesi çirkin olaylar bir daha yaşanmasın dilerim ama ancak kökten bir eğitimle sağlayabiliriz bunu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bana kimse zarar veremez, dokunamaz.bunu öğretmek lazim ve erkek çocuklarına güç gösterisinde bulunmalarını hoş karşılamamak lazim.

   Sil
 9. Çok güzel yazı. İstismar sandığımızdan daha fazla ve korkutucu boyutta. Çocuklarımızı bilinçlendirmek şart.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet sandığını din fazlası ve geliştirmiyoruz çoğu zaman belki ama malesef tacizi en yakinindakilerinden görüyor cocuk

   Sil
 10. Çocuk yetiştirmek mermere ağaç dikmekten daha zormuş gerçekten, her şeyi ince ince düşünmek gerek, bu konu da en önemlileri arasında.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok zor gerçekten. Mudahele ediyoruz küçükken her şeye. Ama büyüyünce bazen önüne geçemiyoruz. İpleri bastan sıkı tutmalı

   Sil
 11. inanırmısın tüylerim diken diken oluyor bu konulardan :( Allahım sana emanet diyorum sen sakla diyorum çocukları uyarmaktan dilimde tüy bitiyor Allahım sen koru böyle pislik insanların Allah belalarını versin

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 18 aylık bebeğe tecavüz edildiğini duyduğumda kanım donmuştu. Nasıl bir zihniyet bilmiyorum ki

   Sil
 12. Çok güzel anlatmışsın ki Anne Güncesi! Bu konuya değinmen de hoş olmuş ;) Bilgilendirici, yol gösterici tavsiyelerini aldım ;) Allah korucun kötü niyetli insan ve yaklaşımlardan!!!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Amiinnnn canım. Cidden çok önemli. Anne olunca daha bir evhamlı uyor insan

   Sil
  2. yani muhakkak, geceni gündüzüne katıp maddi manevi emek sarf ediyorken hiç kolay değil evlat yani, Allah yaşatmasın kimseye, evlat ile imtihan vermesin!

   Sil
 13. Çok önemli bir konu bu. Özel yerlerini kimseye gostermeyecegini bilmeli. Çocuğun bezini herkesin içinde acmamalı mesela. Tuvaletini başkalarının yanında yaptirmamali. . Anne baba olarak da cinsel organını sevmemeliyiz. Artık akrabaya da güven olmuyor malesef

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cinsel organı seçe yi hic anlamam zaten. Srvecem başka yeri mi yok çocuğun. Cinsel tacizi en çok akrabalar yapıyor araştırmalara göre

   Sil
 14. Gerçekten doğrudan söylemek yerine laf aralarına sıkıştırmak ve arada bir bahsetmek çok etkin bir yöntem göründü gözüme. Çok teşekkürler, harika bir yazı olmuş. İki kız da ben yetiştirmeye çalışacağım bu sapkın Dünya'ya. Hepimize kolaylıklar diliyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kızlar...allahın verdiği en güzel nimet. Annelerin dert ortağı. Ornek olmak. Mesela üstünü değiştirirken kapıyı kapatmak gibi her defasında yapınca çocuk buna alışıyor

   Sil
  2. Kızlar...allahın verdiği en güzel nimet. Annelerin dert ortağı. Ornek olmak. Mesela üstünü değiştirirken kapıyı kapatmak gibi her defasında yapınca çocuk buna alışıyor

   Sil
 15. Çocuklarımızın ilk eğitimi ailede almasının ne kadar önemli olduğunu gösteren anlamlı güzel bir paylaşım olmuş tebrik ederim. Aile bunları kendi hayatında ne kadar uygularsa çocuklarımızda o şekilde kabul görür.
  Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
 16. Güzel konu, güzel de anlatmışsınız. Kızım çok küçükken okuduğum bir kitapta vardı bu "Özel yerler" hadisesi. Şuralar şuralar özeldir, bunları göstermiyoruz, bunlara dokundurmuyoruz. Bir de şu vardı: Özel yerlerimize dokunmak isteyen veya işte, bize huzursuzluk veren şeyler yapan kişi bizden bunun tersini istese, bizi bir şeylerle korkutsa bile onu dinlemiyor ve yapılan şeyi anne babamıza anlatıyoruz. Onlar bize kızmaz, o kişi onlara bir şey yapamaz, anlatmaktan korkmayalım...gibi bir şey.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bu tedbirleri almamız lazım. çocuğun gözünde bazı şeyler normal olmamalı bence.

   Sil
 17. Çok faydali bilgiler. Avusturyada kimse kimsenin çocuguna dokunamaz çok garip karsilanir. Anneler çocuklarinin güvenligi için kimse kirilacakmis diye de düsünmez hemen tepki verir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. evet ya bir de bizde aman kırılmasın olayı var. kırılsın ya, çocuğum o an onu normal olarak algılayacaksa kırılsın.

   Sil
 18. Gerçekten çok kötü bir durum kayserili kardeşimiz için geröekten çok üzüldüm bu türkiyeye yakışmaz daha doğrusu bu insanlığa yakışmayan olaylar bunların içinde gram vicdan kalmamış ama aynısı kız kardeşine yada karısına yapılsa ne hissederdi ben bunu merak ediyorum, bu olaylar çoğaldı son zamanlarda erkek kardeşim 6. sınıfa gidiyor onlarda bile sevgili olma gibi ''iğrenç'' olaylar var bunun yapılması gerçekten çok yanlış ama çocukların böyle olmasındaki asıl sebep bence aileden geçiyor... Bu olaylardan bir daha asla görmek istemiyoruz vicdansız yaratıklar !!!

  YanıtlayınSil
 19. İşin acı yanı da aileler sorumluluklarını yerine getirdiği, çocuklar gerekli eğitimi aldığı, her şeyi doğru biçimde öğrendiği halde mahremiyetlerine saldıran yabanıl varlıklarla bir arada yaşıyor olduğumuz...

  YanıtlayınSil
 20. Her annenin bu konuda hassas olması gereken bir dönemdeyiz malesef.

  YanıtlayınSil
 21. anne olmadan önce de çok hassastım bu konuya ama şimdi çok daha fazla etkileniyorum ve evhamlanıyorum.. Çocukları sevmek onları öpmek koklamak çok güzel cennet gibi birşey evet ama kimin hangi niyetle nasıl dokunduğunu bilememek çok ürpertiyor insanın içini.. annesi bile olsam kendimi tutamadığım durumlar haricinde öperken bile izin istiyorum kızımdan.. çok minicik hatalar ilerde çok büyük yanlışlara sebep olabilir diye herkesi uyarmak bilinçlendirmek lazım.. Allah korusun.. çok önemli bir paylaşım Annegüncesi..

  YanıtlayınSil
 22. Beni en çok etkileyen konulardan biri.Özellikle anne olduktan sonra daha bir irkilir oldum.Müslüman bir ülkede yaşamamıza rağmen tecavüzün en çok olduğu milletlerden biri olmamız ne kadar üzücü.Ve bu durumu utanç verici olarak çocuklarımıza aşıladığımız için susan,boyun eğen bireyler yetiştiriyoruz.

  Allah herkesin evladını korusun.Ve lütfen kimse çocuğunu komşuya bile bırakmasın.Asosyal olabilir belki evet ama zamanla asosyalliği aşabilirsiniz.Diğer türlü çocuj daha ağır psikolojik olaylarla karşılasıyor.Lütfen herkes dikkat etsin...

  Yazı içinde dolu dolu teşkkür ediyorum 😃

  YanıtlayınSil
 23. Nasil guzel olmus en derin yaramiz ulkecek❤

  YanıtlayınSil
 24. Nasil guzel olmus en derin yaramiz ulkecek❤

  YanıtlayınSil
 25. Meşru bir krediye ihtiyacın var mı? Evet ise, daha fazla bilgi edinmek için şu adresten başvurun: danielsawiak1@gmail.com

  YanıtlayınSil
 26. Meşru bir krediye ihtiyacın var mı???? Evet ise, daha fazla bilgi edinmek için şu adresten başvurun: danielsawiak1@gmail.com

  YanıtlayınSil
 27. İyi günler,

  Ben Martin Laura, "MARTIN LAURA FINANCE FIRM" Kurucu / CEO'su. Şu anda 5.000 dolardan değişen her türlü dayanıklı krediyi verdiğimizi fark ettirmek isterim. $% 50 uygun bir oranda 500.000.000 $, Teminatsız, kötü kredi kabul etti. Kredi miktarı pazarlanabilir, geçerli teklif olarak şimdi uygulayın. Şartlar ve koşullar geçerlidir, Kredimiz esnektir, (martinlaurafinancefirm@gmail.com) aracılığıyla şimdi e-posta ile gönderin!

  TEŞEKKÜRLER!!!

  YanıtlayınSil
 28. % 100 Krediye ihtiyacınız var mı? Mali ihtiyaçlarınızı daha az geri dönüş sorunu ile sağlayabilirim, bu nedenle sizi sadece% 2 oranında finanse ederiz. Durumunuz ne olursa olsun, kendi hesabına çalışan, emekli, kredi notunuz var, yardımcı olabiliriz. 1 yıldan 30 yıla kadar esnek ödeme. Bize danışabilirsiniz: comfortfrankloanfirm@gmail.com


  Uzun veya kısa vadeli krediler mi arıyorsunuz

  1 Tam Adı: ............................
  2 İletişim Adresi: .......................

  3.Country: .....................

  4.Sex: ...............

  5. İhtiyaç Kredisi Tutarı: ....................
  6. Süre Kredileri: ...................
  7. Doğrudan Telefon Numarası: .................

  Çok sevgi,

  comfortfrankloanfirm@gmail.com


  l
  mrs: konfor

  YanıtlayınSil
 29. Adım, GARANTİ GÜVEN KREDİLERİNİN online müşteri hizmetleri birimi olan Bayan Ana Michael. Borçlarınızı ödemek için acil olarak borcunuz var mı? Işinizi iyileştirmek için bir krediye ihtiyacınız var mı? Konsolidasyon kredisine ihtiyacın var mı? Ipotek veya başka amaçlarla? Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından reddedildi mi? Artık arayın, çünkü tüm maddi sıkıntılarınızı geçmişe bırakmak için buradayız !!! Şirketlere, özel kuruluşlara ve güvenilir kişilere, aylık taksitin başlamasından önce 1-30 yıl sabit bir süre ve altı ay ödemesiz süreyle düşük ve uygun faiz oranıyla kredi veririz.

  Bununla birlikte, yöntemimiz, ihtiyaç duyulan kredinin miktarını gösterme imkânı ve kredi ödemelerini, çok düşük ve uygun fiyatlı bir faiz oranı ile başarıyla tamamlama süresini de sunmaktadır.

  Krediler için Başvuru Sahibi'nin bize e-posta yoluyla ulaşması önerilir: [anamichaelguarantytrustloans@gmail.com]
  Ayrıca facebook'da: [http://www.facebook.com/anamichaelgtloans]

  AŞAĞIDAKİ ÇEŞİTLERİ AŞAĞIDAKİ teklif Vermekteyiz;

   ÖĞRENCİ KREDİLERİ
   İPOTEK
   KİŞİSEL BEDELİ KREDİLER
   İŞLETME KREDİLERİ
   EV SAHİPLERİ
   KONSOLİDE KREDİLER
   OTOMATİK KREDİLER
   VETERALLERE VERİLEN KREDİLER
   VB

  VERİLERİN UYGULANMASI

  1) İsim:
  2) Ülke:
  3) Adres:
  4) Cinsiyet:
  5) Medeni hali:
  6) Meslek:
  7) Telefon Numarası:
  8) iş yerine koyma pozisyonu:
  9) aylık gelir:
  10) Kredi miktarı:
  11) kredinin süresi:
  12) Kredinin amacı:
  13) Doğum Tarihi:

  teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 30. % 100 Krediye ihtiyacınız var mı? Mali ihtiyaçlarınızı daha az geri dönüş sorunu ile sağlayabilirim, bu nedenle sizi sadece% 2 oranında finanse ederiz. Durumunuz ne olursa olsun, kendi hesabına çalışan, emekli, kredi notunuz var, yardımcı olabiliriz. 1 yıldan 30 yıla kadar esnek ödeme. Bize şu adresten ulaşın: ceciliagodfreyloanfirm@gmail.com


  Uzun veya kısa vadeli krediler mi arıyorsunuz

  1 Tam Adı: ............................
  2 İletişim Adresi: .......................

  3.Country: .....................

  4.Sex: ...............

  5. İhtiyaç Kredisi Tutarı: ....................
  6. Süre Kredileri: ...................
  7. Doğrudan Telefon Numarası: .................

  Çok sevgi,

  ceciliagodfreyloanfirm

  l
  mrs: cecilia

  YanıtlayınSil
 31. Projeler, yatırımlar, kişisel krediler, ticari krediler, konut kredileri, öğrenci kredileri, konsolidasyon kredileri ve çeşitli projeler için kredilere ihtiyacınız var mı? Bugün şirketimizden kredi almak isteyenlerin (ALLANLUCY6@GMAIL.COM) bize bugün başvurması ve kredi alması gerekiyor.

  YanıtlayınSil
 32. Biz burada Almanya'dayız, böylece sorunsuz stres altına girersiniz
  altında kredi şekillerini doldurun

  Biz,% 3'lük bir faiz oranı ile, iş amaçlı veya özel amaçlı krediler sunuyoruz.
  Eğer öyleyse, aşağıdaki bilgilere sahip bir e-posta gönderin.
  * Ad Soyad: .................................
  * Gerekli kredi miktarı: ..............
  * Uzunluk: ............................
  * Ülke: ......................................
  * Telefon: ...................................
  * Meslek: ................................
  * Aylık gelir: ........................
  Memnuniyetiniz ve maddi başarınız bizim hedefimizdir
  E-POSTA :: elizabethmorganhelpss@gmail.com
  Hızlı ol ve umarım güvenin

  YanıtlayınSil

Gmail hesabınız olmasa bile yorumlama biçiminde: ADSIZ seçeneğini seçerek yorum yapabilirsiniz